Je úterý a voda stále neřekla své poslední slovo, hasiči mají nejvíc práce ve Středočeském a Ústeckém kraji
I dnes pro vás budeme v článku sledovat další těžký den jak pro občany, tak pro hasiče a ostatní záchranáře. Ohrožení povodněmi se pozvolna přesouvá na dolní toky řek a zejména na sever Čech.
20:13 – STČ: Labe už kulminuje v Mělníku, přetečení hrází už nehrozí.
18:00 – ČR: Hasiči mají v tuto chvíli nejvíc práce ve Středočeském a Ústeckém kraji. Ve Středočeském kraji je nejzávažnější situace na Mělnicku, kde během celého dne probíhala evakuace a přípravné práce na kulminaci Vltavy. V Ústí nad Labem stále probíhá stavění a upevňování hrází z pytlů v dosud vodou nezasažených částech v centru města. Čeká se na hlavní povodňovou vlnu. Voda už zasáhla celé přednádraží.
V ostatních krajích se již situace uklidňuje a HZS ČR z těchto oblastí přesouvá síly a prostředky do míst, kde budou potřeba v následujících hodinách. Dva plovoucí transportéry PTS 10 jsou připraveny k nasazení ve Středočeském kraji a jeden v Ústí nad Labem.
Jihočeský kraj již žádá o prostředky pro likvidační práce (úklidové prostředky, dezinfekce,…).
Hasiči jsou stále nasazeni na čerpací práce a to jak v krajích, které se s povodní potýkají v těchto hodinách tak i tam, kde již mají tuto situaci za sebou – zde odstraňují vodu a bláto ze sklepů a níže položených oblastí. HZS bude distribuovat na jednotlivé kraje vysoušeče. V tuto chvíli jich mají k dispozici 3000, ale je pravděpodobné, že toto množství nebude stačit a bude potřeba ještě nějaké doobjednat.
17:59 – PHA: V tuto chvíli je v Praze instalováno celkem mobilních 6 790 protipovodňových stěn. Jejich celková délka je 17 km včetně pevných částí a jsou dimenzovány na průtok 4 160 m3/s.
Pro zajímavost, největší kulminace v roce 2002 byla 5300 m3s-1 a to 14. srpna. Na toto množství je i dimenzována protipovodňová ochrana Prahy.
Povodňové stěny se začínají stavět, když hrozí 3. stupeň povodňové aktivity a celá výstavba by měla být realizována do 50 hodin.
Tentokrát se podařilo vystavět protipovodňové stěny v rekordním čase, protože se průtok velmi rychle zvyšoval. Stavba probíhala podle ohrožených míst, tak, aby ráno 3. 6. v 7:00 byla Praha chráněna proti průtoku 2800 m3/s. V pondělí 4. 6. práce pokračovaly takovým způsobem, že v noci z pondělka na úterý byla již Praha ochráněna na průtok 3 300 m3/s a v současné době je to na 4 160 m3/s.
Karlův most je chráněn příslušníky HZS hl. m. Prahy, operuje zde také bagr s dlouhou lžící, která umožňuje potápět velká břemena, která voda přinese, aby propluly mezi oblouky a nevznikla překážka, která by mohla způsobit poškození mostu.
Hasiči ale neřeší jen mimořádné události spojené s povodněmi. Například dnes v časných ranních hodinách likvidovali požár lodi u Libeňského ostrova s úmrtím osoby.
17:40 – MSK: Generální ředitelství HZS si z Moravskoslezského kraje vyžádalo výjezd další posilové jednotky, tentokrát s velkokapacitním čerpadlem.
16:30 – ÚLK: V Ústí nad Labem stále probíhá stavění a upevňování hrází z pytlů v dosud vodou nezasažených částech v centru města. Čeká se na hlavní povodňovou vlnu. Voda už zasáhla celé přednádraží. Jednotka HZS ÚK ze stanice Děčín napouštěla vodou nádrž na 1000m3 v areálu Chemotex v Tovární ulici v Děčíně, aby udržela její stabilitu v jímce. Železníční jednotka (HZSP SŽDC) čerpala vodu na Západním nádraží v Ústí nad Labem.
Hasiči z HZS ÚK – stanice Ústí nad Labem zachránili psa a dvě kočky ze zaplavené Veslařské ulice v Ústí nad Labem. Jednotka SDH Řehlovice odstranila uvolněný bazén ve Stadicích.
