Bojový řád 9/OB: Posttraumatická péče hasičům a psychosociální pomoc osobám zasaženým mimořádnou událostí
Při řešení mimořádné událostí je vždy třeba brát v potaz psychosociální dopady na osoby zasažené mimořádnou událostí a na záchranáře. Potřeba poskytnutí psychosociální pomoci není závislá pouze na závažnosti situace a počtu zasažených, ale vždy je třeba zvážit aktuální stav jednotlivce a jeho potřeby a reakce na danou událost.
Posttraumatickou péčí hasičům po zásahu se rozumí péče poskytnutá hasiči, který v souvislosti s plněním úkolů prožil traumatizující událost, která může negativně ovlivnit jeho další výkon služby. Cílem je redukovat tzv. náraz události a poskytovat péči k omezení negativních dopadů na psychiku zasaženého a k možnosti vzniku posttraumatické stresové poruchy.
Psychosociální pomocí osobám zasaženým mimořádnou událostí (dále jen „zasaženým osobám“) se rozumí:
- činnost v rámci humanitární pomoci a nouzového přežití,
- naplňování zjištěných potřeb v oblasti tělesné, duševní, duchovní a sociální, a to v souladu s hodnotami zasažených,
- z hlediska času – první psychická pomoc (krátkodobá pomoc v době trvání mimořádné události a několik dní poté), střednědobá pomoc (přibližně 5 dní až 3 měsíce po mimořádné události), dlouhodobá pomoc (od 3 měsíců po mimořádné události dále).
Zasaženými osobami jsou:
- přímí účastníci mimořádné události, mezi zvláště ohrožené skupiny patří zejména
- děti,
- staří lidé,
- lidé trpící materiální nouzí ohrožující jejich přežití,
- lidé se zdravotním či duševním postižením,
- lidé žijící v kolektivních zařízeních nebo osamoceně,
- lidé prožívající současně jiné trauma,
- lidé s psychotraumatem v osobní historii,
- osoby blízké zasaženým osobám (nemusí být přímo na místě mimořádné události),
- svědci mimořádné události,
- v některých případech i poskytovatelé pomoci.
V rámci záchranných a likvidačních prací se poskytuje první psychická pomoc a krátkodobá psychosociální pomoc, během které se navazuje spolupráce s obcemi, místními organizacemi a nestátními neziskovými organizacemi (dále jen „NNO“). Obce, místní organizace a NNO následně pokračují v nabízení střednědobé a dlouhodobé pomoci.
Při velkých mimořádných událostech se psychosociální pomoc koordinuje pro více míst zásahů prostřednictvím koordinátora psychosociální pomoci IZS (dále jen „koordinátor“), který je členem štábu HZS kraje a krizového štábu kraje pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva.
Celý metodický list je přílohou článku.
Přiložené soubory | |||
---|---|---|---|
Ob_09_Psychosocialni_pomoc.pdf | zobrazit online | 193 kB |
Seriál: Bojový řád kapitola OB - ochrana obyvatel
- Test vědomostí
Bojový řád 1/OB: Činnost jednotek při povodních
Tímto metodickým listem se upravují zejména činnosti jednotek prováděné při povodňových zabezpečovacích pracích, záchranných povodňových pracích a při likvidaci následků…
- Test vědomostí
Bojový řád 8/OB: Ubytování evakuovaných osob, nouzové ubytování
Ubytování evakuovaných osob patří mezi opatření nouzového přežití. Jedná se o zajištění náhradních ubytovacích kapacit pro evakuované obyvatelstvo, které bylo v důsledku…
- Test vědomostí
Bojový řád 7/OB: Evakuační středisko
Evakuační středisko je místo a zařízení, kde jsou shromažďovány evakuované osoby a je cílovým bodem evakuace. Evakuační středisko je současně výchozím bodem k přemístění…
- Test vědomostí
Bojový řád 6/OB: Plošná evakuace
Evakuací se zabezpečuje přemístění osob, zvířat, předmětů kulturní hodnoty, technického zařízení, případně strojů a materiálu z míst ohrožených mimořádnou událostí nebo…
- Test vědomostí
Bojový řád 5/OB: Objektová evakuace
Objektovou evakuací se rozumí krátkodobé, co nejrychlejší opuštění ohroženého objektu (zpravidla požárem, havárií, nebezpečnou látkou, nástražným výbušným systémem atd.)…
- Test vědomostí
Bojový řád 4/OB: Stavba protipovodňových hrází z pytlů plněných pískem
Pytle plněné pískem jsou nejrozšířenějším druhem mobilní protipovodňové ochrany. Lze je využít ke stavbě protipovodňových hrází, k utěsnění otvorů např. dveří, oken,…
- Test vědomostí
Bojový řád 3/OB: Varování obyvatelstva
Varování obyvatelstva je komplexní souhrn organizačních, technických a provozních opatření zabezpečujících včasné předání varovné informace o reálně hrozící nebo již…
- Test vědomostí
Bojový řád 2/OB: Činnost jednotek při hlídkové činnosti v rámci povodňové hlásné služby
Povodňová hlásná služba zabezpečuje informace povodňovým orgánům pro varování obyvatelstva, k řízení a vyhodnocování opatření na ochranu před povodněmi.