Hasiči, jak je možná neznáte – Pach hypermanganu a gumy je již minulostí
Při názvu civilní ochrana, se mi dlouhou dobu asociovalo jediné – pach gumy plynových masek a roztoku hypermanganu při hodinách branné výchovy, organizovaný odchod do krytu školy nebo běh lesoparkem v 30ti stupňovém horku v pláštěnce a igelitových pytlících na rukou.
Ti z Vás, kteří to zažili, mi asi dají za pravdu, že to jsou vzpomínky, které lze z paměti jen těžko vytěsnit.
A přesto, ochrana obyvatelstva, jak zní dnes její správný název, má v současnosti své nezastupitelné místo v náplni činnosti Hasičského záchranného sboru ČR. Sice se již nepřipravujeme na válečný konflikt s kapitalistickým Západem, ale hrozeb neubývá, právě naopak.
Nové pojetí ochrany obyvatelstva se zaměřuje především na hrozby, které mohou nastat v každodenním životě. Jsou to živelní pohromy, technické a průmyslové havárie, nákazy, požáry, popřípadě teroristické útoky. K těmto situacím může dojít, na rozdíl od války, během velmi krátké doby, což má dalekosáhlé dopady na charakter přijímaných opatření.
V dnešní době tak již postrádá smysl udržovat si v pohotovosti plynovou masku, protože škála plynů, které by Vás mohli ohrozit, je tak široká, že by Vám jen potřebné filtry zaplnily jednu větší skříň. O rychlosti detekování plynu, nalezení a připevnění správného filtru k masce už netřeba hovořit.
Proto se od těchto opatření upouští a místo toho se věnuje pozornost využití ochranných vlastností staveb, tzv. improvizovaných úkrytů, ochraně dýchacích cest pomocí běžně dostupných prostředků a v neposlední řadě zvyšování informovanosti obyvatelstva, výchově a vzdělávání občanů.
Hlavní myšlenkou je, že v podmínkách moderní ochrany obyvatelstva by se měl každý umět chránit za použití prostředků, které má běžně k dispozici. Nezbytným předpokladem připravenosti země zvládat mimořádné události a krizové situace je připravenost samotného obyvatelstva.
Základním prvkem systému ochrany obyvatelstva má být informovaný občan, který bude umět reagovat na přijímaná opatření, chránit sebe a poskytovat pomoc ostatním. Proto jednou ze základních priorit Hasičského záchranného sboru je zvyšování informovanosti obyvatelstva prostřednictvím preventivně výchovné činnosti.
Když byla v roce 2001, při zrodu moderní podoby HZS ČR, převedena civilní ochrana z působnosti Ministerstva obrany do působnosti Ministerstva vnitra, nebyl to nápad nahodilý.
Tomuto logickému svazku předcházela řada zkušeností ze spolupráce obou složek při mimořádných událostech.
Základním pilířem se staly zkušenosti z povodní v roce 1997. Ty odstartovaly celou řadu následných změn. Tehdy se jasně ukázalo, že je nezbytné přiřadit civilní ochranu do působnosti Ministerstva vnitra. Dále došlo k úpravě legislativy, která dala zrod i nově formovanému Hasičskému záchrannému sboru od 1. ledna 2001.
I díky těmto změnám, se Česká republika dokázala výborně poprat s povodněmi v roce 2002. Jednotný systém řízení záchranných a likvidačních prací se ukázal jako ideální a mnohé země z tohoto modelu vyšly a postupně ho zavedly, či zavádějí (např. Maďarsko, Belgie).
Čeští experti na tuto problematiku jsou velmi ceněni v zahraničí a aktivně se účastní jednání pracovních skupin jak v rámci NATO, tak Evropské unie.
To koneckonců dokládá i nedávná návštěva generálního ředitele HZS ČR v Bruselu, kde si mnohokrát během svého pobytu vyslechl chválu na české experty a prosby o další poskytnutí takových lidí pro Evropskou spolupráci.
Jak říkají sami hasiči: „Sňatek mezi civilní ochranou a Hasičským záchranným sborem, byl sňatkem z rozumu, podpořený cennými a tvrdě nabytými zkušenostmi. Jak nám ukazuje doba, bylo to správné rozhodnutí a rozvod tomuto manželství určitě nehrozí“
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Seriál: Hasiči, jak je možná neznáte
- ▶ Video
Jednotný systém varování a vyrozumění v České republice je ověřován první středu v měsíci, sirény slouží především obyvatelstvu
Jednotný systém varování a vyrozumění je v ČR budován od roku 1991. Systém tvoří síť poplachových sirén, které zabezpečují bezprostřední varování obyvatelstva, a dále…
Hasiči, jak je možná neznáte: Školení zahraničních specialistů před účinky chemických zbraní
Nenadálá událost s únikem nebezpečné chemické látky se sice může uskutečnit na území jednoho státu, ale svým rozsahem a ohrožujícími účinky může přerůst do mezinárodního…
V případě nouze nezůstanete bez střechy nad hlavou, existuje kontejner nouzového přežití
Povodeň je typickým příkladem mimořádné události, při které je ohrožené obyvatelstvo často nuceno opustit své domovy (evakuovat se). A pro příklady nemusíme chodit…
Hasiči jak je možná neznáte – ukrytí obyvatelstva
Mezi úkoly ochrany obyvatelstva patří vedle varování a evakuace také ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva. V dnešním díle seriálu „Hasiči, jak je možná neznáte“ se…
Hasiči, jak je možná neznáte – Když se řekne evakuace
Hasiči ročně zasahují u více jak sto tisíců událostí. Likvidují požáry, zasahují u dopravních nehod, poskytují technické pomoci. Jen v roce 2011 hasiči bezprostředně…
Hasiči, kteří nejsou vidět
Kdo by neznal hasiče. Jsou to přece ti stateční lidé v přilbách a modrých oblecích, kteří přijedou, když potřebujeme pomoc. Všichni známe záběry z povodní, kdy…
Hasiči jak je možná neznáte – Ohněm prověřená legislativa
Dnešní díl seriálu „Hasiči, jak je možná neznáte“, přináší zamyšlení nad tím, jak je důležité, aby to byli právě hasiči, kteří tvoří normy požární bezpečnosti.
KRIZPORT – portál krizového řízení pro Jihomoravský kraj
Již rok úspěšného provozu má za sebou novinka z oblasti informování veřejnosti a orgánů krizového řízení v Jihomoravském kraji – portál krizového řízení KRIZPORT.
„Hasičští detektivové“ zjišťují příčiny vzniku požárů a také se jim kontrolami snaží předcházet
Jednou z nezbytných činností na úseku požární prevence je výkon státního požárního dozoru. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké konkrétní činnosti se pod tímto…
Hasiči se starají o vaše bezpečné nákupy, i když to možná nevíte
Jednou z velmi důležitých činností na úseku požární prevence je výkon státního požárního dozoru. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké konkrétní činnosti se pod tímto…