Noční bouřky, vítr a přívalové deště v jednotlivých krajích
V noci z neděle na pondělí se naší republikou přehnaly silné bouřky, vítr a přívalové deště. Mapujeme informace o zásazích z celé ČR tak, jak postupně přicházejí od tiskových mluvčí.
Kraj Vysočina
I v noci z neděle na pondělí museli hasiči odstraňovat následky bouřky. Od půlnoci do osmé hodiny ráno zasahovaly jednotky požární ochrany v našem kraji na jedenácti místech. Nejvíce bylo bouřkou postiženo Jihlavsko (4 události) a Žďársko (3 události). Ve většině případů hasiči odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Hasiči odstraňovali stromy například ve Stonařově, Sedlejově, Bělé, Křižánkách nebo Jimramově. V Ujčově na Žďársku padající strom strhl vedení vysokého napětí. Všechny události se obešly bez zranění osob.
Jihočeský kraj
Bouřka o víkendu 9. a 10. července 2011
Druhý prázdninový víkend přinesl do Jižních Čech velmi teplé počasí a s tím spojené silné bouřky. Vítr, kroupy, blesky a déšť znamenaly pro jihočeské hasiče desítky výjezdů. Jednotky HZS Jihočeského kraje především odklízely z komunikací popadané stromy, dále čerpaly vodu ze zatopených sklepů a zasahovaly také u několika požárů způsobených bleskem.
První silná bouřka přešla přes území Jihočeského kraje v noci ze soboty na neděli, kdy naše jednotky vyjely k 15 událostem. Z toho bylo 8 spadaných stromů, 6 čerpání a jeden požár. Nejvíce práce měli hasiči na Jindřichohradecku (7) a na Českokrumlovsku (4).
Jihomoravský kraj
Noční bouřka zaměstnala hasiče. Od půlnoci zasahovali na 17 místech Brna a okresů Brno-venkov a Blansko.
Nejčastěji hasiči vyjížděli v Brně k odstranění vyvrácených stromů a ulomených větví. Vyvrácené kmeny a větve pomocí motorových pil hasiči v krajském městě odstraňovali v ulicích Hlinky, kde strom spadl na zaparkovaná vozidla a auta poškodil.
Na parkoviště s auty spadl strom také v Lomené ulici, vozidla ale poškozena nebyla. V Kšírově ulici mohutný kmen při pádu na cyklostezku poničil zídku u rodinného domu. Další stromy hasiči likvidovali z cyklostezky ve Veslařské ulici a na Černovickém nábřeží. Větev, která ze stromu za plotem firemního areálu spadla do vozovky a na chodník a během zásahu bylo zastavit dopravu, odstranili v Olomoucké ulici.
V krajském městě hasiči také vyjížděli k odstranění billboardu z nadjezdu dálnice D2 v Dolních Heršpicích. Poryvy větru vyvrátily billboard o rozměru zhruba pět krát čtyři metry i s kovovou konstrukcí. Hasiči vyjížděli také k promáčenému stropu bytu v domě na Mikuláškově náměstí ve Starém Lískovci. Voda do horního bytu natekla díky lijáku, který zaplavil opravovaný balkon.
Při zásahu v Zámecké ulici v Sokolnicích v okrese Brno-venkov hasiči spolupracovali s pracovníky rozvodných závodů při odstranění stromu, který strhl el. vedení. K odstranění dvou vyvrácených stromů nakloněných nad železniční tratí v Rosicích bylo nutné zastavit vlakovou dopravu. Další vyvrácené stromy a větve hasiči na Brněnsku pomocí motorových pil likvidovali v obcích Pernštejnské Jestřabí, Jiříkovice, Zbraslav, a ze silnice z Veverské Bítýšky směrem na Nové Dvory. V Ponětovicích hasiči rozebírali zbytky plechové střechy, kterou vítr utrhl z jednoho domu a plechová krytina dopadla na sousední stavení.
Na Blanensku hasiči v důsledku bouřky a větru vyjížděli k odstranění stromu, který zatarasil silnici z Blanska do Brna. V ulici Čížovky v Boskovicích odstraňovali vyvrácený sloup veřejného osvětlení.
por. Mgr. Jaroslav Haid – tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje
ČR
Trojnásobek technických pomocí kvůli nedělním bouřkám Likvidace následků nedělních bouřek plně zaměstnala hasiče. Technické zásahy se oproti dlouhodobému průměru navýšily téměř trojnásobně!
Jednotky požární ochrany vyjely dne 10. 7. 2011 k celkovému počtu 556 všech událostí. Na jejich likvidaci se podílelo 688 jednotek PO, z toho 408 jednotek HZS ČR.
Struktura nedělní zásahové činnosti: 58 požárů, 37 dopravních nehod, 23 úniků látek, 405 technických zásahů a 33 planých poplachů.
Během celé neděle hasiči zaevidovali o 92% více všech událostí se zásahem hasičů (dlouhodobý denní průměr činí 289 událostí). Technických pomocí poskytli hasiči téměř trojnásobek ve srovnání s denním průměrem (dlouhodobý denní průměr činí 139 technických pomocí). Navýšení poskytnutí technických pomocí bylo převážně spojeno s likvidací následků způsobených bouřkami, deštěm a větrem: odčerpávání vody, likvidace spadlých stromů a větví z komunikací.
Nejvíce technických pomocí hasiči během neděle 10. 7. 2011 poskytli v kraji Vysočina, následuje kraj Jihočeský a Moravskoslezský.
Ze statistiky Hasičského záchranného sboru ČR:
Požáry způsobené bleskem:
Během letních prázdnin 2010 vznikl požár způsobený bleskem v 39 případech. Škody přesáhly více jak 7 milionu korun, tři osoby byly zraněny.
Během celého roku (2010) blesk způsobil požár celkem 54 krát. Objekty s hromosvodem hořely celkem 13 krát, objekty bez hromosvodu celkem 24 krát a ostatní objekty (stromy, sloupy, kůlny, atd.) celkem 17 krát. Škody dosáhly téměř 11 milionu korun.
kpt. Ing. Ivana Svitáková tisková mluvčí MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Pardubický kraj
Po dvou nočních bouřkách hasiči zasahovali celkem u 22 událostí. V noci ze soboty na neděli hasiči vyjížděli zejména k popadaným stromům. Například pardubičtí hasiči zasahovali u nehody osobního vozidla, které narazilo do spadlého stromu v Opatovicích nad Labem. Kolize se obešla bez zranění. K dalším popadaným stromům byly vyslány hlavně jednotky požární ochrany ze Svitavska.
Popadané stromy a větve bránily v průjezdnosti komunikací zejména v Bystrém, Moravské Třebové, Březové nad Svitavou, Svojanově, Brněnci, Stašově, Poličce, Lavičné, Linharticích, Korouhvi, Gruně a Rohozné. Dále hasiči odčerpávali vodu ze zatopené komunikace a odstraňovali naplaveniny.
V noci z neděle na pondělí, v 1.31 hodin, hasiči vyjížděli k požáru statku do obce Bezděkov. Operační důstojník na místo vyslal pět hasičských jednotek (profesionální z Pardubic a Přelouče a dobrovolné jednotky z Lipoltic, Choltic a Bezděkova). Při příjezdu první jednotky na místo byly 2/3 střechy již v plamenech. Hasiči se snažili zabránit rozšíření plamenů na obytnou část.
Plameny hasiči dostali pod kontrolu ve 2.04 hodin a zcela zlikvidovány byly ve 4.29 hodin. Poslední hasičské vozy odjížděly na základny z místa události v 5. 27 hodin. Nejpravděpodobnější příčinou vzniku požáru byl podle slov vyšetřovatele hasičů úder blesku. Škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun.
por. Vendula Horáková – tisková mluvčí HZS Pardubického kraje