Čtvrtek 19. prosince 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Vyzkoušeli jsme zásahovou obuv Lukov s membránou Yuma od Holíka, pevné boty vydržely i tvrdé zacházení

V říjnu loňského roku jsme převzali do dlouhodobého redakčního testu zásahovou obuv Lukov 7108. V průběhu pěti měsíců jsme v obuvi absolvovali velkou spoustu různých zásahů – od požárů přes technické zásahy spojené například s řezáním stromů až po dopravní nehody. V obuvi se hasilo, vyprošťovalo, pohybovalo ve vodě i běhalo po schodech vícepodlažních budov. Vzhledem ke zvolenému testovacímu období jsme si prošli teplem i zimou.

Charakteristika obuvi

Svršek boty Holík Lukov je vyroben z lícové hovězinové usně s hydrofobní úpravou. Špice je chráněna polyuretanovou výztuhou před mechanickým poškozením svršku. V oblasti prstů je ocelová kaple. Zapínání tvoří poměrně známý a standardní rychloupínací zip.

Podešev je kaučuková, typu Fornax, antistatická (jako celá obuv) a protiskluzná. Samozřejmostí je ocelová planžeta proti průrazu. Podešev odolá teplotě až 250°C, olejům, kyselinám i pohonným hmotám a mazivům. Vyjímatelná vnitřní stélka Vildona Drysole 140CLF je antistatická, antibakteriální a odolná proti oděru za sucha i za mokra.

Holík dodává obuv Lukov ve třech variantách, my jsme testovali tu „prostřední“ – tedy s třívrstvou voděodolnou a prodyšnou membránou Yuma.

Obuv je certifikována dle normy EN 15090:2012.

Naše dojmy z testu

Boty s membránou Yuma jsme oproti verzi se Sympatexem zvolili kvůli jejich ceně – ta z nich totiž při výši okolo 4 000 Kč dělá velmi zajímavou výstroj především pro dobrovolné jednotky, které jsou při nákupech často omezeny finančně.

Celá obuv na pohled působí „standardně“ – koncept, na který je spousta českých hasičů zvyklá nezklame, vypadají dobře a bytelně.

První dojem po obutí byl jasný – bota je tvrdá. V průběhu testu moc nezměkla, na druhou stranu jsme tvrdost subjektivně ocenili, protože u více než poloviny zásahů díky tomu nebylo třeba botu vůbec zapínat – ostatně v tomto směru jsme bojovali s psychologickým problémem především proto, že „testovací“ hasič byl v podstatě odchován na obuvi nazouvací, holeňové a zapínání boty pro něj nebylo obvyklou činností při výjezdu. Kotník ale držel správný směr i bez zapnutí, stejně dobře obuv držela na noze. Takže jsme nakonec zapínali jen k požárům a dopravním nehodám a tam také ne vždy, prostě to nebylo potřeba.

I přes zmiňovanou tvrdost obuvi si nemůžeme nijak výrazně stěžovat na pohyb v nich. Ať už se jedná o běžnou chůzi či pohyb po schodech nebo v terénu – nenarazili jsme na žádný větší problém. V botách nám ani při práci v zimě nebylo nijak výrazně chladno – nosili jsme v nich však kvalitní funkční ponožky.

Nadšeni jsme byli z membrány – ač byla deklarovaná jako velmi levné řešení, do obuvi nenateklo ani při delším stání v poměrně hluboké vodě – a to platí i po zmíněném několikaměsíčním intenzivním používání. Nepopíráme, že vyšší řady membrán jsou lepší, nicméně očekávání bylo splněno na výbornou.

Přiznáme se navíc, že jsme po dobu testu botu – kromě občasného umývání vysokotlakou vodou – nijak neošetřovali. Žádné spreje, krémy, kartáčky – nic z toho jsme nevyužili, prostě jsme obuvi dávali zabrat zcela bezstarostně.

Vzhledem k tomu, že zkoušená zásahová obuv uspěla v náročnějších podmínkách, než ve kterých by byla u uvažovaných dobrovolných jednotek nasazována, z naší strany má jednoznačně plusové doporučení. Výborný poměr cena/výkon, odolnost i komfort nošení z ní dělá velmi hodnou volbu. Pro náročnější uživatele stačí například vybrat „Sympatexovou“ variantu, naopak pro méně náročné zde existuje verze zcela bez membrány. Stačí si vybrat.

Sdílet