DVA PROUDY: Hasit požáry v dýchacím přístroji, samozřejmost, no ne?
Zdraví má člověk jen jedno a jak říká lidové rčení „Zdraví si za peníze nekoupíš“. A kde jinde se přichází o zdraví tak „pravidelně“ jako u hasičů?
Samozřejmě pokud pomineme ostravské horníky a podobně. Přesto se stále objevují fotografie zasahujících hasičů, kteří plameny hasí jen tak, bez ochrany.
Nějakej další blbeček zapálil na sídlišti kontejner s plastama… Zas někde z okna kouká, jak se krásně roztejká, jak ho uhasíme a pojedeme zpátky. Ve dvě ráno… Prostě nula od nuly pojde. Mě to prostě nebaví. Nikoho to nebaví, už ani měšťáky (městské policisty, pozn. redakce).
Nasednout do auta, nechat se odvézt k ohni, vytáhnout vysokotlak a během dvou minut to uhasit. Pár minut hašení, ale událost zabere hodinu nám na výjezdu a ještě pak klukům při plnění flašek.
Navíc se dá vždycky stoupnout tak, aby na mě kouř nešel. Vždycky fouká vítr nějakým směrem pryč… To, že si vezmu nebo nevezmu dejchák, je tak vlastně jedno.
Já si stoupnu tak, abych dejchal čerstvý vzduch, ostatní se prostě drží dál a ušetří se tak všem práce. Je to jednoduchý. Stejně tak při nehodě. Vždycky se dá hasit tak, aby se člověk nenadejchal.
Jezdíme hasit takovýhle požáry skoro každou směnu a žiju. Takže tak.
Hasič, 24 let
Dělám u hasičů už nějaký ten pátek a dělám tu práci rád. Chci ji taky ještě několik pátků dělat. Dávám na sebe u zásahů pozor. Jdu do všeho, ale chráním se prostředky, které mám k dispozici. Kde je kouř, tam mám dýchací přístroj. Ignoruju mrčení směnových chemiků, kteří ho potom musí plnit a zkoušet. Zdraví mám jen jedno.
Nechápu kolegy, kteří „trochu toho kouře přece vydrží“. Můžeme se o tom bavit u někoho, kdo se dostane k požáru jednou za rok a ví, že hoří „čisté dřevo“. Nebudu se o tom ani chvíli bavit u profíka, který se dostane k požáru častěji a hasí bordel. Víte co je v tom kontejneru? Víte co je v tom sklepě? Víte co je uloženo na té půdě? Nevíte. Všechny škodliviny se ukládají, sčítají a jednoho dne se pomyslné ucho džbánu utrhne a tělo si řekne dost. Proto se chráním, dýchací přístroje jsou u hasičů právě z tohoto důvodu.
Uhasili jsme, přestalo hořet, můžeme dýchat? Já nemůžu. Smrdí to, ve vzduchu poletuje popel a prach, nemám žádný důvod sundávat masku. Nevadí mi, protože mě chrání, klidně si zajdu vyměnit láhev. Nedokážu pochopit hasiče, kteří si do kouře dýchací přístroj nevezmou. Nevidím k tomu důvod, nic to nestojí, vyplatí se to.
Hasič, 48 let
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…