15:40 – PHA: Ve spoluprácí hasičů HZS hl. m. Prahy a HZS SŽDC Praha se podařilo ukotvit v průběhu dnešního dne pontonové molo v areálu Žlutých lázní, které hrozilo odtržením. Pokud by k tomu došlo, mohlo by výrazně poškodit některý z Pražských mostů.
15:35 – STČ/MSK: Spojil se celý WASAR odřad z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (dosud byl rozdělen na dvě skupiny) spojil v Mělníku a pomáhá s evakuací ohrožených obyvatel v části Mělníku. V případě, že by bylo město zaplaveno, budou zachraňovat jeho obyvatele na svých člunech.
15:05 – ČR: Povodně si zatím vyžádaly pravděpodobně již 8 lidských životů, 4 osoby jsou pohřešovány.
15:00 – ČR: Jsou zaznamenány první 3 případy rabování. PČR dopadla ve dvou případech pachatele.
14:10 – STČ: Stále probíhá evakuace Mělník – Mlazice, na místě kompletní WASAR tým, PČR, Městská policie.
13:35 – ČR: Činnost hasičů ke 12 hodině
Hasiči zasahovali od 1. 6. 2013 k dnešní 12 hodině u 4 421 událostí v souvislosti s povodněmi, aktuálně se řeší 231 událostí, nasazeno bylo celkem 20 270 hasičů, 5 910profesionálních a 14 360dobrovolných (počítáno od 1. 6. 2013).
Hasiči do této chvíle zachránili 334 lidí. MV – GŘ HZS ČR spolupracuje s ostatními složkami IZS a sleduje činnost povodňových orgánů v krajích. V souladu s Ústředním poplachovým plánem IZS byly aktivovány síly a prostředky AČR:
Jsou k dispozici tzv. uskupení
- Uskupení Sever, 500 vojáků v pohotovosti,
- Uskupení Jih, 500 vojáků v pohotovosti,
- Uskupení Praha, cca 300 vojáků, (uskupení tvoří 4. Brigády rychlého nasazení Žatec), činnost – stavba protipovodňových zábran v Radotíně,
- Uskupení 15. Ženijní brigády, dislokace Bechyně:
- 2× odřad Rakovník + Olomouc,
- 3× odřad technická pomoc,
- 4× odřad evakuace a humanitární pomoc,
- 5× odřad zabezpečení zprůchodnění komunikací,
- 4× odřad zajištění terénních a zemních prací.
- V pohotovosti je cca 60 vojáků Hradní stráže.
- Cca 20 vojáků z posádkového velitelství Praha pomáhá při stavbě protipovodňových zábran v Radotíně.
- Dále jsou k dispozici letecké prostředky (vrtulníky v počtu 8)
- Vrtulníky LS PČR a AČR jsou dislokovány na Letišti Praha Ruzyně, Letišti Praha Kbely, Letiště Brno a Letiště Přerov.
- V Mělníku jsou rovněž nasazeny 3 záchranné skupiny Vodní záchranné služby ČČK .
Většinu zásahů stále zvládají kraje pomocí svých sil a prostředků.
V postižených územích je zajišťována psychosociální pomoc. Tým je složen z psychologa HZS kraje a vycvičených osob z neziskových organizací. V kraji Středočeském, Královehradeckém, Jihočeském a Hl. m. Praze jsou činné cca 10 členné týmy. Jiné požadavky zatím nejsou. Očekávají se až s opadáváním vody.
13:33 – HKK/OLK: Ve Svobodě nad Úpou dnes střelmistři z HZS Olomouckého kraje zachránili dům. Situace na místě byla velmi kritická. Místní potok je ve Svobodě nad Úpou sveden pod část rodinného domu. Klády, kameny a další naplaveniny ucpaly vodní tok a voda se začala vylévat z břehů. Naplaveniny začal odklízet bagr, kterému se však stále nedařilo propust uvolnit. Na místo proto byli povoláni střelmistři HZS ČR, kteří dnes dopoledne provedli řízený odstřel, tím uvolnili naplaveniny a voda mohla zase volně pod rodinným domem protékat.
