Ten, kdo ´vyčistí´ zahradu ohněm, zaplatí pokutu
Jarní sluníčko už pomalu zahání zimu do kouta a mrazy snad již brzy vystřídají příjemné jarní teploty. Už během uplynulého víkendu na některých místech našeho kraje zaznamenali hasiči požáry trávy a polního porostu.
V první březnový den tomu nebylo jinak. V 11.41 hodin vyjížděli hasiči z Chrudimi spolu s dobrovolnými hasiči z Hrochova Týnce na požár trávy mezi obcemi Úhřetice a Uhřetická Lhota. Jednalo se o požár staré trávy na ploše o rozloze přibližně 15 × 30 m mezi silnicí a řekou Novohradkou. Jednotka profesionálních hasičů zlikvidovala požár pomocí vysokotlakého proudu, dobrovolní hasiči byli ponecháni v záloze. Po zlikvidování požáru se obě jednotky vrátily na základny.
Hasiči ze stanice Lanškroun ve 13.33 hodin byli povoláni k požáru trávy do obce Dolní Třešňovec. Na místě bylo zjištěno nedovolené vypalování trávy, které bylo uhašeno jedním vysokotlakým proudem.
Na výše uvedených případech je vidět, že mnozí z nás se stále ještě obracejí k pálení trávy. Vzít zápalky a stařinu vypálit je jednodušší a méně namáhavé než poctivě hráběmi celou plochu zbavit starého porostu. Pomáhá k tomu i přežívající názor, že popel z vypáleného trávníku je dobrým hnojivem přispívajícím k lepšímu růstu nového porostu.
Konečně, koho by napadlo, že tato „metoda“ zahradnické práce může vést k nejtragičtějším koncům.
Pálení staré trávy i ostatních porostů v souvislých plochách je zákonem o požární ochraně zakázáno. Hrozí nebezpečí přenesení požáru na jiný objekt nebo plochu podobnou té spalované, a to po povrchu suché vegetace, zanesením ohně větrem nebo i konvektivními proudy horkých spalin s jiskrami a v neposlední řadě přenesením ohně v podloží. Poslední nebezpečí je aktuální zvláště v lesích nebo na plochách, kde je silnější vrstva lesní hrabanky.
Takový oheň může „doputovat“ na vzdálenost desítek metrů a objevit se i po několika dnech. Jsou známé případy, např. vzplanutí lesa po dvou týdnech ve vzdálenosti až sedmdesáti metrů od původního místa pálení. Bohužel jsou každoročně zaznamenávány i případy udušení lidí v kouři a v neposlední řadě i uhoření při nezvládnutém, původně jen malém kousku vypalované plochy.
Ten, kdo se rozhodne „vyčistit“ svou zahradu ohněm, může zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jí hrozí pokuta do 25 tisíc korun. Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, např. shrabanou trávu pálit na hromadě.
Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby taktéž nesmí plošně vypalovat porosty. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o PO, za který jí hrozí pokuta do 500 tisíc korun (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru).
Dále jsou povinni spalování předem oznámit příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. Navíc dle zákona o PO pro fyzické osoby, podnikající právnické a podnikající fyzické osoby je povinnost bezodkladně oznamovat každý vzniklý požár příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje