Hasiči odcházejí do důchodu
V těchto dnech odchází do důchodu „velký hasič“, příslušník HZS Pardubického kraje plk. František Rulík. Neodchází však sám, spolu s ním jde na zasloužený odpočinek i další pardubický hasič, Vladimír Komínek.
Výjezdy k událostem mně budou moc chybět, říká František RulíkV těchto dnech odchází do důchodu „velký hasič“, příslušník Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje plk. František Rulík. Až do této doby vykonával funkci ředitele územního odboru Chrudim.
Vztah k hasičům má ale v krvi odmalička. Poprvé držel v ruce stříkačku už v pěti letech. Ve svých deseti byl už velitelem žákovského družstva a o pět let později se oficiálně stal členem hasičského družstva v rodných Slatiňanech. S velkým očekáváním pak prožíval založení Veřejného požárního útvaru v Chrudimi v roce 1970. Právě založení sboru se stalo pro Františka velkou výzvou, protože toužil stát se hasičem z povolání. V prvním roce ale přišlo zklamání, protože přijímali pouze hasiče-řidiče a František neměl ještě v tu dobu patřičné řidičské oprávnění. Svůj sen, stát se hasičem z povolání, si splnil o rok později, kdy nastoupil k profesionálnímu sboru. Absolvoval řadu kurzů jako ostatní hasiči. Po několika letech u hasičů si ale František Rulík vážně zranil páteř, když jejich hasičské auto havarovalo při cestě k požáru obilí a lesa v Licibořicích. Hned po uzdravení se ale opět k hasičům vrátil, nebylo to sice k výjezdové jednotce, ale začal pracovat jako velitel veřejného požárního útvaru a v roce 2001 se stal ředitel HZS územního odboru Chrudim. Za dobu své ´kariéry´ u hasičů má za sebou téměř 1 350 výjezdů k požárům. Mezi nimi vzpomene i na ten, který ho naučil vážit si svého života.
„Byl to požár, kdy jsem byl ještě dobrovolným hasičem. V roce 1961 hořel cukrovar. Požár to byl obrovský, a jelikož hořel cukrovar celý týden, tak jsem také na místě celý týden zasahoval. Chtěl jsem z hořícího cukrovaru zachránit telefonní přístroj a šlápl jsem přitom na prkno, které bylo spojené s další konstrukcí. Ta se po chvíli začala na mě řítit. V tu chvíli jsem si uvědomil, že je důležitější lidský život než nějaké materiální hodnoty,“ vzpomíná na svůj první velký zásah František Rulík. „Nad hořící propastí visel můj kamarád a jen díky opasku, kterým se zahákl o konstrukcí, přežil. Jinak by spadl do hořícího cukru.“
František tak zjistil na vlastní kůži, že hasiči nebojují jen s živly, ale mnohdy také se svými životy. V paměti mu zůstávají někdy i smutné příběhy, které hasič těžko ze své mysli odbourá. „Děti, kterým už nemůžete pomoci. To je asi to nejhorší, co hasič může zažít. Z Hamerské přehrady jsme vytahovali pět utonulých školáků. Hrázný tehdy naložil do loďky děti a ta se s nimi převrátila.“ Dalším, jak František sám říká, „masakrem“ bylo železniční neštěstí u Krouny v roce 1995. „První den jsem se emocemi nezabýval, není čas, to jsem zachraňoval zraněné a vyprošťoval mrtvé. Až druhý den po neštěstí mně pomalu docházelo, u jaké zkázy jsem byl. Tehdy mně vadili novináři, byli dotěrní a na mě začala dopadat celá ta katastrofa.“
Zanedlouho hasiči zasahovali u dopravní nehody nákladního vozidla a ze zdemolovaného náklaďáku museli pomocí páčidel vyprostit zraněného řidiče. „Tehdy nebylo k dispozici žádné speciální zařízení k vyprošťování, jako je dnes. Já jsem tam držel v náručí řidiče a on mi v ní po pár vteřinách zemřel. Je to hrozný pocit,“ říká František Rulík. Jenže právě tato nehoda se pro velitele požárního útvaru stala impulsem pro zakoupení vyprošťovacího zařízení. A díky tomu poznatku se chrudimský hasičský sbor stal jedním z prvních v České republice, který začal používat moderní vyprošťovací zařízení firmy Holmatro.
