Výcvik s dýchacími přístroji v bazénu
Výcvik se vzduchovým izolačním dýchacím přístrojem je pravidelnou součástí
školení všech hasičů, kteří jsou proškoleni kurzem „nositel dýchací techniky“. Naše jednotka však zaměnila tradiční např. zakouřené prostředí v polygonu za výcvik pod vodou v plaveckém bazénu…
V pondělní podvečer 21. 2. 2011 jsme se proto vydali s omezenou výbavou bez přileb, bot a zásahového oděvu, ale za to s plavkami a dýchacími přístroji Saturn S5 a S7, které se běžně používají u zásahů do plaveckého bazénu v Domažlicích.
Cílem výcviku bylo vyzkoušet si nouzové potopení pod vodní hladinu s dostupnou výbavou, kterou má hasič u zásahu k dispozici.
Výcviku se zúčastnilo 9 členů JSDHO Domažlice a 1 člen JSDHO Koloveč. Mimochodem kolovečtí hasiči tento výcvik prováděli již předchozí nedělní den v dopoledních hodinách a byl to právě jejich nápad vyzkoušet „suché“ dýchací přístroje pod vodou.
Výsledkem cvičení bylo konstatování, že:
- nouzově se lze s DP potopit či plavat a bez starosti vydržet pod vodní hladinou i několik desítek minut
- s ochrannou maskou staršího typu CM-4 lze pod vodou snadno ztratit orientaci, proto se pro použití jeví jako lepší novější typ CM-5D s panoramatickým zorníkem
- v poloze „na zádech“ či „ve stoje“ začne automatika DP tlačit vzduch sama do masky přetlakem, kdežto v poloze „hlavou dolů“ je dýchání ztíženo podtlakem a je nutná větší síla nádechu
- ideální polohou je poloha „na břiše“ s hlavou zvednutou mírně vzhůru jelikož tím není dýchání nijak ztíženo a je přibližně stejné jako na suchu
Závěrem bych chtěl poděkovat panu Jiřímu Houškovi – řediteli domažlického plaveckého bazénu, za to, že nám umožnil vstup do bazénu s dýchacími přístroji k provedení výcviku.
Zdeněk Mleziva – VD JSDHO Domažlice