Vojenské speciály poletí do Japonska
Armáda České republiky připravuje vyslání dvou vojenských letounů Airbus A-319 CJ do Japonska odkud budou evakuovat členy České filharmonie a po dohodě s velvyslankyní ČR v Japonsku některé české občany pobývající na území Japonska.
Náčelník Generálního štábu armádní generál Vlastimil Picek nařídil provést nezbytné organizační přípravy na provedení letu. V současné době se intenzivně vyřizují veškerá potřebná diplomatická povolení pro přelety a přistání letounů.
Předpokládáme, že letouny odstartují do japonského Komatsu a Tokia z vojenského letiště v Praze-Kbelích dnes ve večerních hodinách. Letouny se nebudou v Japonsku zdržovat déle, než bude nutné. Předpokládaný návrat do ČR je ve čtvrtek.
Airbus A-319CJ
Typ A-319CJ (Corporate Jetliner) je ve výrobě od roku 2000 a lze jej zařadit do kategorie takzvaných „Business Centre“.
Základní takticko-technická data
Rozpětí křídla: 33,91 m Délka trupu: 33,84 m Výška: 11,76 m Maximální vzletová hmotnost: 75 500 kg Maximální přistávací hmotnost: 62 500 kg Maximální rychlost: 925 km/h Cestovní rychlost: 840 – 870 km/h let se 124 cestujícími bez PPN: Do 3700 km Dolet se 43 cestujícími: 8890 km
plk. Jana Růžičková
oddělení komunikace s veřejností
Generální štáb AČR
Seriál: Zemětřesení v Japonsku 2011
Vlna tsunami zabila čtyřicetpět hasičů
Čtyřicetpět mladých hasičů bylo zabito v Japonsku vlnou tsunami, když se pokoušeli zavřít zablokovaná betonová mořská vrata ve městě Rikuzentakata. Podle oficiálních…
Mise Záchranářů Sibřina do Japonska
Pohybovali jsme se nejprve v oblasti Ibaraki, v tsunami a zemětřesením postiženém městě Mito (cca 80 km severně od Tokya).
Radiační situace v Japonsku a České republice
Na odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR registrujeme velký počet dotazů na radiační situaci v Japonsku, kde dochází v…
Tým v Japonsku vedený českým hasičem se setká s komisařkou Georgievovou
Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky stále spolupracuje s Monitorovacím a informačním střediskem (MIC) Evropské…
Ve fukušimské elektrárně opět stoupal tlak
Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1, která byla silně zasažena zemětřesením a následnou vlnou tsunami, má stále velké problémy, které se však daří řešit.
Český profesionální hasič povede zástupce Evropské unie v Japonsku
Na základě žádosti Japonska o poskytnutí pomoci v souvislosti s následky zemětřesení a tsunami a požadavku Monitorovacího a informačního centra EU (MIC EU) byl vyslán na…
Radioaktivita a další otřesy
Radioaktivní mrak, který zapříčinila série explozí v jaderné elektrárně Fukušima, začíná dělat vrásky nejen Japoncům, ale i Spojeným státům.
Fukušima hlásí další výbuch
V jaderné elektrárně Fukušima došlo v noci k další explozi, tentokráte u reaktoru č. 2. Čtvrtý reaktor hoří.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Japonsko sledujeme
Na webových stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost máte možnost on-line sledovat podrobný stav Japonských elektráren. Informace jsou průběžně aktualizovány.
Pomoc Japonsku koordinovaná Evropskou komisí
Operační a informační středisko generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR monitorovalo situaci v zemětřesením postiženém Japonsku. V pátek 11. 3. 2011 byl…