DVA PROUDY: Volání hasičů přes sociální sítě je vymoženost budoucnosti, nebo jen výstřelek ajťáků?
Hasičům v Londýně se za několik let „dovoláte“ i na Twitteru, zatím přes sociální sítě informují kde se co děje
Londýnští hasiči v polovině prosince informovali o tom, že zkoumají možnosti sociální sítě Twitter vzhledem k „online hlášení požárů“. Obratem ale doplňují, že v současné době Twitter nijak nemonitorují a hlásit požár „sociálně“ místo zavolání na tísňovou linku může (dnes) jen šílenec.
Twitter umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. Tweety jsou textové příspěvky dlouhé maximálně 140 znaků, které se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho odběratelů.
Nicméně se tamní záchranné složky intenzivně zabývají zkoumáním nových trendů, hlavně kvůli mladým lidem, kteří na internetu tráví spoustu času i mobilně a komunikace po Twitteru nahrazuje například telefonování.
Zatímco „tweetů“ je každou vteřinu napsáno celosvětově dva tisíce, počet provolaných minut klesá. A jak londýnští hasiči doplňují, když se v roce 1935 zavádělo volání na tísňovou linku 999, nikdo nevěřil tomu že něco takového bude fungovat…
Hasiči v Londýně v současné době používají od roku 2010 jak Facebook, tak Twitter, slouží však hlavně pro informování veřejnosti a prezentaci práce, ne pro shromažďování a monitorování tísňových situací.
PRO NOVÉ ZPŮSOBY
Je správné, že se alespoň někdo snaží pátrat po tom, kam posunout nemoderní a na jedné technologii závislé oznamování tísňových situací.
Vzhledem k tomu, že číslo tísňové linky není celosvětově univerzální – 112, 999, 911 a jistě mnohá další, musí člověk vyrážející na dovolenou myslet i na to, že by se mohl dostat do úzkých a v podstatě se připravovat na možnost, že se nebude mít ve svém volnu dobře.
Ideální přístup v budoucnu je zřejmý. Jsem v hotelovém pokoji v Chicagu a začne hořet. Beru do ruky svůj telefon, tvítuji „hoří“, na dotaz zda připojit informaci o mojí lokaci odpovídám „ano“ a o více se nestarám.
Monitoring sociální sítě se již postará o to, že se informace i s mojí pozicí automaticky přeloží a dostane se tam, kam má. A nebude mě při komunikaci zdržovat cizí jazyk nebo neznalost „toho jediného správného“ telefonního čísla.
PROTI NOVÝM ZPŮSOBŮM
Opravdu se chceme dostat do stavu, kdy nejsme schopni zapamatovat si při cestě do Itálie tři čísla a přečíst adresu hotelu té anglicky mluvící paní na telefonu?
A to ani neberu v potaz to, že na rozdíl od telefonátů na tísňovou linku je prosté napsání „hoří“ na Twitter nepostižitelné. Nic nebrání stovce lidí rozmístit se po celém Londýně a hromadně napsat na Twitter pár klíčových slov.
Ona ta „omezenost“ linky má svůj půvab právě v tom, že není úplně jednoduché ji zneužívat. Lehce se omezují telefonáty, tweety se nijak omezit nedají.
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…