Zásah v pardubické chemičce byl náročný, komplikovaly ho teploty i nedostatek vodních zdrojů
Zásah hasičů po úterním výbuchu zásobníku v chemickém závodě Synthesia, a.s., byl ukončen 21. srpna 2012 v 19 hodin. Po celý den byl poškozený zásobník ochlazován. Unikající páry byly zkrápěny vodní mlhou a ze záchytné jímky byla odčerpána kyselina dusičná.
Krajské operační a informační středisko hasičů v Pardubicích bylo informováno dispečinkem podniku Synthesia, a.s., v 12.39 hodin o mimořádné události. Vyžádána byla pomoc profesionálních hasičů. Chemička má povinnost informovat ihned po vzniku události operační středisko hasičů, a pokud uniká nebezpečná látka mimo areál, musí informovat starosty obcí pomocí sms zpráv.
20.08.2012:
V Synthesii vybuchl zásobník s kyselinou. Na místě zasahovali státní a podnikoví hasiči
21.08.2012:
V pardubické chemičce došlo k explozi zásobníku, nad Pardubicemi se vznášel žlutý mrak
Hasiči na místo okamžitě vyjíždějí a reagují na prvotní informace z dispečinku. Po příjezdu velitele pardubické jednotky na místo velitel upřesňuje situaci o události operačnímu důstojníkovi a podle situace si žádá další techniku a potřebné síly.
Velitelé jednotky Synthesia a Pardubice se dohodnou o postupu a taktice zásahu. Ihned je zjišťováno, zda je ohroženo obyvatelstvo. Nitrózní plyny jsou zdraví škodlivé látky, působí dráždivě na sliznici dýchacích cest a plic.
Hasiči ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic proto varovali starosty obcí ve směru šíření žlutého mraku o nastalé situaci – aby lidé zbytečně nevycházeli ven, aby si uzavřeli okna a dveře. Obyvatelstvo přímo v Pardubicích bylo varováno rozhlasem i elektronickou sirénou.
Na základě aktualizovaných informací o meteorologické situaci byly průběžně informovány obce: Sezemice, Němčice, Dříteč, Opatovice nad Labem, Srch, Ráby, Staré Hradiště, Hrobice, Újezd u Sezemic, Rokytno, Borek a město Pardubice. Starostové obcí mají ze zákona povinnost informovat obyvatelstvo o možném hrozícím nebezpečí. Informováno bylo i Krajské operační a informační středisko hasičů Královéhradeckého kraje.
Měřící vůz Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč byl vyslán na Kunětickou Horu k monitorování stavu ovzduší. Díky příznivým meteorologickým podmínkám se ve vysoké výšce žlutý mrak postupně rozpustil a nebyly naměřeny žádné nebezpečné koncentrace látek.
Zasahující hasiči se setkávají v místě zásahu i s komplikacemi, mezi které patří složitost zásahu – neznalost technologie, kdy musí komunikovat s pracovníky Synthesie a na základě těchto informací spolurozhodovat o dalším postupu zásahu.
Komplikací jsou také omezené vodní zdroje. Hydranty nestačí na sílu čerpadel a na masivní ochlazování. Vždy si ale profesionální hasiči dokáží poradit při takové mimořádné události.
Například v úterý bylo zřízeno čerpací stanoviště v Černé u Bohdanče. Zasahující hasiče v areálu chemického závodu ohrožují samozřejmě i nebezpečné látky.
Během likvidace následků výbuchu v chemičce bylo obrovské horko. Vysoké teploty všeobecně zhoršují podmínky zasahujícím hasičům. Musí být totiž vystrojeni v zásahovém obleku, v němž je teplo.
Při tak náročném zásahu a horku dochází k častějšímu střídání zasahujících hasičů. Pokud navíc zasahují v přetlakovém obleku, jako včera, je zásah navíc omezen i spotřebou vzduchu v dýchacím přístroji.
Zásahy v přetlakových oblecích jsou považovány za nejnáročnější. Hasiči musí dodržovat pitný režim.
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje