DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na světlo. Možnost odlišení hasičů nadnesl ve svém posledním videopořadu Už ne do zdi! i generální ředitel Ryba. I na našem portále byla na toto téma založena diskuze. Pro těch 95% vás, kteří u nás nediskutujete, jsme proti sobě v našem seriálu Dva proudy postavili oba názory.
Rozlišení jednotlivců u zásahu má své jasné opodstatnění
Tak jako se rozlišuje velitel čety, družstva a „maník“, měl by být odlišen i dobrovolný hasič. U velkých zásahů je pak pro velitele přehlednější na první pohled poznat kdo je kdo, koho kam může a nemůže pustit, s kým má zrovna tu čest. Ne vždy a ne všichni se u zásahu znají.
Dalším aspektem, který otevřel pandořinu skříňku je fakt, že mnohdy dobrovolní hasiči dělají nápisu HASIČI jednoduše ostudu. U pokaženého zásahu, u řízení dopravy, kdy dobrák v hasičském kabátě sprostě vynadá řidiči.
Na sportovní akci, kdy se v hasičských kabátech povalují opilci z řad dobrovolných hasičů. Tyto výstřelky a chyby se pak promítnou do celkového obrazu hasičů, hlavně těch profesionálních. Profesionální hasič totiž v hasičském nechlastá nebo nenadává lidem u nehod. A když náhodou ano, tak to díky oddělenému značení bude jasné a nebude naopak dělat ostudu dobrákům.
Některým profesionálním hasičům už prostě dochází trpělivost, protože nechce být v jednom pytli s dobrákem-žhářem (a že jich začíná být už dost), s dobrákem opilcem v hasičském oblečení nebo ženskou z hasičárny, co si zaplatila 50 Kč členský příspěvek a na sebe si hodila PS II s nápisem HASIČI.
Hasiči jsou jedna velká rodina, dělají to samé
Další rozlišování a škatulkování nemá smysl. Vždyť u zásahu děláme všichni to samé, naše cíle jsou stejné. Vždyť dát si po zásahu nebo po soutěži jedno pivo v PS II nebo v zásahovém ještě neznamená, že jsem opilec.
Když vyjedeme k zásahu, jedeme na pomoc stejně, jako jedou profesionální kolegové, mnohdy jsme i stejně vybaveni.
Navíc je otázkou, kdo by takovou změnu zaplatil. Obec? Od obce čekám peníze na jiné vybavení, než na změnu barvy zásahového kabátu.
A že si vezmu na soutěž PS II? Proč ne? Soutěž je to hasičská a já jsem hasič. Stejně jako kolegyně z ženského družstva, taky jsou to hasičky, mají tedy na uniformu právo.
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Morálka versus plnění přímých příkazů, mají hasiči být jako stroje?
Vzhledem k „situaci“ ve Španělsku přinášíme dva pohledy na principy rozkazů a jejich plnění. Kam až má sahat lidskost a morálka při výkonu služby a kam až nechat zajít…