13:31 – ÚLK: Hasiči v Ústeckém kraji od rána zasahují na mnoha místech. Např. jednotka ze stanice Lovosice převezla na člunu pracovníky ze zatopeného zimního stadionu v Terzínské ulici v Lovosicích. Dále byla část jednotek HZS ÚK ze stanice Děčín dislokována na levém břehu Labe z důvodu možného odříznutí. Dobrovolná jednotka Horní Žleb čerpala vodu ze zatápěné knihovny v ulici Karla Čapka v Děčíně. Jednotka HZS ÚK ze stanice Ústí nad Labem vyjela na člunu ukotvit uvolněné prázdné Hasiči HZS ÚK ze stanice Chomutov čerpali vodu ze zaplaveného topného kanálu v Chomutově – Zadních Vinohradech atd.
12:12 – HKK: Profesionální hasiči z Vrchlabí byli dnes 4. června před půl dvanáctou dopoledne požádáni Policií ČR o spolupráci při vytažení mrtvé osoby z řeky Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku. Případem se bude zabývat Policie ČR.
11:30 – HKK: I dnes, 4. června pokračují hasiči Královéhradeckého kraje v odklízení následků povodně, která zasáhla část území Královéhradeckého kraje. Od půlnoci do dnešní jedenácté hodiny dopoledne vyjeli k deseti událostem. Od půlnoci do dnešní jedenácté hodiny dopoledne vyjeli k deseti událostem.
V Novém Bydžově na Hradecku hasiči stále odčerpávají vodu ze zatopených sklepů obytných domů v ulicích Dukelská třída, U Plovárny a Vrchlického. V Chlumci nad Cidlinou dnes ráno velká voda uvěznila na dvě desítky ovcí a jehňat na pastvě. Louku zaplavila voda a vytvořila vodní lagunu. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Nového Bydžova, dobrovolní hasiči z Chlumce nad Cidlinou a Nového Města, na místo byly povolány posily profesionálních hasičů z centrální stanice Hradec Králové se člunem. Ze zatopené louky se hasičům na člunu podařilo evakuovat celkem 22 ovcí a jehňat, další jehně bohužel uhynulo.
Na Novobydžovsku zasahují nejen profesionální hasiči z Nového Bydžova a centrální stanice Hradec Králové, ale také dobrovolní hasiči z Chlumce nad Cidlinou, Nového Města, Nového Bydžova, Staré Skřeneře, Nepolis, Měníku, Skochovic a Humburk.
Profesionální hasiči z Jaroměře během včerejšího večera a dnes dopoledne odstraňovali protipovodňové zábrany a bariéry ve městě.
11:00 – STČ: Do Kamenice u Prahy se přesunuje skupina střelmistrů k průzkumu tamního pontonu.
11:00 – ÚLK: V Hřensku začíná být krizový stav. Voda zaplavuje město.
10:55 – STČ: V Mělníku probíhá masivnější evakuace asi tisícovky lidí
10:50 – PHA: Prahou právě projíždí ze Zbiroha kolový nakladač, který míří do Říčan na pomoc při likvidaci následků povodní.
09:50 – STČ: V Křešicích na Litoměřicku byly překonány protipovodňové zábrany. Evakuováno bylo asi 800 obyvatel.
09:30 – STČ: Mělník vyhlásil extrémní stupeň nebezpečí
08:50 – STČ: Na Vltavě došlo k protržení plavebního kanálu v obci Lužec nad Vltavou. Je nařízena evakuace.
08:42 – STČ: V Mělníku byla nařízena povinná evakuace v části Mlazice a Pšovka. V Zálezlicích se protrhla nedostavěná provizorní hráz.
08:35 – ÚLK: Střekov je od zbytku Ústí nad Labem odříznutý. Oba mosty jsou od rána uzavřené. V Děčíně probíhá evakuace asi tisícovky lidí, stále tu prší. Hřensko očekává další masivní záplavy, rozsahem kolem 100 leté vody.
08:30 – JČK: V Jihočeském kraji hladiny řek klesají od noci z pondělí na úterý jsou postupně odvolávány 3. a 2. stupně.
08:30 – LBK: Na Liberecku platí stupeň ohrožení už jen na řece Smědé v Předláncích ve Frýdlantském výběžku.
08:10 – PHA: Vltava v Praze kulminovala a metropole má podle vodohospodářů to nejhorší za sebou. Vltava se pohybuje kolem hranice průtoku 3 200 krychlových metrů a přítoky Vltavy už nestoupají.
