Pátek 22. listopadu 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Krajskou soutěž ve vyprošťování v Ústeckém kraji vyhrálo družstvo z Žatce

Dnes, ve středu 4. září 2013 proběhlo na parkovišti Obchodního centra Všebořice v Ústí nad Labem krajské kolo Soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Soutěže se zúčastnila družstva všech sedmi územních odborů Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Ač se zprvu zdálo, že počasí naší soutěži nepřeje a trochu pršelo,k poledni se ukázalo sluníčko a hasiči předvedli, že zasahovat dokážou za každého počasí.

Dokázali si poradit i s velmi náročnými situacemi, které jim připravili pořadatelé. Ve velké konkurenci zvítězilo družstvo Územního odboru Žatec, druhé bylo družstvo z Územního odboru Chomutov a třetí příčku obsadilo družstvo Územního odboru Most.

Pořadí na dalších místech:
4. místo Územní odbor Děčín
5. místo Územní odbor Ústí nad Labem
6. místo Územní odbor Teplice
7. místo Územní odbor Litoměřice

Soutěž je zaměřena na záchranu zraněných osob v simulovaných dopravních nehodách, které se svým charakterem blíží skutečným podmínkám. Startovní pořadí týmů je losováno. Před startem si družstvo připraví potřebné vybavení na startovní čáru a pak je odvedeno do takzvané izolace, aby zasahující nevěděli jaká situace (scenář) je pro ně připravena. Tak jako ve skutečných podmínkách, kdy až do příjezdu na místo dopravní nehody hasiči nevědí, jaká situace na ně čeká a pak se musejí ve velice krátkém čase rozhodnout jak budou postupovat.

Po dobu „izolace“ družstva se na soutěžní ploše připraví z autovraků skutečná situace dopravní nehody jednoho nebo více vozidel. Vozidla jsou různě na sebe naskládána, jsou na boku, na střeše, jsou zaklíněna pod jinými a podobně. V jednom z vozidel je zraněná osoba, která má specifické zranění (je při vědomí, udává bolest mezi lopatkami, má dýchací potíže a uvádí necitlivost dolní poloviny těla) . Družstvo musí provést všechna potřebná opatření a úkony k záchraně a vyproštění zraněného.

Soutěž pro družstvo končí předáním zraněného zdravotnické záchranné službě v cílovém prostoru. Časový limit pro splnění zadaného úkolu je 15 minut, pak jsou družstvu uděleny trestné body. Hodnotí se rychlost záchrany, přesnost a sehranost týmu, technické provedení stabilizace vozidel a způsob vyproštění zraněné osoby, poskytnutí předlékařské pomoci, zajištění bezpečnostních opatření ke snížení rizik jak pro zachraňované tak i pro zasahující a preventivní opatření ve vztahu k ekologii.

Vítěz krajského kola postupuje do republikové soutěže. Soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel není jen pouhým kláním mezi hasiči, ale měla by veřejnosti ukázat, že příslušníci hasičského záchranného sboru jsou připraveni rychle poskytnout komukoliv v nouzi potřebnou a kvalifikovanou­ pomoc.

Sdílet