Čtvrtek 21. listopadu 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Protesty maďarských hasičů, policistů, vojáků a celníků

Asi 10.000 maďarských policistů, hasičů, vojáků a celníků protestovalo počátkem měsíce proti úsporným opatřením vlády na shromáždění v Budapešti

Maďarská vláda Fidesz, která se dostala k moci v roce 2010 s dvoutře­tinovou parlamentní většinou, zahájila balíček finančních úspor v březnu 2011, aby udržela pod kontrolou rozpočtový deficit. Opatření zahrnují škrty možnosti volby délky benefitů při nezaměstnanosti, zpřísnění pravidel při odchodu do důchodu z důvodu nezpůsobilosti a zrušení dřívějšího odchodu do důchodu, aby se omezily zbytečné výdaje a deficit udržel pod dovoleným maximem 3 % HDP v EU. Odborové svazy policie, armády, hasičů, celníků a soudních orgánů spojily svoje síly při demonstraci před budovou parlamentu a požadovaly, aby vláda zachovala současná důchodová pravidla. Dále také žádají zvýšení mezd, aby tak byly kompenzovány již po léta zmrazené mzdy, a aby byly zachovány důchody již penzionovaných příslušníků.

„Je čas, abychom byli jako kámen, protože nám sebrali všechno…jediné co ještě máme, je dřívější odchod do důchodu a čest, kterou ještě máme a nedáme si ji vzít…“ řekl před skandujícím a bučícím shromážděním Kornel Arok, vedoucí představitel Nezávislého odborového svazu hasičů (HTFSZ).

Protestující pochodovali k parlamentu a někteří otevřeli požární hydranty a použilipo cestě kouřové granáty a sirény. Nesli také rakev a transparenty, s nápisy „Chceme platy EU a ne šetření“ a „Cesta smrti 2011“. Odbory prohlásily, že budou v protestech pokračovat, dokud nedosáhnou dohodu o svých požadavcích. Protest se konal den poté, co tisíce civilistů demonstrovalo v Budapešti proti kroku vládnoucí strany Fidesz přepsat ústavu země, o jejímž novém znění kritici říkají, že oslabí demokratickou kontrolu a vyváženost. Vláda premiéra Viktora Orbána zavedla pro tento rok rovnou 16% osobní daň z příjmu a slíbila, že vytvoří statisíce pracovních míst v nadcházejících letech, aby vrátila hospodářství zpět na cestu udržitelného růstu. Ale vláda musí snížit vysoký veřejný dluh Maďarska, aby si udržela důvěru investorů a bolestivé důchodové změny zasáhnou statisíce lidí.

„Jako policista jsem zde před třiceti lety přísahal (na tomto náměstí) a nikdy jsem si nemyslel, že se sem budu zase muset vátit,“ řekl dřívější policista, který si nepřál být jmenován.

„Jsme rozhodnutí, nemáme žádnou další volbu,“ řekl Attila Acs, penzionovaný hasič. „Co dělá vláda pro ty lidi, které zoufale každý den potřebuje…pro ty, kteří riskují každý den svůj život?“

Podle posledního průzkumu veřejného mínění klesla značně podpora straně Fidesz, ale stále ještě zůstává značně před opozicí socialistů, před silně pravicovým Jobbikem a liberální LMP.

Přeložil Milan Skalník, převzato z webu www.osh.cz, foto maďarský hasičský web langlovagok.hu

Sdílet