Cvičební řád 6/VÝŠ: Povely a signály při práci ve výšce a nad volnou hloubkou
Povely a signály slouží k dorozumívání hasičů při činnostech ve výšce a nad volnou hloubkou. Musí být dostatečně hlasité, srozumitelné, stručné a používají se průběžně po celou dobu postupu terénem nebo jiné činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou v závislosti na situaci.
V případě nepříznivých podmínek (vzdálenost, počasí, hluk), kdy se předpokládá, že hlasové povely a signály nebudou pro bezpečnou komunikaci dostatečné, je vhodné předem stanovit jiný, odpovídající způsob dorozumívání.
Nedoporučuje se používat negované signály např. „nejistím“, „nelez“.
Základní povely a signály umožňující bezpečné dorozumívání jsou:
- Jistím
- Povelu se používá na začátku každého pohybu, kdy je nutno provádět jištění. Jistící oznamuje danou situaci – tzn. sám provedl sebejištění (viz metodický list VÝŠ 2) a je připraven k jištění.
- Lezu
- Hasič provádějící výstup tímto oznamuje začátek lezení. Za povel lezu je možné doplnit povel pojď/jistím, který dává odpověď na povel lezu.
- Odjisti – zruš
- Doleze-li jištěný hasič na místo vhodné k jištění, zajistí se sám, použije uvedeného povelu jako pokynu pro jistícího hasiče, aby zrušil jištění a dobere volné lano.
- Odjištěno – ruším
- Jistící hasič tímto způsobem potvrzuje předešlý pokyn a informuje o zrušeném jištění.
- Dober
- Povelu se používá při postupu, slouží jako informace pro jistícího hasiče o tom, že ponechává příliš volné lano mezi ním a postupujícím hasičem.
- Povol
- Používá se podobně jako povel „dober“, ale v opačném významu.
- Ještě 5 metrů
- Povel pro jištěného hasiče oznamující zbývající délku lana (nutnost zřídit jisticí stanoviště).
- Lano volné
- Pokyn bývá používán k informování ostatních hasičů o situaci – hasič vydávající tento pokyn ukončil svou činnost na laně.
- Pozor lano
- Signál slouží jako upozornění před shozením lana.
Přiložené soubory | |||
---|---|---|---|
VYS.06.pdf | zobrazit online | 38 kB |
Seriál: 2013: Odborná příprava dobrovolných hasičů
Problematika únikových cest – jejich značení a základní požadavky
Zajištění bezpečné evakuace osob, popř. zvířat a majetku v případě ohrožení požárem patří mezi základní požadavky požární bezpečnosti stavby.
- Test vědomostí
Bojový řád 6/Ř: Činnost hasičů na místě zásahu
Na místě zásahu jsou hasiči podřízení svým velitelům jednotek a jejich prostřednictvím veliteli úseku, veliteli sektoru a veliteli zásahu. Při nebezpečí z prodlení může…
- Test vědomostí
Bojový řád 5/D: Automobily s palivem CNG, LPG
Jedná se o automobily zpravidla se spalovacím (benzinovým) motorem kombinující dva druhy paliva: stlačený zemní plyn, tzv. „Compressed Natural Gas“ (dále jen „CNG“) nebo…
Cvičební řád 14/DR5: Výcvik se čtyřdílným nastavovacím žebříkem; Výcvik s vysunovacím žebříkem
Nastavovací žebřík čtyřdílný je uložen na vozidle buď ve čtyřech samostatných dílech nebo dvou spojených dílech. Při výcviku s ním pracují strojník a čísla 1, 2 a 3.
- Test vědomostí
Bojový řád 48/P: Požáry fotovoltaických elektráren
Fotovoltaickou (dále jen „FV“) elektrárnou je zařízení, které vyrábí ze sluneční energie energii elektrickou za pomoci FV polovodičových článků, na něž dopadá sluneční…
- Test vědomostí
Cvičební řád 7/VÝŠ: Jištění a sebejištění v záchranném koši
Při činnosti hasičů ze záchranného koše (dále jen „koš“) požární automobilové plošiny nebo požárního automobilového žebříku (dále jen „výšková technika“), nelze úplně…
Soubor typové činnosti IZS: STČ 07 – Záchrana pohřešovaných osob – pátrací akce v terénu
Záchranou pohřešovaných osob v terénu (dále jen „pátrací akce v terénu“) se rozumí jednorázové časově a prostorově omezené nasazení většího počtu sil a prostředků…
- Test vědomostí
Cvičební řád 3/O: Komunikace v jednotce PO
Cílem je získat potřebné znalosti komunikace v jednotce, včetně ovládání prostředků pro spojení a schopnost se efektivně dorozumět při plnění úkolů u zásahu.
- Test vědomostí
Cvičební řád 15/DR3: Výstup na žebřík a vytvoření prvního proudu, útok s automobilovou vysokozdvižnou plošinou
Dopravní vedení s rozdělovačem vytváří strojník a čísla 2 a 1. Výstup po žebříku provádí číslo 1, žebřík jistí číslo 2, u třídílného vysunovacího žebříku společně s VD.…
- Test vědomostí
Cvičební řád 4/VÝŠ: Slanění
Slaňování je činnost, která umožňuje bezpečný sestup po laně při použití vhodných prostředků a postupů.