Hasiči se starají o vaše bezpečné nákupy, i když to možná nevíte
Jednou z velmi důležitých činností na úseku požární prevence je výkon státního požárního dozoru. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké konkrétní činnosti se pod tímto termínem schovávají?
Cílem jednotlivých oblastí činností je zajištění odpovídající míry požární bezpečnosti občanů. Naším prvořadým úkolem je totiž kromě záchrany života, zdraví a majetku občanů – pokud již k požáru dojde, také zabezpečit opatření, která vedou k tomu, aby k požárům vůbec nedocházelo.
Jednou ze základních cest, jak toho docílit, je právě prostřednictvím činnosti státního požárního dozoru.
Způsob dosahování tohoto cíle se u jednotlivých oblastní činností liší. Např. při posuzování stavební dokumentace se jedná o dohled nad správným vyprojektováním stavby tak, aby splňovala stanovená kritéria na požární bezpečnost.
U kontrolní činnosti se jedná o průběžný dohled státu nad dodržováním povinností např. právě při provozování obchodních center.
Nákupy v obchodním centru
Pokud tedy pojedete s rodinou nakupovat do nákupního centra, pak si můžete být jisti, že hasiči byli u toho, když se toto nákupní centrum projektovalo, a dbali na to, aby vás v případě požáru co nejlépe ochránili. Každý drobný detail je předem velmi dobře promyšlen a propracován.
Nad vašimi hlavami naleznete detektory požáru, hasicí zařízení a odvody tepla a kouře. Tím je zajištěna okamžitá detekce požáru, předání informace o požáru hasičům, následně se začne automaticky požár hasit a otevřou se odvětrávače kouře.
Správně vyprojektované a označené únikové cesty vám zajistí možnost rychle opustit objekt a dostat se do bezpečí.
To, že vše funguje tak, jak má, ověřují následně hasiči pravidelnými kontrolami. Pokud by objekt nesplňoval bezpečnostní pravidla, snaží se pomoct při odstranění závady hned na místě. V krajním případě mohou hasiči nechat objekt zavřít.
Počty objektů svědčí o náročné práci
Jen pro představu. V loňském roce bylo po stránce požární bezpečnosti posouzeno 80.000 objektů. To je o 20.000 víc, než tomu bylo v roce 2003. Tomuto rostoucímu trendu bohužel neodpovídají početní stavy příslušníků HZS ČR, kde se naopak počty pracovníků prevence stále snižují.
V tuto chvíli je jejich méně než 600 a pokud dojde k dalšímu snižování rozpočtu HZS ČR, dotkne se snižování i těchto odborníků (nutnou ještě upozornit na to, že posuzování stavební dokumentace a příprava pro kolaudace není zdaleka jedinou činností, kterou příslušníci státního požárního dozoru vykonávají. A my vám je v následujících dílech našeho seriálu budeme postupně představovat).
Tato opatření nutně povedou ke snížení úrovně stavební prevence, protože již nebude možno posuzovat všechny objekty, natož je pak v pravidelných intervalech kontrolovat. To bude znamenat snížení bezpečí občanů, pokud do takovéhoto objektu zavítají.
Více o této důležité práci hasičů naleznete na stránce Výkon státního požárního dozoru.
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Seriál: Hasiči, jak je možná neznáte
- ▶ Video
Jednotný systém varování a vyrozumění v České republice je ověřován první středu v měsíci, sirény slouží především obyvatelstvu
Jednotný systém varování a vyrozumění je v ČR budován od roku 1991. Systém tvoří síť poplachových sirén, které zabezpečují bezprostřední varování obyvatelstva, a dále…
Hasiči, jak je možná neznáte: Školení zahraničních specialistů před účinky chemických zbraní
Nenadálá událost s únikem nebezpečné chemické látky se sice může uskutečnit na území jednoho státu, ale svým rozsahem a ohrožujícími účinky může přerůst do mezinárodního…
V případě nouze nezůstanete bez střechy nad hlavou, existuje kontejner nouzového přežití
Povodeň je typickým příkladem mimořádné události, při které je ohrožené obyvatelstvo často nuceno opustit své domovy (evakuovat se). A pro příklady nemusíme chodit…
Hasiči jak je možná neznáte – ukrytí obyvatelstva
Mezi úkoly ochrany obyvatelstva patří vedle varování a evakuace také ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva. V dnešním díle seriálu „Hasiči, jak je možná neznáte“ se…
Hasiči, jak je možná neznáte – Když se řekne evakuace
Hasiči ročně zasahují u více jak sto tisíců událostí. Likvidují požáry, zasahují u dopravních nehod, poskytují technické pomoci. Jen v roce 2011 hasiči bezprostředně…
Hasiči, jak je možná neznáte – Pach hypermanganu a gumy je již minulostí
Při názvu civilní ochrana, se mi dlouhou dobu asociovalo jediné – pach gumy plynových masek a roztoku hypermanganu při hodinách branné výchovy, organizovaný odchod do…
Hasiči, kteří nejsou vidět
Kdo by neznal hasiče. Jsou to přece ti stateční lidé v přilbách a modrých oblecích, kteří přijedou, když potřebujeme pomoc. Všichni známe záběry z povodní, kdy…
Hasiči jak je možná neznáte – Ohněm prověřená legislativa
Dnešní díl seriálu „Hasiči, jak je možná neznáte“, přináší zamyšlení nad tím, jak je důležité, aby to byli právě hasiči, kteří tvoří normy požární bezpečnosti.
KRIZPORT – portál krizového řízení pro Jihomoravský kraj
Již rok úspěšného provozu má za sebou novinka z oblasti informování veřejnosti a orgánů krizového řízení v Jihomoravském kraji – portál krizového řízení KRIZPORT.
„Hasičští detektivové“ zjišťují příčiny vzniku požárů a také se jim kontrolami snaží předcházet
Jednou z nezbytných činností na úseku požární prevence je výkon státního požárního dozoru. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké konkrétní činnosti se pod tímto…