Český profesionální hasič povede zástupce Evropské unie v Japonsku
Na základě žádosti Japonska o poskytnutí pomoci v souvislosti s následky zemětřesení a tsunami a požadavku Monitorovacího a informačního centra EU (MIC EU) byl vyslán na mimořádnou služební cestu do Japonska příslušník Hasičského záchranného sboru ČR plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D. (zástupce ředitele HZS Moravskoslezského kraje), který v rámci koordinačního a vyhodnocovacího týmu Monitorovacího a informačního centra EU bude v postižené oblasti analyzovat požadavky postižené země a koordinovat materiální humanitární pomoc EU.
Tato mimořádná a pro české profesionální hasiče vysoce prestižní mise začíná 18. 3. 2011 poradou v Bruselu, následně pokračuje odletem do Tokia přes Mnichov. Mise bude trvat 10 dní s návratem do České republiky 28. 3. 2011.
Vladimír Vlček odlétá 18. 3. 2011 v 7 hodin ráno z letiště Ostrava.
Úkoly týmu EU:
- usnadnit příchod pomoci EU do Japonska
- navázat na spolupráci při poskytování cílené pomoci v postižených územích
Členové týmu se nebudou pohybovat uvnitř ochranné 30 km zóny u jaderných elektráren.
Členové týmu EU:
Základní odborný analytický team:
Vladimír Vlček (CZ) – vedoucí týmu, Peter Jackovics (HU), Vincent Boichard (FR), Peter Goudsmits (NL), Agostino Goretti (IT), Johan Gyllefjord (SE), Orjan Karlsson (NO), Tomasz Tracilowski (PL), MIC LO Anja Brammann (EU), MIC LO Antonin Petr (EU)
Technická podpora:
Peter Visti Svendsen, Thomas Sylvester Jørgensen, Philip Takanashi Marquard, René Kømler, Lars Andersen, Seiko Takanashi
Vladimír Vlček bude průběžně podávat zprávy o plnění úkolů vyplývajících z tohoto rozkazu na operační a informační středisko MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
kpt. Bc. Radek Kislinger
vrchní komisař – vyšetřovatel požárů
v.z. tiskové mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Seriál: Zemětřesení v Japonsku 2011
Vlna tsunami zabila čtyřicetpět hasičů
Čtyřicetpět mladých hasičů bylo zabito v Japonsku vlnou tsunami, když se pokoušeli zavřít zablokovaná betonová mořská vrata ve městě Rikuzentakata. Podle oficiálních…
Mise Záchranářů Sibřina do Japonska
Pohybovali jsme se nejprve v oblasti Ibaraki, v tsunami a zemětřesením postiženém městě Mito (cca 80 km severně od Tokya).
Radiační situace v Japonsku a České republice
Na odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR registrujeme velký počet dotazů na radiační situaci v Japonsku, kde dochází v…
Tým v Japonsku vedený českým hasičem se setká s komisařkou Georgievovou
Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky stále spolupracuje s Monitorovacím a informačním střediskem (MIC) Evropské…
Ve fukušimské elektrárně opět stoupal tlak
Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1, která byla silně zasažena zemětřesením a následnou vlnou tsunami, má stále velké problémy, které se však daří řešit.
Radioaktivita a další otřesy
Radioaktivní mrak, který zapříčinila série explozí v jaderné elektrárně Fukušima, začíná dělat vrásky nejen Japoncům, ale i Spojeným státům.
Vojenské speciály poletí do Japonska
Armáda České republiky připravuje vyslání dvou vojenských letounů Airbus A-319 CJ do Japonska odkud budou evakuovat členy České filharmonie a po dohodě s velvyslankyní…
Fukušima hlásí další výbuch
V jaderné elektrárně Fukušima došlo v noci k další explozi, tentokráte u reaktoru č. 2. Čtvrtý reaktor hoří.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Japonsko sledujeme
Na webových stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost máte možnost on-line sledovat podrobný stav Japonských elektráren. Informace jsou průběžně aktualizovány.
Pomoc Japonsku koordinovaná Evropskou komisí
Operační a informační středisko generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR monitorovalo situaci v zemětřesením postiženém Japonsku. V pátek 11. 3. 2011 byl…