DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako obvykle proti sobě dva z nich.
Jde o bezpečnost
Životnost ochranných prostředků má určitě své opodstatnění v bezpečnosti. Vy snad někdo doma nosíte zimní bundu déle, než 10 let? Obyčejnou zimní bundu? A když máte po 10 letech vyřadit zásahový oděv, zdá se vám to brzy? Nemyslím si. Každý materiál stárne, unavuje se, podléhá změnám a mění svou strukturu. Stejně tak zásahový oděv, skořepina přilby či rukavice.
Poslat po několika letech ochranné prostředky na kontrolu k výrobci je normální a podle mě zcela správné. Kdo jiný mi lépe řekne, zda jsem v nich ještě v bezpečí? A pokud sám výrobce říká, že mám např. zásahový oděv po 10 letech vyřadit – vyřadím ho. Výrobce ví, proč.
Je to jen marketing
Omezená životnost ochranných prostředků bez zjevné vady je jen marketing výrobců, kteří si tak zajišťují odbyt. Vždyť například zásahový oblek použiju u dobrovolné jednotky během 10 let třeba jen 100× a pak ho mám vyřadit? Nic mu přece není, u požáru byl třeba 15× a ani se při tom nesetkal s plameny. Po vyprání vypadá jako nový.
Stejně to je s přilbou. Vypadá jako nová, má pár drobných oděrek, ale skončila jí jakási na papíře stanovená životnost. Proč ji vyřadit? Neomezená životnost některých přileb tak i tak podléhá jakési pravidelné kontrole, kde mi ji může pověřená osoba vyřadit, aniž by třeba vypadala moc otlučeně.
Přece si nekoupím domů nové auto jen proto, když je tomu mému už třeba 10 let. Proč, když funguje?
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…
DVA PROUDY: Morálka versus plnění přímých příkazů, mají hasiči být jako stroje?
Vzhledem k „situaci“ ve Španělsku přinášíme dva pohledy na principy rozkazů a jejich plnění. Kam až má sahat lidskost a morálka při výkonu služby a kam až nechat zajít…