Radiační situace v Japonsku a České republice
Na odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR registrujeme velký počet dotazů na radiační situaci v Japonsku, kde dochází v důsledku seismické události a tsunami ke kontaminaci terénu radioaktivními látkami a to severně od úrovně prefektur Gunma a Ibaraki, významně pak v prefektuře Fukushima severozápadně a severně od JE Fukushima I, a to v současnosti až do vzdálenosti cca 40 km od JE FU.
Veškeré aktuální informace, které se týkají předmětné události, jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost www.sujb.cz , který v rámci své působnosti zabezpečuje mezinárodní výměnu dat o radiační situaci. Na uvedených webových stránkách naleznete nejen aktuální stav na jaderné elektrárně Fukushima I, informace pro cestující občany do východní Asie, ale zejména hodnocení aktuální radiační situace v ČR a nejčastěji se opakující dotazy veřejnosti, včetně vystoupení představitelů SÚJB v médiích.
Výňatek z webu: „Současná radiační situace na území České republiky je zcela normální a nevyžaduje přijetí žádných omezujících opatření pro obyvatelstvo.“
plk. Ing. Petr Volný vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Seriál: Zemětřesení v Japonsku 2011
Vlna tsunami zabila čtyřicetpět hasičů
Čtyřicetpět mladých hasičů bylo zabito v Japonsku vlnou tsunami, když se pokoušeli zavřít zablokovaná betonová mořská vrata ve městě Rikuzentakata. Podle oficiálních…
Mise Záchranářů Sibřina do Japonska
Pohybovali jsme se nejprve v oblasti Ibaraki, v tsunami a zemětřesením postiženém městě Mito (cca 80 km severně od Tokya).
Tým v Japonsku vedený českým hasičem se setká s komisařkou Georgievovou
Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky stále spolupracuje s Monitorovacím a informačním střediskem (MIC) Evropské…
Ve fukušimské elektrárně opět stoupal tlak
Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1, která byla silně zasažena zemětřesením a následnou vlnou tsunami, má stále velké problémy, které se však daří řešit.
Český profesionální hasič povede zástupce Evropské unie v Japonsku
Na základě žádosti Japonska o poskytnutí pomoci v souvislosti s následky zemětřesení a tsunami a požadavku Monitorovacího a informačního centra EU (MIC EU) byl vyslán na…
Radioaktivita a další otřesy
Radioaktivní mrak, který zapříčinila série explozí v jaderné elektrárně Fukušima, začíná dělat vrásky nejen Japoncům, ale i Spojeným státům.
Vojenské speciály poletí do Japonska
Armáda České republiky připravuje vyslání dvou vojenských letounů Airbus A-319 CJ do Japonska odkud budou evakuovat členy České filharmonie a po dohodě s velvyslankyní…
Fukušima hlásí další výbuch
V jaderné elektrárně Fukušima došlo v noci k další explozi, tentokráte u reaktoru č. 2. Čtvrtý reaktor hoří.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Japonsko sledujeme
Na webových stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost máte možnost on-line sledovat podrobný stav Japonských elektráren. Informace jsou průběžně aktualizovány.
Pomoc Japonsku koordinovaná Evropskou komisí
Operační a informační středisko generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR monitorovalo situaci v zemětřesením postiženém Japonsku. V pátek 11. 3. 2011 byl…