10 let poté: Příběh jedné české vlajky a WTC
Zajímavost, týkající se České republiky a útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku, nás zastihla víceméně nečekaně a neplánovaně při naší návštěvě Českého národního domu na Manhattanu.
Po pádu věží WTC byla následně při třídění trosek nalezena taktéž značně poškozená česká vlajka. Tu dělníci, kteří třídění trosek prováděli, předali na český konzulát, tedy právě do Českého národního domu.
Vlajka byla odeslána do České republiky, kde byla zrestaurována a odeslána zpět. Nyní ve vitríně „zdobí“ zasedací místnost.
Česká národní budova byla postavena v roce 1896, aby naplnila sen Bohemian Benevolent and Literary Association (BBLA) o zachování národních zvyků a kultury u českých přistěhovalců. Více než sto let starý objekt v části Upper East Side na Manhattanu, který býval centrem československého krajanského života v New Yorku, je jednou z posledních dochovaných původních českých staveb v New Yorku a významným symbolem působení Čechů v USA.
Pět pater vysoká budova byla navržena Williamem C. Frohnem v novorenesančním slohu a dokončena v roce 1896. Od počátku sloužila jako středisko české komunity, kde se nabízelo české a slovenské jídlo, hodiny češtiny a historie a také jako centrum pro sekání a pořádání mnoha kulturních akcí.
V roce 2001 předala původní majitel objektu, krajanská organizace BBLA vlastnictví České národní budovy do rukou České republiky. Po rozsáhle rekonstrukci objektu financované českou vládou nyní v České národní budově sídlí Generální konzulát ČR, České centrum New York a BBLA.
Po velkolepém znovuotevření v říjnu 2008 je Česká národní budova využívána nejen na prezentaci české kultury, obchodu a turismu v USA, ale rovněž k pořádání různých akcí mimo českou komunitu. Dech beroucí velký taneční sál pro 300 osob si zachoval původní historický styl a s ostatními moderními a multifunkčními prostory poskytuje jedinečné prostředí a atmosféru i pro další akce.
Více o české národní budově na http://www.bohemiannationalhall.com
Seriál: 11. září 10 let poté aneb POŽÁRY.cz v New Yorku
10 let poté: Památník obětem 11. září
Během našeho pobytu ve Spojených státech jsme nemohli navštívit nově otevřený památník obětem útoků z 11. září, neboť byl v den svého otevření přístupný pouze rodinám…
- ▶ Video
10 let poté: Pocta světlem/Tribute in light
Pocta světlem – Tribute in Light. To je jedna z nejviditelnějších vzpomínkových akcí k 11. září. Původně byla tato akce spuštěna od 11. března do 14. dubna 2002, jako…
- ▶ Video
10 let poté: Pietní akce v průběhu výročí
V rámci pobytu redakce v USA jsme se zúčastnili několika pietních akcí na Manhattanu, v New Yorku, kde si připomínáme desetileté výročí od útoků na Světové obchodní…
10 let poté: Je to právě 10 let
Dnešním dnem vrcholí výprava redakce serveru POŽÁRY.cz. Vrcholí smutně – jsme právě v New Yorku a jsme přítomni všemu, co se děje v souvislosti s desátým výročím od…
- ▶ Video
10 let poté: Mše za zesnulé hasiče
Včera, v předvečer výročí útoků na WTC a Pentagon, proběhla v kostele sv. Patrika na Manhattanu mše za všechny hasiče, kteří v souvislosti s těmito událostmi zemřeli. Na…
10 let poté: Ground Zero
Zašli jsme se podívat, jak to dnes vypadá na Ground Zero. Na to, že se v prvních týdnech ani měsících od útoků nevědělo, jak s tímto místem naložit, je z něj v současné…
10 let poté: Návrat po deseti letech
Před deseti lety, přesně 11. září 2001 zahynulo 343 hasičů v troskách mrakodrapů WTC v New Yorku. 20 dní po pádu dvojčat přiletěli dva redaktoři sereveru POŽÁRY.cz;…