DVA PROUDY: Hasič a vedlejší příjem
V souvislosti se snižováním mezd a dalším výhledem do budoucnosti spousta profesionálních hasičů řeší otázku, zda si mají hledat vedlejší příjem (ve většině případech načerno) nebo se spokojí s platem svého zaměstnavatele, tedy státu.
Vedlejšák ano, ale podle pravidel
Proč by si hasič nemohl přivydělat nějakou vedlejší činností ve svém volnu? Platy se za poslední roky snížily docela dramaticky a v rodinném rozpočtu chybí. Zkušení hasiči by nemuseli odcházet za lepším, prostě by si jen přivydělali bokem.
Pokud se zakáže činnost, která by byla v přímem střetu zájmů, nic přeci nebrání tomu, aby si hasič obstaral i vedlejší příjem. Je špatné pracovat na stavbě, v kanceláři, mít vlastní krámek nebo kavárnu? Když je povoleno řidičům jezdit i mimo HZS, proč by výjezdový hasič nemohl třeba vlastnit pekárnu a prodávat housky.
Argumenty o unavenosti příslušníka, který bokem chodí do zaměstnání jsou liché, každý je odpovědný za svůj zdravotní a psychický stav. Dovolme hasičům pracovat ve svém volnu a živit tak své rodiny, nebudou houfně odcházet za lepším.
Pokud chci být hasičem na 100%, nemůžu pracovat i jinde
Není to tak jednoduché jak se zdá. Únava a stres z vedlejší činnosti do jisté míry práci hasiče může ovlivnit. Když budete manažer ve firmě, také vám nedovolí bokovku. V čase volna se má odpočívat. Přetížení hasiči z dalšího zaměstnání? To by mohl být nebezpečný precedens.
Navíc dalším faktorem je střet zájmů. I majitel autodílny občas může projít požární kontrolou, i zaměstnanec soukromé firmy může ovlivnit svého kolegu z HZS při případném správním řízení proti zaměstnavateli hasiče na vedlejšáku.
Stát by měl své zaměstnance, v tomto případě hasiče zaplatit tak, aby nemuseli dělat dvě nebo tři zaměstnání. Navíc hasič je nebezpečné povolání, pokud se stát nepostará, aby hasiči měli slušný plat, je něco špatně. Vedlejšák to nezachrání.
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…