Co dělat , když u Vás hoří
Jednoduché informace pro každého člověka, který nikdy neslyšel o tom, že by u něj doma mohlo kdykoliv hořet.
Nejčastější místa požáru:Kuchyně – toustovače, rychlovarné konvice apod. (vždy odpojujte ze zásuvky).
Koupelna – infrazářič.
Obytné místnosti – otevřený oheň (svíčky – i značkové svíčky ve skle podkládej talířkem). Cigarety (kouření v posteli apod.). Elektroinstalce – zkraty, technické závady TV, hi-fi apod.
Jak se zachovat, hoří- li u Vás doma
V případě zjištění požáru nebo hustého dýmu na chodbě okamžitě volejte tel.číslo 112 .
Při pohybu v zakouřené místnosti se držte u země (na kolenou), dým se drží nad zemí .Využívejte k dýchání kapesník , tričko, pyžamo nebo ručník nejlépe vlhký.
Při požáru Vašeho bytu se snažte opustit okamžitě byt směrem na chodbu. Zavřete za sebou dveře zamezíte zakouření chodby a možného ohrožení ostatních nájemníků. Volejte hasiče 112 .
Nikdy se pro nic nevracejte (oheň pří znovu otevření dveří získá na intenzitě.)
Naučte sebe a své děti formou hry opustit byt co nejkratší cestou. Zavažte si oči a z postele se snažte opustit zamčený byt co nejrychleji po kolenou (forma hry), takto zkuste i balkon.
Mějte domluvené pevné místo schůzky pro případ rozdělení rodiny.
Při silném zakouření neriskujte nikdy průchod chodbou ,viditelnost je nulová je znesnadněná orientace . Využíjte balkon tam se snažte na sebe upozornit křikem „Hoří“, nebo máváním kusem látky , tričkem apod.
Profesionální hasiči doporučují umístit v bytě kouřový detektor (lze zakoupit v OBI, Kaufland cena cca 450 Kč). V případě požáru nebo zakouření reaguje silným akustickým signálem , který probudí celou rodinu.
Dále se doporučuje mít v domácnosti , ale i ve vozidle hasící sprej Pyrocool (lze zakoupit v OBI, Kaufland cena cca 300 Kč).
Jednoduchý sprej schopný hasit i přístroje pod el. napětím (TV,počítač apod.)