Středočeský hejtman předal policistům a hasičům 25 automatických defibrilátorů, zachránit život s nimi mohou i laikové
Středočeský hejtman Josef Řihák a radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová v pátek 21. března 2014 v budově Krajského úřadu Středočeského kraje slavnostně předali 25 automatických defibrilátorů (AED) včetně kyslíkového zdroje zástupcům policie a hasičů.
Externí defibrilátory jsou zkonstruovány tak, aby je mohl jednoduše použít každý, kdo zná základy první pomoci. Přístroje dávají uživatelům srozumitelné pokyny k provádění resuscitace.
Naším cílem je umístit AED přístroje především tam, kde může častěji dojít ke kolapsovému stavu a kde je rychlá zdravotnická pomoc hůře dostupná. Přístroje jsme nakoupili celkem za 995 tisíc korun, což byla nejnižší vysoutěžená nabídka. I kdybychom zásluhou těchto přístrojů zachránili byť jediný lidský život, jde o investici, která má smysl.
uvedl středočeský hejtman Josef Řihák, který přišel s nápadem pořídit externí defibrilátory
Komplet obsahuje přístroj pro podporu včasné defibrilace s kyslíkovým zdrojem, rukavicemi a rouškami. Umožní laické veřejnosti poskytnout účinnou první pomoc lidem, kteří se ocitnou v ohrožení života vlivem zástavy srdce. Podle odborníků s každou minutou zpožděné defibrilace klesá naděje na přežití pacienta přibližně o 7 až 10 procent.
uvedl ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek
Přístroje z rukou hejtmana Josefa Řiháka symbolicky převzali ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Jan Ptáček, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Miloš Hladík, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Josef Páv, ředitel Městské policie Slaný Pavel Štěpánek a zástupce ředitele Městské policie Kralupy nad Vltavou Josef Kazík.
Defibrilátory dostanou zástupci městských policií ve středních Čechách, dobrovolní i profesionální hasiči a půjdou také do hlídkových vozů Policie ČR ve středních Čechách. Auta všech složek integrovaného záchranného systému, která budou vybavena defibrilátory, budou označena speciální samolepkou.
K rozmístění přístrojů bylo vybráno 25 lokalit, které jsou z hlediska jejich potencionálního využití nejvýhodnější. Hlavní roli hrály 24 hodinová dostupnost, mobilita subjektů vybavených přístroji a v úvahu jsme museli vzít i místa s delšími dojezdovými časy zdravotnické záchranné služby.
V neposlední řadě se také přihlíželo k již umístěným AED ve Středočeském kraji, kterých teď s nově nakoupenými bude 90.
doplnila radní Jiřina Fialová
Cílem kraje je umístit AED tam, kde jednak může u lidí častěji dojít ke kolapsovému stavu a zároveň v místě, které je pro rychlou zdravotnickou pomoc hůře dostupné.
Podobné přístroje jsme pořídili i v Příbrami. Tamní strážníci poté, co přístroj dostali do užívání, s jeho pomocí zachránili život člověka, který zkolaboval na Prokopské pouti. Přístroje jsme v Příbrami umístili na sportovištích, v domovech seniorů, mají je k dispozici i dobrovolní hasiči a hlídka Policie ČR.
Podobný systém distribuce AED přístrojů realizujeme i ve středních Čechách.
doplnil hejtman Josef Řihák
Tyto mašinky jsou zkonstruovány tak, aby je bylo možné použít co nejjednodušeji v rukách laického zachránce. AED představují bezpečný a efektivní způsob léčby náhlé zástavy oběhu v terénu. Jejich využití umožňuje aplikaci defibrilačního výboje ještě před příjezdem výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby.
Velkým přínosem AED jsou hlasité, jednoduché a srozumitelné pokyny k provádění resuscitace.
popisuje použití přístroje ředitel středočeské záchranky Martin Houdek
Nedílnou součástí projektu je také proškolení v první pomoci a neodkladné resuscitaci s využitím AED. Tato školení probíhají prostřednictvím středočeských záchranářů.