DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich zbytečné a pro hasiče nevhodné, tu druzí naopak nákupy všeho nového vítají.
Evropské projekty, čtyřkolky a sušičky NE!
Hned ze začátku upřesním, že nejsem proti využívání jakýchkoli „evropských“ peněz, což jsou mimochodem stejně peníze nás, členů EU. Ale způsob, kterým je vybíráme, je špatný.
Z aktuálního Integrovaného operačního programu na mě vykoukla věc, které nerozumím. Čtyřkolky… To je opravdu potřebujeme tolik, aby se nákup musel řešit za peníze všech? Pokud nějaký kraj potřebuje kvůli specifickému území čtyřkolky, prosím, ať si je z rozpočtu pořídí. Na plošné úrovni to ale považuju za plýtvání.
Jsou kraje, které se chlubí tím, že zakoupili na územní odbor jednu termokameru. Ve 21. století nechápu. Termokamera má být na každém prvovýjezdovém vozidle, plus se jich má několik povalovat ve skladech, protože zrovna toto je věc, kterou použijí hasiči všude, pokud nejsou zvyklí hasit byt pěti kubíky vody. Namísto deseti čtyřkolek, které využijeme 2× za pět let, mohla být nových kamer pěkná hromádka, resp. hromádka o poznání větší.
Zkrátka mi dotační peníze připadají jako něco ve stylu „kup jakoukoli kravinu, hlavně to musíme utratit“. A to je dle mého názoru špatně, vede to k nákupu nesmyslů na úkor potřebného vybavení.
Evropské projekty, čtyřkolky a sušičky ANO!
Hned jak jsem viděl na tomto webu článek o dalším evropském projektu, začal jsem větřit, že i teď se najde spousta škarohlídů, kterým prostě nebude nikdy nic dobré. Naštěstí se v komentářích pod článkem začaly řešit jiné nepodstatné kraviny a naštěstí se k jádru pudla nikdo „odborně“ nevyjadřoval. Až teď já. :-)
Já jsem pro. Jsem pro čerpání jakýkoliv peněz odkudkoliv. Jistě, příslušníky potkala v minulých letech nemilá událost se snižováním jejich platů a určitě by byli raději, kdyby se peníze objevily na jejich výplatní pásce – ale ne jen z platu je člověk živ, i když samozřejmě ne primárně.
Pokud jsem článek o projektu správně pročetl a pochopil, nakoupena bude spousta vybavení na stanice i pro zásah.
Říkáte si, proč hasiči potřebují čtyřkolky? Neměli by si raději koupit hadice? Nebo vodu? Kdo jim platí vodu? Jenže dnes jsou to právě hasiči, kteří každodenně pomáhají záchranářům s transportem osob z nepřístupného terénu, musí běhat po hořícím lese s hadicemi a ono to po svých není úplně taková legrace, jak to vypadá na videu.
Tak určitě budou čtyřkolky většinou stát v garáži, protože drandit s nimi po dvoře na dvou kolech a předvádět se před holkama, to hasičům samozřejmě nepřísluší. Ale ještě budete vděční, až vašeho dědečka z lesa neponesou dva kilometry hasiči, nýbrž ho k sanitce povezou na čtyřkolce.
Stejně tak radiometry či infračervené spektometry, drahá zařízení k ničemu, může se zdát. Jenže v dnešní době, kdy sledujeme výbuchy v zahraničí i u nás, není žádné nebezpečí dostatečně daleko. Stačí taková neznámá taška v obchodním centru a kdo k ní přijede jako první? Hasiči. A co budou potřebovat?
O sadách hydraulického vyprošťování snad není potřeba psát podrobněji, ale u termokamer bych se rád zastavil. Ač se to bude zdát některým hasičům z větších stanic nebo Moravskoslezského kraje divné a v roce 2014 neuvěřitelné, stále existují na území ČR stanice, které termokamerou nedisponují.
Pokud ji chtějí, přiveze ji někdo třeba z nejbližšího okresního města. Do té doby si hasiči u požáru trámu v domě musí vystačit se sekyrou a infračerveným teploměrem – a lidi na ně pak hodně divně koukají, proč jednoduše nevytáhnou tu krabičku kde všechno vidí, ale musí jim zdemolovat zbytečně polovinu domu…
Pračky a sušičky jsou už jen taková třešnička na dortu, i když není efekt primárně vidět, komu by se chtělo jezdit na zásahy ve špinavém a smrdícím zásahovém oděvu? Víc než pár dní určitě nikomu.
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…
DVA PROUDY: Morálka versus plnění přímých příkazů, mají hasiči být jako stroje?
Vzhledem k „situaci“ ve Španělsku přinášíme dva pohledy na principy rozkazů a jejich plnění. Kam až má sahat lidskost a morálka při výkonu služby a kam až nechat zajít…