V Českém Krumlově hořel zámek, naštěstí jen cvičně
Dne, 9. června 2011 proběhla praktická ukázka zásahu hasičů při simulovaném požáru mincovny na Státním hradu a zámku v Českém Krumlově.
Tato ukázka navázala na cvičení, které se konalo na stejném místě v roce 1914. Historický záznam tohoto cvičení můžete shlédnout na www.komora-po.cz . Tato praktická ukázka zásahu hasičů doprovodila 5. mezinárodní konferenci Profesní komory požární ochrany pod titulem Požární ochrana hmotného kulturního dědictví. konferenci si během středy experti z mnoha zemí vyměnili zkušenosti z oblasti požárního zabezpečení kulturních památek.
Ukázkové hasičské cvičení
Hlavním cílem konference bylo umožnit výměnu názorů a zkušeností mezi výrobci a dodavateli požárně bezpečnostních pomůcek, hasiči a vlastníky nebo správci historických objektů. Jejich hlavní snahou bylo najít rozumný kompromis při řešení požární bezpečnosti objektů.
Často je totiž složité skloubit kritéria z hlediska požární bezpečnosti s opatrným přístupem památkářů a začlenit do historického objektu moderní technologii a design.
A jak samotné cvičení probíhalo? Krátce před 9 hodinou ranní si lidé na druhém nádvoří hradu a zámku všimli, že z oken Mincovny vychází kouř. Vzápětí již jeden z nich volal na tísňovou linku a nahlásil požár. Obratem byl telefonicky informován o požáru i starosta Českého Krumlova, který se cvičení účastnil.
Netrvalo ani sedm minut a na nádvoří vjížděla první hasičská technika. Nevětším oříškem pro hasiče bylo projet s těžkou technikou úzkou branou na nádvoří, ale pak již šlo vše ráz na ráz. Hasiči vysunuli žebřík, začali kropit střechu a ostatní hasiči v dýchací technice vstoupili do objektu, kde rozvinuli vysokotlaký proud.
Jedna skupina prováděla evakuaci cenného mobiliáře a další začala likvidovat požár střechy z výsuvného žebříku. Hasiči si také vyzkoušeli, jestli mohou k hašení zámku použít vodu z 300 metrů vzdáleného potoka a jak dlouho trvá připojení na náhradní zdroj.
Cisterna totiž obsahuje jen asi čtyři tisíce litrů vody, což by stačilo asi na deset minut hašení. Podobná cvičení probíhají v zámku pravidelně, i když tu minimálně za posledních 300 let žádný požár nevypukl.
Celé cvičení trvalo přibližně 25 minut a účastnilo se ho 16 profesionálních hasičů a 8 dobrovolných z Českého Krumlova.
Cvičení prokázalo, že v případě požáru Na Českokrumlovském hradu a zámku by hasiči na kterékoliv nádvoří dokázali přivést vodu ve velmi krátkém čase.
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR