DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
PYROS má dlouholetou tradici. Zažíval výborná i slabší léta. Poslední dva ročníky nebyly úplně úspěšné, přesto má smysl pokračovat. Ekonomická krize postihla v minulosti plno odvětví, hasičské nevyjímaje. Firmy působící v hasičském oboru krizi pociťují. Zrušením veletrhu však ničemu nepomůžeme, ba naopak krizi možná ještě prohloubíme. Udržet veletrh za každou cenu tedy smysl má.
Další důležitou věcí je fakt, že PYROS je jediným mezinárodním veletrhem na území ČR s dlouholetou tradicí. Je zaměřen přímo na hasiče. Zrušením veletrhu PYROS přijde Česká republika o jediné místo, kde se mohou setkávat firmy a hasiči jednou za dva roky.
Přesto PYROS změny potřebuje. Pokud se více přikloní k hasičům samotným třeba zajímavým doprovodným programem, nabídne vystavovatelům nadstandardní servis a udrží ceny na nižší úrovni, má velkou šanci získat svou slávu zpět.
Každým rokem sledujeme úpadek tohoto veletrhu. Od úbytku vystavovatelů, po úbytek toho zajímavého.
Částečně je to tím, že obchody se již dávno přestaly uzavírat právě na veletrzích. Výrobky si můžu prohlédnout téměř do detailu na internetu, pokud chci něco koupit (k hasičům), musím vypisovat výběrové řízení – zkrátka nemám v podstatě ani důvod na nějaký veletrh jet.
Díky webům jako jsou POŽÁRY.cz víceméně vím, co pro své hasiče chci, čtu testy, recenze, sleduju vybavení jiných jednotek.
Kdysi jsem na PYROS jezdil proto, abych viděl novinky, abych viděl vývoj. Dnes se o takovou ukázku vystavovatelé v podstatě ani nesnaží. Například stánek THT předvedl nového… nic. Podvozek Tatra Phoenix je novinka jiné firmy a jeho nástavba? Nic moc převratného. Žádná novinka, kterou bych ještě neviděl. A abych nekřivdil THT, takto bez vývoje to vypadalo na třech čtvrtinách veletrhu. Tedy na třech čtvrtinách pavilonu Z. Ono jen těch nástavbářů tam bylo tak akorát na prsty jedné ruky a ještě by zbylo.
Kdoví, kde se bude PYROS odehrávat v roce 2015. Pokud vůbec. Podle mě totiž podobné akce v dobách internetu a výběrových řízení nemají smysl.
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…
DVA PROUDY: Morálka versus plnění přímých příkazů, mají hasiči být jako stroje?
Vzhledem k „situaci“ ve Španělsku přinášíme dva pohledy na principy rozkazů a jejich plnění. Kam až má sahat lidskost a morálka při výkonu služby a kam až nechat zajít…