Vlna tsunami zabila čtyřicetpět hasičů
Čtyřicetpět mladých hasičů bylo zabito v Japonsku vlnou tsunami, když se pokoušeli zavřít zablokovaná betonová mořská vrata ve městě Rikuzentakata. Podle oficiálních zpráv přišlo o život jenom v této oblasti víc než 15 000 lidí a úřady se obávají, že jich bude více.
Zablokovaná betonová vrata se ručně pokoušelo zavřít přibližně 45 hasičů, které vlna tsunami smetla. Paradoxně se všichni lidé, které hasiči varovali, zachránili. Velitel hasičů Mikihito Sato cítí velkou lítost nad ztrátou svých mužů a skrývá před kamerou ve filmu BBC dojetí a žal nad tím, k čemu došlo. Říká, že život se pro něj stal peklem, když celý den hledá ztracené muže. Moře si je vzalo. Přesto ale cítí povinnost a nachází sílu povzbuzovat a inspirovat svoje muže, kteří prohledávají každý den zasaženou oblast.
Ve filmu BBC http://www.bbc.co.uk/…fic-12801085 jsou záběry na trosky hasičského auta, jehož posádka varovala lidi před tsunami, aby utekli. Také je zde ukázána zničená hasičská stanice a pohled směrem ke kopci, na kterém se varovaní lidé zachránili.
Reportéři BBC na svých záběrech ukazují hasiče, kteří Mikihito Satovi zůstali a od osudného dne stále, téměř bez odpočinku, pátrají ve zdevastované oblasti. Dosud objevili 500 mrtvých těl. Více jak 10 000 je nezvěstných.
Japonští hasiči říkají: „Je to naše povinnost. Říkali to i naši kolegové, kteří varovali ty, kteří se zachránili“.
Přeložil: Milan Skalník OS hasičů – převzato z webu www.osh.cz
Seriál: Zemětřesení v Japonsku 2011
Mise Záchranářů Sibřina do Japonska
Pohybovali jsme se nejprve v oblasti Ibaraki, v tsunami a zemětřesením postiženém městě Mito (cca 80 km severně od Tokya).
Radiační situace v Japonsku a České republice
Na odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR registrujeme velký počet dotazů na radiační situaci v Japonsku, kde dochází v…
Tým v Japonsku vedený českým hasičem se setká s komisařkou Georgievovou
Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky stále spolupracuje s Monitorovacím a informačním střediskem (MIC) Evropské…
Ve fukušimské elektrárně opět stoupal tlak
Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1, která byla silně zasažena zemětřesením a následnou vlnou tsunami, má stále velké problémy, které se však daří řešit.
Český profesionální hasič povede zástupce Evropské unie v Japonsku
Na základě žádosti Japonska o poskytnutí pomoci v souvislosti s následky zemětřesení a tsunami a požadavku Monitorovacího a informačního centra EU (MIC EU) byl vyslán na…
Radioaktivita a další otřesy
Radioaktivní mrak, který zapříčinila série explozí v jaderné elektrárně Fukušima, začíná dělat vrásky nejen Japoncům, ale i Spojeným státům.
Vojenské speciály poletí do Japonska
Armáda České republiky připravuje vyslání dvou vojenských letounů Airbus A-319 CJ do Japonska odkud budou evakuovat členy České filharmonie a po dohodě s velvyslankyní…
Fukušima hlásí další výbuch
V jaderné elektrárně Fukušima došlo v noci k další explozi, tentokráte u reaktoru č. 2. Čtvrtý reaktor hoří.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Japonsko sledujeme
Na webových stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost máte možnost on-line sledovat podrobný stav Japonských elektráren. Informace jsou průběžně aktualizovány.
Pomoc Japonsku koordinovaná Evropskou komisí
Operační a informační středisko generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR monitorovalo situaci v zemětřesením postiženém Japonsku. V pátek 11. 3. 2011 byl…