Jak správně sejmout ochrannou přilbu?
Dlouhou dobu bylo předmětem sporu, jestli má být při nehodě motocyklistů ochranná přilba sejmuta na místě nehody člověkem, který poskytuje první pomoc. Panovala totiž obava z dodatečného poranění.
Tato obava je však neodůvodněná, protože je-li motocyklista v bezvědomí, je sejmutí helmy naprosto nezbytné, aby se zamezilo nebezpečí udušení. Díky ochranné přilbě se sice snižuje riziko poranění hlavy, krční páteř je však vystavena velkému zatížení a může být – i když k tomu dochází jen zřídka – poraněna.
K sejmutí helmy je možné použít šetrný způsob, při němž je krční páteř zpevněna, a nedojde tak k dalšímu poranění. U řidičů jednostopých vozidel je nutno vzhledem k možnému poranění lebky, mozku nebo páteře a míchy postupujeme zvlášť opatrně. V každém případě sejmout ochranou přilbu, aby bylo možno kontrolovat stav vědomí a průchodnost dýchacích cest.
Při jejím snímání spolupracují min. dva zkušení zachránci, z nichž jeden stálým tlakem proti dolní čelisti a záhlaví udržuje hlavu a krk v natažené poloze-v ose trupu /tzv. MILS – manual in line stabilization/ [a] a druhý opatrným tahem oběma rukama za dolní okraj přilby ji odstraní [b], aniž by při tomto manévru došlo k rotaci, předklonu či záklonu krční páteře.
Nebo jeden záchranář uchopí hlavu ze stran (za přilbu, prsty do zvukovodu) a za velmi šetrného tahu obnoví osové postavení proti trupu při současném vyrovnání ramen do jedné roviny se zády a bedry dalšími záchranáři.
Druhý záchranář rozepne řemínek přilby a fixuje hlavu v tomto postavení za bradu (mezi palec a ukazovák jedné ruky) a podložením šíje druhou rukou. První sundá opatrně přilbu a přebírá fixaci hlavy tak, že jedna ruka obejme bradu (v nouzi tahem za vlasy) a druhou zespoda podkládáme hlavu. Druhý záchranář uvolní bradu a šíji a přikládá připravený fixační krční límec.
Pozor na potíže s integrálními přilbami – odklopíme hledí a event. sundáme brýle, mimo řemínku přilby musíme uvolnit pojistku(ky), většinou po stranách a následně vyklopit bradový spojler vzhůru nebo celý do strany (nejhůře se manipuluje s typem, kde se obě poloviny spojleru spojují v ohbí vpředu a je třeba před jejich rozevřením do stran uvolnit dvě pojistky zevnitř vpředu protisměrným pohybem).
Při současném poranění krční páteře by mohlo během neopatrné manipulace dojít k nenávratnému poškození míchy!
Fixační hmaty:
slouží k fixaci krční páteře nejen před přiložením fixačního límce, ale také k doplnění fixace po jeho přiložení až do okamžiku definitivní imobilizace ve vakuové matraci
- Základní fixační hmat – levá ruka záchranáře je zavedena prsty a částí dlaně až k lopatce postiženého, palec směřuje na přední stranu hrudníku, předloktí je osovou oporou pro hlavu (zleva za uchem). Pravá ruka je přiložena na spáncích – a přitlačuje tak hlavu k předloktí ve správné (osové) poloze.
- Fixační hmat pro přenášení, tzv. kolejnicový hmat – předpokladem je již fixace krčním límcem! Hlava je fixována symetricky oběma předloktími záchranáře, prsty a dlaně musí být dostatečně hluboko zasunuty k lopatkám, palce míří na přední stranu hrudníku, předloktí lehce tlačíme k sobě.
- Svorkový fixační hmat – užíváme u zraněných se zakrvácenou nebo mokrou hlavou, kdy jsou předchozí hmaty nespolehlivé. Ukazováky obou rukou zavedeme do zvukovodů, ostatní prsty za uchem a palec na čelo (nebo nadočnicový oblouk), za šetrného tahu fixují hlavu ve správném postavení.
- Tah za vlasy – používáme jen jako improvizaci ve stavech nouze (kdy nelze použít standardní fixační hmaty – např. extrémní poloha, prostor…). Vždy dbáme na splnění účelu fixace – osa, tah, zamezení pohybů (i rotačních), nutno fixovat hlavu dalšíma rukama dle možností ze stran, brada, šíje.
David Dvořáček, DiS
Diplomovaný zdravotnický záchranář
Zdravotnický instruktor
Seriál: Na pomoc jednotkám
- Test vědomostí
Poskytnutí první pomoci zraněnému hasiči na místě zásahu – úraz elektrickým proudem, tepenné krvácení
Účinek elektrického proudu na organismus závisí zejména na jeho typu (střídavý nebo stejnosměrný), napětí, trvání průchodu proudu, odporu těla, který vytváří především…
Slovník pro záchranáře: Angličtina
Přinášíme ke stažení pomůcku pro velitele jednotek požární ochrany, kterou vydává Česká asociace hasičských důstojníků. Ke stažení dnes najdete česko-anglický slovník se…
Slovník pro záchranáře: Němčina
Přinášíme ke stažení pomůcku pro velitele jednotek požární ochrany, kterou vydává Česká asociace hasičských důstojníků. Ke stažení dnes najdete česko-německý slovník se…
Kontroly provozuschopnosti věcných prostředků chemické služby
Blíží se poslední kvartál výcvikového roku 2011 a mezi povinná témata odborné přípravy jednotek požární ochrany letošního roku patří rovněž kontroly provozuschopnosti…
Technická pomoc u vozidel na palivo LPG
Při dopravní nehodě osobních vozidel nedochází k velkým únikům látek znečišťujících životní prostředí. Převážně se jedná o provozní náplně motorů – benzin, nafta, oleje…
Signály pro navádění letecké techniky
Česká asociace hasičských důstojníků pravidelně vydává a následně aktualizuje metodické předpisy pro činnost jednotek požární ochrany. Jednou z takových pomůcek jsou i…
Resuscitace pro hasiče
Pro potřeby hasičů je na základě vydání nových doporučených postupů provádění resuscitace zpracován tento text, v němž jsou uvedeny významné změny. Dále je zde ke…
Školení dobrovolných hasičů není podpisová akce
Vzhledem k tomu, že se v některých našich diskuzích odráží mnohdy naprosto nepochopitelně nevyhovující stav odborné přípravy u některých jednotek sborů dobrovolných…