„Hasičští detektivové“ zjišťují příčiny vzniku požárů a také se jim kontrolami snaží předcházet
Jednou z nezbytných činností na úseku požární prevence je výkon státního požárního dozoru. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké konkrétní činnosti se pod tímto termínem schovávají?
Cílem státního požárního dozoru je zajištění požární bezpečnosti občanů. Prvořadým úkolem hasičů je kromě záchrany života, zdraví a majetku občanů také přijetí opatření, která povedou k tomu, aby k požárům vůbec nedocházelo.
Nyní téma: Zjišťování příčin vzniku požárů
Jak se to mohlo stát? Proč začalo hořet? Proč zrovna u nás? Takové a podobné otázky si z větší části pokládají všichni, kterým požár zničil jejich majetek a v tom nejhorším případě i zdraví nebo si vyžádal lidský život. Odvětví, kde každoročně vzniká nejvíce požárů, jsou naše vlastní domácnosti. A mají ty nejtragičtější následky. V roce 2011 hasiči likvidovali požár v domácnosti nebo obytném domě sedmkrát denně! Tyto požáry si vyžádaly celkem 66 lidských životů!
Přečtěte si náš seriál o zjišťování příčin požárů
Řetězec události
Rozeznění tísňové linky, volání o pomoc, výjezd hasičů na místo požáru, likvidace požáru, záchrana lidských životů, majetku i zvířat. Byt, půda, garáž a možná celý dům, co chtějí plameny pohltit, se snaží hasiči zachránit. Požár je uhašen a na místo zničené plameny přicházejí hasiči specialisté, kteří se zabývají vyšetřováním příčin vzniku požárů. A hledají odpovědi na mnohé otázky.
Není příliš známo, že výsledky práce hasičských vyšetřovatelů hrají významnou roli v celém řetězci následných události. V prvé řadě vždy každého nejprve zajímá, proč hořelo, a kdo nebo co za požár může. Následně se spouští řada procesů, která nebývá, zejména pro jednoznačně zjištěné viníky, příliš příjemná. Například se ukládají na místě požáru pokuty fyzickým osobám (občanům), případně se zahajují správní řízení s právnickými osobami (firmami).
Výsledky vyšetřovatelů požárů také zajímají orgány činné v trestním řízení, zejména tam, kde je podezření ze spáchání trestného činu a v neposlední řadě jsou výsledky práce hasičských vyšetřovatelů důležitým vodítkem pro činnost pojišťoven, které mohou na základě zjištěné příčiny vzniku požáru krátit pojistné plnění nebo vymáhat škody po viníkovi dané události.
Vzhledem k počtu požárů, u kterých se musí zjistit příčina jejich vzniku, je zde nutné zdůraznit, že jako svou hlavní profesi, tedy zjišťování příčin požárů vykonává pouze 108 příslušníků, kterým pomáhá jen 200 příslušníků z řad tzv. kontrolní a stavební požární prevence.
Výsledky šetření příčin vzniku požárů jsou využívány zejména k zavádění opatření ke zvýšení úrovně požární bezpečnosti. A cítit se bezpečně, znát možné „nástrahy“, předcházet vzniku požáru a tím chránit svůj život, zdraví a majetek, je jistě nezanedbatelná stránka spokojeného života.
Tisíce požárů, tisíce spisů
Orgány státního požárního dozoru zpracovaly v roce 2011 neuvěřitelných 9 510 spisů o požárech. Pro vyšetření příčiny vzniku požáru bylo v roce 2011 taktéž vypracováno 592 náročných požárně technických expertíz a to Technickým ústavem požární ochrany, chemickými laboratořemi a dokonce i orgány Policie ČR.
