Cvičební řád 15/DR3: Výstup na žebřík a vytvoření prvního proudu, útok s automobilovou vysokozdvižnou plošinou
Dopravní vedení s rozdělovačem vytváří strojník a čísla 2 a 1. Výstup po žebříku provádí číslo 1, žebřík jistí číslo 2, u třídílného vysunovacího žebříku společně s VD. Čísla 1 a 2 se vyzbrojí vazákem a polohovacím pásem a podle rozhodnutí VD i lanem.
Číslo 2 podle potřeby rozvine 1 až 2 hadice C, které nerozkládá, spojí je mezi sebou a číslo 1 připojí proudnici. Číslo 1 zasune proudnici za opasek, hadici vede přes hrudník za krkem pod pravou paží dolů podél pravé strany těla. Hadice visí dolů, kde ji rovná číslo 2 tak, aby se číslu 1 nedostala při výstupu pod chodidla.
Po dokončení výstupu číslo 1 překročí hadici tak, aby vedla mezi nohama, zajistí sebe a případně i žebřík karabinou (lanem) a položí proudnici přes příčle. Hadici zajistí vazákem, připraví se k zásahu a signalizuje o vodu k rozdělovači.
Číslo 2 po dokončení výstupu čísla 1 zajistí vedení prvního proudu vazákem k příčli ve spodní části žebříku, utvoří na vedení oblouky a podle potřeby zanese půlspojku hadice k rozdělovači.
Při používání útočného proudu musí číslo 1 brát v úvahu dynamické účinky proudu na stabilitu žebříku, zejména při nutnosti směrování proudu do stran a při zvyšování/snižování tlaku ve vedení.
VD, který obsluhuje rozdělovač, připojí hadici k rozdělovači až po signalizaci čísla 1 o vodu, to platí i pro strojníka, je-li na žebříku použito jednoduché vedení. Jednoduché vedení bude připojeno k CAS přes přenosný hadicový uzávěr.
Přiložené soubory | |||
---|---|---|---|
dr3.15.pdf | zobrazit online | 471 kB |
Seriál: 2013: Odborná příprava dobrovolných hasičů
Problematika únikových cest – jejich značení a základní požadavky
Zajištění bezpečné evakuace osob, popř. zvířat a majetku v případě ohrožení požárem patří mezi základní požadavky požární bezpečnosti stavby.
- Test vědomostí
Bojový řád 6/Ř: Činnost hasičů na místě zásahu
Na místě zásahu jsou hasiči podřízení svým velitelům jednotek a jejich prostřednictvím veliteli úseku, veliteli sektoru a veliteli zásahu. Při nebezpečí z prodlení může…
- Test vědomostí
Bojový řád 5/D: Automobily s palivem CNG, LPG
Jedná se o automobily zpravidla se spalovacím (benzinovým) motorem kombinující dva druhy paliva: stlačený zemní plyn, tzv. „Compressed Natural Gas“ (dále jen „CNG“) nebo…
Cvičební řád 14/DR5: Výcvik se čtyřdílným nastavovacím žebříkem; Výcvik s vysunovacím žebříkem
Nastavovací žebřík čtyřdílný je uložen na vozidle buď ve čtyřech samostatných dílech nebo dvou spojených dílech. Při výcviku s ním pracují strojník a čísla 1, 2 a 3.
- Test vědomostí
Bojový řád 48/P: Požáry fotovoltaických elektráren
Fotovoltaickou (dále jen „FV“) elektrárnou je zařízení, které vyrábí ze sluneční energie energii elektrickou za pomoci FV polovodičových článků, na něž dopadá sluneční…
- Test vědomostí
Cvičební řád 7/VÝŠ: Jištění a sebejištění v záchranném koši
Při činnosti hasičů ze záchranného koše (dále jen „koš“) požární automobilové plošiny nebo požárního automobilového žebříku (dále jen „výšková technika“), nelze úplně…
Soubor typové činnosti IZS: STČ 07 – Záchrana pohřešovaných osob – pátrací akce v terénu
Záchranou pohřešovaných osob v terénu (dále jen „pátrací akce v terénu“) se rozumí jednorázové časově a prostorově omezené nasazení většího počtu sil a prostředků…
- Test vědomostí
Cvičební řád 3/O: Komunikace v jednotce PO
Cílem je získat potřebné znalosti komunikace v jednotce, včetně ovládání prostředků pro spojení a schopnost se efektivně dorozumět při plnění úkolů u zásahu.
- Test vědomostí
Cvičební řád 6/VÝŠ: Povely a signály při práci ve výšce a nad volnou hloubkou
Povely a signály slouží k dorozumívání hasičů při činnostech ve výšce a nad volnou hloubkou. Musí být dostatečně hlasité, srozumitelné, stručné a používají se průběžně…
- Test vědomostí
Cvičební řád 4/VÝŠ: Slanění
Slaňování je činnost, která umožňuje bezpečný sestup po laně při použití vhodných prostředků a postupů.