Za 35 let, které František Rulík strávil u profesionálních hasičů, ale i u dobrovolných hasičů ve Slatiňanech, se mnohé změnilo a hodně vylepšilo. Své zkušenosti nyní předává František mladším kolegům. A co mu bude při odchodu do důchodu určitě chybět? „Tak mně budou stoprocentně chybět výjezdy k událostem. Je to takový určitý adrenalin. Ale já se toho nevzdám, budu jezdit s naší jednotkou dobrovolných hasičů ze Slatiňan.“
Děkuji za rozhovor a přeji za HZS Pardubického kraje Františku Rulíkovi hlavně pevné zdraví!
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Zásahů s dobrým koncem bylo málo," říká Vladimír Komínek
„Jako malý kluk jsem koukal přes silnici na hasiče v Hlinsku, jak trénují a cvičí, docela jsem to chtěl zkusit. Lákalo mě to. Přihlásil jsem se do žákovského družstva. Pak jsem ale opustil Hlinsko, protože jsem se v Holicích učil automechanikem a musel jsem také na vojnu, tak na hasiččinu nebylo příliš mnoho času. Hned po vojně jsem se ale vrátil do Hlinska a i k dobrovolným hasičům.
Hasiččina mně přirostla k srdci natolik, že jsem 1. 1. 1972 nastoupil mezi prvními k profesionálním hasičům do Chrudimi. Tady jsem odsloužil asi 10 směn a poté jsem odešel sloužit na zcela nově vzniklou hasičskou stanici do Hlinska. V Hlinsku jsem sloužil 21 let. Prošel jsem si funkcemi hasič, řidič strojník, velitel družstva a nakonec i velitel stanice v Hlinsku. Během těch pětatřiceti let jsem zažil spoustu zásahů, zažil jsem úsměvné výjezdy s dobrým koncem, ale více bylo těch smutných,“ říká Vladimír Komínek. „Jako rodákovi z Hlinska se mi hned vybaví dva velké požáry, a to požár herny stolního tenisu „U Benešů“ v dubnu roku 1982 a pak restaurace „Na Rychtě“ o čtyři roky později. Při těchto požárech spadly i střechy objektů. Dříve se nekladl tak důraz na prevenci jako dnes,“ vzpomíná na své zásahy Komínek a vzpomíná i na tragédii úmrtí děti na Hamerské přehradě. „Když při zásahu zemře člověk, tak je to strašné, ale když dítě, tak je to o hodně smutnější.“
Při svém vzpomínání na dobu strávenou u hasičů připomíná, že každý hasič musí zažít chvíle, kdy mu jde o život a pak je sám opatrnější.
Vladimír Komínek se v roce 1990 stal spoluzakladatelem dobrovolného sboru České hasičské jednoty v Hlinsku. „O šest let později jsme založili hasičskou župu u dobrovolných hasičů. V současné době je v První východočeské župě 18 hasičských sborů z okresu Chrudim a Pardubice,“ říká starosta župy Vladimír Komínek, který je také prvním náměstkem České hasičské jednoty v Praze. Vladimír Komínek v roce 1993 přešel z hlinecké stanice do Chrudimi, kde byl jmenován do funkce zástupce velitele veřejného požárního útvaru. O pár let později se stal zástupcem ředitele. Po zrušení této funkce se stal vedoucím oddělení integrovaného záchranného systému Hasičského záchranného sboru Chrudim. Vladimír Komínek je stále v celostátní komisi požárního sportu a léta byl rozhodčím požárního sportu nejen u nás v Čechách, ale také na evropském klání hasičů.
Vladimír strávil u hasičů téměř celý svůj život, vzpomíná nejen na dobu, kdy byl „mokrým“ hasičem či řídícím důstojníkem a jezdil k zásahům. „Od zásahu člověk přijel vždycky hodně unavený, ale s dobrým pocitem, že pomohl v nouzi jiným lidem.“ Vladimír vzpomíná také na své kamarády – „Tak třeba Jiří Culek a Jindřich Sedláček, spolu jsme ŕozjížděli´hlineckou stanici. A nebo František Rulík, se kterým jsme ve stejný den nastupovali k hasičům a teď společně svou hasičskou kariéru končíme. Stýskat se určitě bude po té pravé „hasiččině“, ale práce u hasičů, alespoň u těch dobrovolných, pro mě určitě nekončí,“ říká Vladimír Komínek.
Děkuji za rozhovor a přeji za HZS Pardubického kraje Vladimíru Komínkovi hlavně pevné zdraví!
por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
-wap-