Úterý 26. listopadu 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Sraz hasičské historické techniky se konal opět v Oslavanech

V sobotu 14. záři 2013 proběhl II. Sraz hasičské historické techniky v rámci XV. Oslavanských historických slavností. Slavnosti jsou připomínkou příjezdu krále Přemysla Otakara I. a královny Konstancie do Oslavan během vysvěcení ženského cisterciáckého kláštera Údolí sv. Marie v roce 1228.

Historický obraz je vzpomínkou na udělování privilegií klášteru králem. Proběhl rytířský turnaj na počest královského páru a celá slavnost byla podbarvena vystoupeními kejklířů a muzikantů i historickými řemesly s dobovým tržištěm.

Součástí programu letošních slavností byl historický průvod městem, rytířský turnaj na koních, rytířské a kejklířské ukázky, ohňostroj, dobová hudba. Dále pak setkání oslavanských rodáků, koncert Věry Martinové, Ivana Mládka a Banjo Bandu.

Setkání se uskutečnilo v areálu zámeckého parku. Mezi vystavenými historickými vozidly byly ruční, koňské a motorové stříkačky. Pořadatelem byl místní sbor dobrovolných hasičů Oslavany ve spolupráci s městem Oslavany a Okresním sdružením hasičů Brno-Venkov. Obrovský zájem diváků vzbudily ukázky hašení historickými stříkačkami. Letošní akci nepřálo počasí.

Hasičské muzeum na oslavanském zámku

Hasičské muzeum vzniklo v roce 2002 a v současné době je třetím největším v ČR. Je umístěno v přízemí jižního křídla oslavanského zámku. Pro rozšiřování expozic členové SDH Oslavany spolupracují s různými sběrateli, kteří jim zapůjčují své exponáty. Tyto exponáty svépomocí restaurují a uvádějí do provozuschopného stavu. Sbírky muzea se neustále zkvalitňují a rozšiřují.

K vidění jsou ukázky hasičské techniky (koněspřežné i motorové stříkačky, hadicové navijáky, dvoukolové a přenosné stříkačky, trhací háky, spojovací technika, dýchací a hasicí přístroje, pomůcky zdravotnické záchranné pomoci), dále je zde samostatná expozice historických hasičských uniforem včetně zahraničních, zásahové oděvy a výzbroj hasičů od první poloviny 20. století až po současnost, bohatá fotodokumentace a staré hasičské kroniky, řády a vyznamenání a mnoho dalších zajímavých exponátů. Mezi nejzajímavější exponáty jistě patří historická dřevěná stříkačka z roku 1802.

Hvězdou sbírky je starobylá stříkačka

Nejcennějším exponátem je 3 nejstarší dřevěná stříkačka v České republice s nádherným ručně malovaným erbem a vyřezávaným dekorem z roku 1802. Tuto mohutnou čtyřkolovou stříkačku na ruční stříkaní získali v roce 2004 za podpory Petra Trojana z SDH Klepáčov, velkého fandy historické hasičské techniky.

Dovezli ji jako torzum v dezolátním stavu. Místní kolář Václav Coufal doplnil chybějící části, zejména obě přední kola. Na konzervaci stříkací stařenky spotřebovali dva kilogramy včelího vosku, který doporučili odborníci. Na záchraně unikátu pracovali celou zimu, na jaře roku 2005 ji předvedli ve svém muzeu na oslavanském zámku veřejnosti. Doplnila expozici, která zahrnuje několik vzácných strojů z celé jižní Moravy.

Jak vlastně hasičské muzeum vzniklo? Dle náměstka starosty SDH a správce muzea Stanislava Kališe, neměli kam dát „staré krámy“. Expozice je výsledkem práce desítky členů místního sboru dobrovolných hasičů, kteří jsou fandové do historické hasičské techniky. Navštívili CHH v Přibyslavi a rozhodli se zachovat kousek historie regionu i pro příští generace. V jižním křídle oslavanského zámku opravili prostory přízemí, kde nainstalovali velké množství unikátních exponátů a dokumentů.

Zaujmou zejména i více jako 100 let staré ruční nebo parní stříkačky. A protože takovýchto nadšenců je více, tak sem tam se jim podaří získat nový exponát. Více informací nalezne zde a také pod tímto odkazem.

Vstupné a otevírací hodiny

Otevřeno: od 1. 5 do 30. 9. soboty a neděle od 9.00 do 17.00 hodin. Otevřeno je zpravidla stejně jako expozice Hornictví a energetiky Rosicko-Oslavanska o víkendech od května do září a ve významné dny (karmelská pouť, 1. máj, Dny evropského kulturního dědictví v září).

Objednání návštěvy: Pro hromadné výpravy, zájezdy a školní výlety je návštěvu muzea možné objednat na tel. čísle 604 149 187 – Zdeněk Žalud – starosta SDH Oslavany; 724 224 981 – náměstek starosty SDH a správce muzea Stanislav Kališ, e-mail: sdh.oslavany@gmail.com nebo kalis.stanislav@seznam.cz

foto: SDH Velká Bíteš/archiv
Bc. David Dvořáček, DiS.

Sdílet