Dojet se zásahovou technikou na sídliště a správně ji ustavit – realita nebo jen zbožné přání?
Hasiči se při výjezdu k požáru setkávají s množstvím situací, které jim komplikují jejich práci. Proplétat se hustým provozem je někdy velmi obtížné. Za pravdu nám jistě dají ti, kteří někdy seděli za volantem nákladního vozu.
Obrovský problém představují pro hasiče jedoucí k zásahu nejen neukáznění řidiči, kteří nerespektují právo přednostní jízdy hasičských vozidel, ale také řidiči, kteří zaparkují svůj vůz na místech, kde je to zakázáno.
Současně se zvyšujícím se počtem automobilů klesá počet volných parkovacích míst. Sídliště jsou doslova přeplněna parkujícími automobily, které nezřídka stojí i na místech, která jsou vyhrazena hasičské technice.
Není neobvyklé, že obyvatelé sídlišť i přes častá varování využívají k parkování svých vozidel i požární nástupní plochy.
Co je nástupní plocha a jak se pozná?
Nástupní plocha slouží pro ustavení techniky (požárních automobilů) v takové vzdálenosti od objektu, aby bylo možné např. využití výškové techniky k záchraně ohrožených osob, případně provedení požárního zásahu z vnější strany budovy.
Nástupní plocha musí navazovat na přístupové komunikace, mít šířku nejméně 4 m, musí být odvodněna a zpevněna alespoň k jednorázovému použití vozidlem, jehož tíha na nejvíce zatíženou nápravu je nejméně 100 kN.
uvádí nprap. Václav Dostál, vyšetřovatel HZS Pardubického kraje
Nástupní plochy se nezřizují u objektů vybavených vnitřními zásahovými cestami a dále u objektů o výšce do 12 metrů a u objektů, jejichž všechny prostory jsou bez požárního rizika.
Nástupní plochu lze zatravnit nebo jiným způsobem upravit její povrch, pokud bude zajištěna její funkce a trvalým způsobem vyznačeno místo a šířka plochy (např. ukazateli).
Doporučuje se tuto plochu současně využít k jiným vhodným účelům, které nebudou bránit příjezdu požárních vozidel a protipožárnímu zásahu (např. chodník pro pěší, obslužná komunikace, manipulační plochy).
Nesmí se však navrhnout její využití pro parkování nebo odstavení vozidel, aby se nebránilo příjezdu a zásahu požárních jednotek. Nástupní plocha musí být označena dopravní značkou „Zákaz stání“ s dodatkovou tabulkou „Nástupní plocha pro požární techniku“.
Hasiči se na mnoha místech naší republiky, tak i v Pardubickém kraji potýkají s nedostatkem vhodných ploch na sídlištích pro ustavení zásahové techniky v případě požáru nebo jiné mimořádné události.
Hasičům pak zaparkovaná vozidla znemožňují použít výškovou techniku, s jejíž pomocí lze zachránit životy lidí, kteří nemohou uniknout prostorem zasaženým požárem či kouřem. Zásah pak i přes velké nasazení hasičů trvá déle než obvykle a je komplikovanější.
Neukáznění řidiči, kteří nástupní plochy blokují, tak, možná aniž si to sami uvědomují, vystavují sebe a lidi ve svém okolí nebezpečí zranění nebo i úmrtí a také vyšším ztrátám na majetku.
V praxi se hasiči také často setkávají s vozidly zaparkovanými tak, že znemožňují použití zařízení pro hašení vodou (např. požární hydranty), čímž dochází ve značné míře k omezení podmínek pro rychlé zdolání požáru a pro záchranné práce.