08:05 – STČ: Kralupy nad Vltavou žádají kraj o snížení průtoku Vltavské kaskády. V Berouně měla Berounka kulminaci kolem půlnoci.
08:00 – PLK: Na Plzeňsku řeky klesají. Hasiči se připravují na odstraňování následků škod.
06:20 – MSK: V současné době je na povodních nasazeno 74 hasičů ZÚ HZS ČR ze Zbiroha a Hlučína s 42 kusy techniky. Nasazeny jsou rypadla, bagry, vyprošťovací automobily, obojživelné transportéry, cisterny a velkokapacitní čerpadla.
Hasiči zasahovali od začátku povodní u 3 748 událostí v souvislosti s povodněmi, nasazeno bylo celkem 16 101 hasičů profesionálních i dobrovolných. K 6,00 hodině bylo evakuováno na území ČR 8 340 osob, nejvíc v Ústeckém kraji, 5 329. Hasiči do této chvíle zachránili 326 lidí. Sedm osob bylo v důsledku povodní usmrceno.
Hlavní zaměření ZÚ při zásahové činnosti je na plošnou evakuaci obyvatel, zemní práce a čerpání vody. Příslušníci ZÚ jsou nasazeni v hl. městě Praha, v krajích Středočeském, Královéhradeckém, Ústeckém a Jihočeském.
- Činnost ZÚ ve Středočeském kraji:
- Nasazení našich příslušníků začalo v neděli ráno, kdy zasahovali hasiči ze 3. ZR ze Zbiroha v obci Psáry, kde prováděli celodenní čerpání vody (CAS 32).
- V Mělníku obojživelný transporter PTS-10 byl použit pro záchranu a evakuaci osob ze zaplavených území.
- Starý Kolín: čerpání vody velkokapacitním čerpadlem MČS 1500 a plovoucím čerpadlem. Následný přesun obsluhy čerpadla do Kolína.
- Nymburk: rozvoz pytlů s pískem, zpevňování hráze Komarovského rybníka, výkop jámy pro velkokapacitní čerpadla (pomocí UDS 214a, T 815 S3).
- Osádka T 815 8×8 VVN se přesunula z Říčan do Mělníka, kde se předpokládá nasazení k evakuaci osob.
- Taktéž do Mělníka se přesunula část jednotky ze Zbiroha, která je předurčena pro evakuaci osob. Jedná se o osádky 5ks T 815 VVN.
- ZÚ v hl. městě Praha:
- Dovoz kontejnerů pro výstavbu protipovodňových stěn (tahač MAN s návěsem a T815 PR7).
- Praha – Zbraslav: střelmistři HZS ČR (JMK, OLK a ZÚ HZS ČR) provedi odstřel pontonu na Vltavě.
- Praha – Strašnice: nakládka pytlů s pískem na T 815 8×8 a rozvoz na potřebná místa v Praze.
- Praha – Modřany: čerpání vody do Vltavy velkokapacitním čerpadlem Sigma 400.
- Královéhradecký kraj:
- V okolí Trutnova je nasazeno 16 příslušníků se zemními stroji (UDS-114, Huddig, T815 S3, kontejner s pilami). V obci Rudník prováděli příslušníci ZÚ zprůjezdňování komunikace, pilaři odstraňovali padlé stromy. V obci Svoboda nad Úpou čistili pomocí UDS-114 a T 815 S3 koryto místního toku.
- Střelmistři budou pravděpodobně odstřeloval kámen na komunikaci ve Svobodě na Úpou, a nyní je čeká odstřel spadlého mostu v Jaroměři.
- V Novém Bydžově se vylila řeka Cidlina a zatopila komunikace
- Ústecký kraj:
- Do Litoměřic byl přemístěn PTS-10, který je připraven a předurčen pro evakuaci osob.
- Ústí nad Labem: připravena technika s hasiči pro evakuaci osob. Jedná se o PTS-10, 2× T 815 8×8.
- Jihočeský kraj:
- Do Vodňan je přesunuta obsluha zemních strojů UDS-214 a Huddig jako záloha pro Jihočeský kraj.
06:19 – STČ: V pondělí 3. června 2013 odpoledne byla na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášena záchrana osob ze zatopené chatové oblasti Mostecký mlýn v Bratronicích na Kladensku. Jednalo se o událost související s letošními celorepublikovými povodněmi.
Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje vyslalo na místo události jednotku profesionálních hasičů ze stanice Kladno s velitelským automobilem vybaveným nafukovacím raftem.
Rozvodněný potok se vylil do chatové oblasti, v některých objektech se nacházeli lidé. Profesionální hasiči lezecké skupiny ze stanice Kladno přebrodili k zatopené chatě ve speciálních nepromokavých oděvech Ursuit, kde pomocí nafukovacího člunu evakuovali matku s dítětem. Osoby byly transportovány na bezpečné místo a po domluvě s jednotkou hasičů již nepotřebovali další pomoc.
O několik hodin později kladenští hasiči vyjížděli opět k záchraně osob ze zatopené chatové oblasti. Tentokrát se jednalo o Dědkův Mlýn u obce Nouzov na Kladensku. Dle prvních informací měl rozvodněný potok uvěznit několik osob v jedné z chat. Na místo vyjeli opět profesionální hasiči z Kladna s velitelským automobilem, nafukovacím raftem a jednou cisternou doplněnou jednotkou dobrovolných hasičů z Unhoště.
Po důkladném průzkumu, kdy se hasiči brodili od chaty k chatě nic takového nakonec nepotvrdili. Po sbalení materiálu se obě jednotky hasičů vrátily zpět na své základny.
Seriál: 2013: Povodně v Čechách
Velká voda už neohrožuje tolik jako včera, hasiči ale stále monitorují vodní toky a odklízí následky
Situace v mnoha částech republiky již kvůli velké vodě není napjatá, hasiči ale stále monitorují vodní toky a odstraňují spadlé stromy.
Podmáčený rodinný dům v obci Ludíkov museli hasiči zajistit proti sesunutí
Hasiči byli k sesunutí části štítové zdi povolání v úterý 25. června 2013 v 16:48. První na místo události dorazila místní dobrovolná jednotka. Společně s…
Hasiči z České Třebové pomáhali společně s dalšími jednotkami na Litoměřicku odklízet následky povodní
Na žádost Krajského operačního střediska (dále KOPIS) v Pardubicích jednotka JSDHO JPO II Česká Třebová v počtu 1+4 odjela ve čtvrtek 13. června 2013 v 4:00 hod. ze…
Příslušníci Záchranného útvaru se vrátili do Mělníka, stavěli hráze a čerpali vodu
Původně byl záměr převézt zpět techniku na základny do Hlučína a Zbiroha, ale vzhledem k opět se zhoršující povodňové situaci zde bylo dislokováno a nakonec i nasazeno…
Vydatný déšť zaměstnal hasiče, likvidují popadané stromy, čerpají vodu a stavějí protipovodňové hráze
Déšť, který od včerejšího večera zasáhl republiku, způsobil zvýšený počet výjezdů hasičských jednotek.
Červnové povodně pohledem společnosti Pavliš a Hartmann: Vyčleněn byl speciální tým na opravu poškozených čerpadel
Jarní povodně 2013 prověřily také připravenost společnosti Pavliš a Hartmann. Téměř zároveň s prvními zprávami o povodních ve sdělovacích prostředcích se na nás obrátili…
Díky, aneb nejdelší povodňová směna v životě pohledem velitele stanice HZS v Ústí nad Labem
Čas ohrožení, stresů a snahy zachránit co se dá je pryč a stejně jako odešla velká voda letošní povodně, pomalu odchází i nervozita, stres a napětí.
Hasiči ze Záchranného útvaru stále pomáhají likvidovat následky povodní, odřad hasičů z Moravskoslezského kraje se dnes vrací domů
Poté co byly ukončeny záchranné práce při ničivé povodni ze začátku letošního června, pokračuje nasazení hasičů ze Záchranného útvaru na odstraňování jejich následků.
Odstraňování následků povodní na Ústecku nekončí, hasiči stále čerpají vodu a oplachují komunikace od bahna
I v průběhu víkendu se na území Ústí nad Labem a v přilehlých obcích intenzivně pracovalo na odstraňování následků povodní.
Do zaplavených oblastí dorazila hmotná pomoc ze sbírek, hasiči pomáhají také fyzicky a vyjel i další odřad
Během víkendu se povodní postiženým oblastem dostalo další pomoci, do několika obcí dorazily věci, posbírané v rámci několika humanitárních sbírek. Do postižených míst…