Bojový řád 48/P: Požáry fotovoltaických elektráren
Fotovoltaickou (dále jen „FV“) elektrárnou je zařízení, které vyrábí ze sluneční energie energii elektrickou za pomoci FV polovodičových článků, na něž dopadá sluneční světlo a vzniká tak elektrické napětí. Uvedené objekty mají zpravidla zpracovanou dokumentaci zdolávání požáru.
Hlavními části FV elektráren jsou
- FV (solární) panely, jsou tvořeny FV články převážně z křemíku, jejich plocha je pokryta čirým tvrzeným sklem, bývají zapouzdřeny plastem (vinyl, polyetylen) v kovovém rámu a uchyceny na konstrukci střech, nejsou pochozí, výrazně nepřispívají k hoření,
- kabelový rozvod, jističe; důležitým je tzv. sběrný (páteřní) kabel s požadovaným stejnosměrným napětím (DC )) vedoucím od sekcí FV panelů k měniči napětí,
- sběrnice stejnosměrného proudu (DC) a měnič napětí DC/AC nazýván také jako „střídač“ (dále jen „měnič napětí“),
- kabelový rozvod, jističe a rozvodnice střídavého proudu (AC )),
- trafostanice před napojením do veřejné rozvodné elektrické sítě o napětí 6 kV nebo vyšším.
Vznikající napětí ve FV panelu nelze při osvíceném panelu přerušit. Lze provést odpojení měniče od jednotlivých sekcí FV panelů, rozpojit sekce FV panelů a celé FV elektrárny od veřejné elektrické sítě. Jednotlivé části FV elektrárny mohou být opatřeny tlačítkem „CENTRAL STOP“. K potvrzení stavu vypnutí elektrozařízení FV elektrárny, popř. k vypnutí některých částí je nutná účast kvalifikované osoby provozovatele FV elektrárny nebo odborně způsobilé osoby v oblasti elektrozařízení.
Zvláště nebezpečná je část sběrného (páteřního) kabelového rozvodu DC vedoucí od sekcí FV panelů do měniče, která zůstává pod napětím. Některé sekce FV mají samostatné odpojovače od páteřního kabelového rozvodu.
Požárem jsou nejvíce ohroženy kabelové rozvody, jističe DC, AC a především měniče napětí, které jsou i nejčastější příčinou vzniku požáru, popř. i trafostanice. Uvedená zařízení jsou většinou u FV elektráren na volném prostranství soustředěna do jednoho technologického objektu, např. kontejneru.
Při hasebních pracích s nemožností odpojení elektrické energie nad 400 V je možno v odůvodněných případech uplatnit oprávnění velitele zásahu dle právního předpisu – „Velitel zásahu je oprávněn na nezbytnou dobu záchranu osob, zvířat nebo majetku přerušit v případě, kdy již nelze, ani přes vynaložení všech dostupných sil a prostředků, osoby, zvířata nebo majetek zachránit anebo pokračování v zásahu by bezprostředně ohrožovalo život zasahujících hasičů.“
Přiložené soubory | |||
---|---|---|---|
ml-p-48.pdf | zobrazit online | 319 kB |
Seriál: 2013: Odborná příprava dobrovolných hasičů
Problematika únikových cest – jejich značení a základní požadavky
Zajištění bezpečné evakuace osob, popř. zvířat a majetku v případě ohrožení požárem patří mezi základní požadavky požární bezpečnosti stavby.
- Test vědomostí
Bojový řád 6/Ř: Činnost hasičů na místě zásahu
Na místě zásahu jsou hasiči podřízení svým velitelům jednotek a jejich prostřednictvím veliteli úseku, veliteli sektoru a veliteli zásahu. Při nebezpečí z prodlení může…
- Test vědomostí
Bojový řád 5/D: Automobily s palivem CNG, LPG
Jedná se o automobily zpravidla se spalovacím (benzinovým) motorem kombinující dva druhy paliva: stlačený zemní plyn, tzv. „Compressed Natural Gas“ (dále jen „CNG“) nebo…
Cvičební řád 14/DR5: Výcvik se čtyřdílným nastavovacím žebříkem; Výcvik s vysunovacím žebříkem
Nastavovací žebřík čtyřdílný je uložen na vozidle buď ve čtyřech samostatných dílech nebo dvou spojených dílech. Při výcviku s ním pracují strojník a čísla 1, 2 a 3.
- Test vědomostí
Cvičební řád 7/VÝŠ: Jištění a sebejištění v záchranném koši
Při činnosti hasičů ze záchranného koše (dále jen „koš“) požární automobilové plošiny nebo požárního automobilového žebříku (dále jen „výšková technika“), nelze úplně…
Soubor typové činnosti IZS: STČ 07 – Záchrana pohřešovaných osob – pátrací akce v terénu
Záchranou pohřešovaných osob v terénu (dále jen „pátrací akce v terénu“) se rozumí jednorázové časově a prostorově omezené nasazení většího počtu sil a prostředků…
- Test vědomostí
Cvičební řád 3/O: Komunikace v jednotce PO
Cílem je získat potřebné znalosti komunikace v jednotce, včetně ovládání prostředků pro spojení a schopnost se efektivně dorozumět při plnění úkolů u zásahu.
- Test vědomostí
Cvičební řád 6/VÝŠ: Povely a signály při práci ve výšce a nad volnou hloubkou
Povely a signály slouží k dorozumívání hasičů při činnostech ve výšce a nad volnou hloubkou. Musí být dostatečně hlasité, srozumitelné, stručné a používají se průběžně…
- Test vědomostí
Cvičební řád 15/DR3: Výstup na žebřík a vytvoření prvního proudu, útok s automobilovou vysokozdvižnou plošinou
Dopravní vedení s rozdělovačem vytváří strojník a čísla 2 a 1. Výstup po žebříku provádí číslo 1, žebřík jistí číslo 2, u třídílného vysunovacího žebříku společně s VD.…
- Test vědomostí
Cvičební řád 4/VÝŠ: Slanění
Slaňování je činnost, která umožňuje bezpečný sestup po laně při použití vhodných prostředků a postupů.