Mezi základní zásady parkování patří neparkovat před vstupem do objektu, neparkovat na nástupních plochách pro požární techniku, neparkovat před nadzemními požárními hydranty a nad podzemními požárními hydranty.
upozorňuje Václav Dostál
Dalším problémem, se kterým se potýkají nejen hasiči, ale i další záchranné složky, je špatná průjezdnost ulicemi přeplněných sídlišť z důvodu nevhodně zaparkovaných vozidel. V tomto případě také hrozí nebezpečí z prodlení, protože hasiči se musí k místu mimořádné události, často složitě, dostat jinou trasou.
Zákon o požární ochraně ukládá fyzickým osobám v této souvislosti povinnost „vytvářet v prostorách ve svém vlastnictví nebo užívání podmínky pro rychlé zdolávání požáru a pro záchranné práce“ a stanoví, že „fyzická osoba nesmí omezit nebo znemožnit použití označených nástupních ploch pro požární techniku“.
Za nedodržení těchto povinností lze uložit fyzické osobě pokutu za spáchání přestupku až do výše 25 tisíc Kč. Při řešení přestupků spolupracuje hasičský záchranný sbor s Policií ČR a městskou policií, které jsou věcně příslušné k řešení nesprávného parkování motorových vozidel.
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Seriál: Průjezdnost komunikací vzhledem k jízdě složek IZS
Hasiči z kladenské stanice testovali průjezdnost sídlišť, se svou technikou se do mnoha míst nedostali
V předvečer Dne požární bezpečnosti, který pro letošní rok vyhlásila Česká asociace hasičských důstojníků na pátek 13. května, se hasiči z centrální kladenské stanice…
Hasiči v Olomouci také kontrolovali průjezdnost ulic, většinou města bez problémů projeli
Profesionální hasiči z požární stanice v Olomouci kontrolovali ve čtvrtek 12. května 2016 v podvečer průjezdnost ulicemi Olomouce. Tuto akci uspořádali v rámci Dne…
Hasiči s městskou policií prověřovali průjezd vozidly v Orlové, zatím bez udělování pokut
Dvě velká hasičská zásahová vozidla profesionálních hasičů (HZS MSK) asistovala v pátek 26. 2. 2016 dopoledne Městské policii v Orlové (okres Karviná) při kontrole…
Špatná průjezdnost ulic mnohdy komplikuje příjezdy k zásahům i v roce 2015
V pátek 13. března, který pro opět vyhlásila Česká asociace hasičských důstojníků Dnem požární bezpečnosti, vyjeli hasiči z několika stanic v celé republice, mnohdy s…
Cvičení prokázalo, že hasiči se k výškovým budovám nedostanou
Tento týden se uskutečnila na Územním odboru Benešov taktická cvičení s námětem požár bytové jednotky ve výškové budově. Základním úkolem těchto cvičení bylo prověřit…
Kontrola nástupních ploch v rámci dne požární bezpečnosti
V pátek 13. dubna ve večerních hodinách se do „Dne požární bezpečnosti zapojily všechny profesionální a některé dobrovolné jednotky ve větších městech – kontrolovaly…
Hasiči zkoušeli průjezdnost silnic v historickém centru Chebu, překvapení se nekonalo
Úzké uličky historického jádra města Cheb v kombinaci s parkujícími auty jsou pro hasiče velmi nepříjemnou kombinací. Společně s policisty proto ve čtvrtek dopoledne…
Hasiči testovali průjezdnost břeclavských ulic pro hasičskou techniku
Parkování v ulicích Břeclavi, v nichž mají problém projet hasiči, začali v sobotu prověřovat strážníci Městské policie.
Nezodpovědný řidič blokoval štědrovečerní zásah
V 15:18 24. 12. 2010 na základě informace o pomoci při záchranně zvířete, tedy pomoci kočce která přepadla přes balkón o patro níže, vyjela jednotka centrální požární…
Parkování a hydranty kontrolovali hasiči v okresu Bruntál
V odpoledních hodinách pátku třináctého (srpna 2010, tedy na Den požární bezpečnosti) profesionální a dobrovolní hasiči z okresu Bruntál prověřovali volnost nástupních…