Vyšetřovatelé požárů se v současné době čím dál častěji setkávají s příčinami vzniku požárů, které nějak souvisí s nedbalostí nebo nepozorností lidí. Velice závažná je nepozornost při čtení návodů a pokynů k jednotlivým výrobkům nebo činnostem. Mnohdy lidé návody nečtou vůbec. „Lze říci, že fenoménem letošní zimy je vznik požárů od špatně udržovaných komínových těles a nesprávně provedených horkovzdušných rozvodů od krbových kamen. Je proto být stále na pozoru, znát svá práva a povinnosti a myslet na to, že se prevence každému vyplatí,“ doplnit Radek Kislinger, vyšetřovatel příčin vzniku požárů, odboru prevence generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Seriál: Hasiči, jak je možná neznáte
- ▶ Video
Jednotný systém varování a vyrozumění v České republice je ověřován první středu v měsíci, sirény slouží především obyvatelstvu
Jednotný systém varování a vyrozumění je v ČR budován od roku 1991. Systém tvoří síť poplachových sirén, které zabezpečují bezprostřední varování obyvatelstva, a dále…
Hasiči, jak je možná neznáte: Školení zahraničních specialistů před účinky chemických zbraní
Nenadálá událost s únikem nebezpečné chemické látky se sice může uskutečnit na území jednoho státu, ale svým rozsahem a ohrožujícími účinky může přerůst do mezinárodního…
V případě nouze nezůstanete bez střechy nad hlavou, existuje kontejner nouzového přežití
Povodeň je typickým příkladem mimořádné události, při které je ohrožené obyvatelstvo často nuceno opustit své domovy (evakuovat se). A pro příklady nemusíme chodit…
Hasiči jak je možná neznáte – ukrytí obyvatelstva
Mezi úkoly ochrany obyvatelstva patří vedle varování a evakuace také ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva. V dnešním díle seriálu „Hasiči, jak je možná neznáte“ se…
Hasiči, jak je možná neznáte – Když se řekne evakuace
Hasiči ročně zasahují u více jak sto tisíců událostí. Likvidují požáry, zasahují u dopravních nehod, poskytují technické pomoci. Jen v roce 2011 hasiči bezprostředně…
Hasiči, jak je možná neznáte – Pach hypermanganu a gumy je již minulostí
Při názvu civilní ochrana, se mi dlouhou dobu asociovalo jediné – pach gumy plynových masek a roztoku hypermanganu při hodinách branné výchovy, organizovaný odchod do…
Hasiči, kteří nejsou vidět
Kdo by neznal hasiče. Jsou to přece ti stateční lidé v přilbách a modrých oblecích, kteří přijedou, když potřebujeme pomoc. Všichni známe záběry z povodní, kdy…
Hasiči jak je možná neznáte – Ohněm prověřená legislativa
Dnešní díl seriálu „Hasiči, jak je možná neznáte“, přináší zamyšlení nad tím, jak je důležité, aby to byli právě hasiči, kteří tvoří normy požární bezpečnosti.
KRIZPORT – portál krizového řízení pro Jihomoravský kraj
Již rok úspěšného provozu má za sebou novinka z oblasti informování veřejnosti a orgánů krizového řízení v Jihomoravském kraji – portál krizového řízení KRIZPORT.
Hasiči se starají o vaše bezpečné nákupy, i když to možná nevíte
Jednou z velmi důležitých činností na úseku požární prevence je výkon státního požárního dozoru. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké konkrétní činnosti se pod tímto…
Seriál: Zjišťování příčin požárů
Ojedinělý výcvik si připravili vyšetřovatelé požárů v Citicích na Sokolovsku, různými způsoby zapálili připravené prostory a následně zjišťovali, kde začalo hořet a jak se oheň šířil
Celkem sedm místností si připravili pro zapálení vyšetřovatelé požárů z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. V opuštěném objektu v Citicích s použitím…
- ▶ Video
VIDEO: Zjišťování příčin vzniku požárů u HZS ČR
Zjišťování příčin vzniku požárů patří k významným složitým technickým disciplínám v rámci činností dotýkajících se oboru požární ochrany.
Rok 2011 byl na pražské vyšetřovačce úspěšný, říká její bývalý ředitel Jiří Hošek
Proč mají hasiči své vyšetřovatele? Není to duplicita policejní práce? Takové otázky si může klást člověk, který si prohlíží organizační strukturu Hasičského záchranného…
- ▶ Video
Kurz vyšetřování příčin požárů
Zjišťování příčin vzniku požárů patří k významným složitým technickým disciplínám v rámci činností dotýkajících se oboru požární ochrany. Plnění tohoto úkolu nelze…
Zjišťování příčin vzniku požárů je specializovaný obor
Když slyšíme jak houkají sirény a vzápětí se okolo nás přeženou hasičské vozy, každého hned napadne, kdepak nám zase co hoří.
Zjišťování příčin požárů. IV. část – Spolupráce vyšetřovatele s jednotkou a dalšími složkami
Tato spolupráce je pro vyšetřovatele zásadní a hodně důležitá. Prvotní poznatky zasahujících hasičů jsou pro porovnání dalšího zjištění, které vyšetřovatel získá,…
Zjišťování příčin požárů. III. část – nasazení specialistů
Speciální složky jsou již dnes nedílnou součástí vyšetřování velkých požárů. Využívají se speciální kynologové, soudní znalci v příslušných oborech s ohledem na příčinu…
Zjišťování příčin požárů. II. část – úkoly vyšetřovatele
Vyšetřování rozsáhlých požárů například výrobních hal nebo technologických provozů vyžaduje speciální postupy se zaměřením na činnost stav bezprostředně před vznikem…
Zjišťování příčin požárů – I. část
Zjišťování příčin vzniku požárů patří k významným složitým technickým disciplínám v rámci činností dotýkajících se oboru požární ochrany. Plnění tohoto úkolu nelze…