DVA PROUDY: Je snaha omezit rentu pro zaměstnance státu správná?
Dnešní díl našeho názorového občasníku „Dva proudy“ věnujeme dvěma postojům k návrhu na změnu vyplácení výsluhového příspěvku, která v minulých dnech letmo, zatím jen ve formě myšlenky, proběhla jinými médii. V principu jde o snahu politiků zrušit vyplácení výsluhového příspěvku lidem, kteří odejdou ze služebního poměru, ale i přesto zůstanou státními zaměstnanci.
Renta není za to, kde pracuji, ale za to, kde jsem pracoval
Návrhy politiků – pokud to nebyly jen návrhy médií – považuju za naprosto nesmyslné a populistické. Prvoplánové, bez hlubší myšlenky. Odešel jsem ze služebního poměru v roce 2012 po dvaceti letech. Je mi vyplácen výsluhový příspěvek. Je vyplácen za to, že jsem dvacet let sloužil u Hasičského záchranného sboru. To, kde pracuji teď, přece pro jeho vyplácení nemůže být směrodatné.
Pokud po odchodu ze služebního poměru zůstanu ve službách státu, znamená to, že má předchozí dvacetiletá praxe byla méně náročná a méně „cenná“, než praxe kolegy, který odešel se mnou, ale šel „dělat na sebe“? Nemyslím si. Považuju rentu za něco, co má zhodnotit mou minulost. Ne přítomnost či budoucnost.
Brát výsluhu od státu a být stále zaměstnán u státní organizace je nemorální
Výsluha je částečná kompenzace za restrikce služebního zákona, kdy nemůžete podnikat a máte omezené možnosti dalšího výdělku. Ve chvíli, kdy jdete mimo křídla státu, je výsluha důležitou jistotou pro hasiče, který dělal celý život jen jedno zaměstnání a “neumí nic jiného”. Proto výsluha nepatří lidem, kteří ze služebního poměru jen svléknou uniformu a pracují pro stát resp. HZS či GŘ dále, jen na oko jako civilní zaměstnanci.
Nejsem proti výsluze, naopak má své opodstatnění pro nejistotu člověka odcházejícího ze služebního poměru, jsem ale proti tomu, aby výsluhu brali i ti, kteří dál jistotu státního platu požívají. Navíc v očích veřejnosti tak institut výsluh tito lidé posouvají do negativní roviny. Novináři a následně veřejnost tak výsluhu považují za něco špatného.
Seriál: Dva proudy
DVA PROUDY: Je účelné čerpání evropských dotací, nebo se pro hasiče nakupují nepotřebné věci?
Poslední dobou se (nejen) Hasičskému záchrannému sboru daří čerpat evropské dotace ve velké míře a nakupují se tak spousty věcí. Podle mnohých jsou některé z nich…
DVA PROUDY: Je životnost ochranných prostředků nutnost, nebo marketing?
Dnes se ve vašem oblíbeném seriálu názorových proudů podíváme na zoubek životnosti osobních ochranných pomůcek hasiče. Názory na ni se různí, postavili jsme tedy jako…
DVA PROUDY: Je pravidelná zkouška techniky nutnost, nebo jen zbytečný přežitek?
Dnes se v našem seriálu Dva proudy, stavějícímu proti sobě vždy odlišné názory na dané téma, podíváme na pravidelné zkoušky techniky. Jejich provádění je stanoveno Řádem…
DVA PROUDY: Vyhláška o technických podmínkách požární techniky a její smysl
V dnešním názorovém střetu se nám sešly dva pohledy na Vyhlášku o technických podmínkách požární techniky.
DVA PROUDY: Je opravdu nutné mít dnes drážní hasiče?
Zprostředkováváme pohled na existenci jednotek HZS SŽDC ze strany příslušníka HZS ČR z bývalého okresního útvaru, nyní krajského HZS a stejně tak i zaměstanance HZS SŽDC…
DVA PROUDY: Má smysl pokračovat v pořádání veletrhu PYROS?
Dnes se v našem seriálu názorových proudů podíváme na veletrh PYROS, jehož další ročník před pár dny skončil.
DVA PROUDY: Mají vozidla RZA u hasičů smysl i v roce 2013?
O prapůvodu „erzet“ nemá smysl hovořit, Narex tým a první vozy RTP Tatra 613 u hasičů, či upravená pražská Volha nebo drážní Ara. V 90. letech pak jejich následníci v…
DVA PROUDY: Režim služeb na operačním středisku aneb 12 nebo 24?
V dnešním názorovém střetu se zaměříme na režim služeb na operačních střediscích. Není neznámým faktem, že v republice existují operační střediska, kde se slouží…
DVA PROUDY: Je potřeba odlišovat ústroj dobrovolných a profesionálních hasičů?
Čas od času se objevují názory, že je potřeba více odlišit dobrovolné a profesionální hasiče. Čas od času dojde k situaci, která danou problematiku znovu vyzvedne na…
DVA PROUDY: Morálka versus plnění přímých příkazů, mají hasiči být jako stroje?
Vzhledem k „situaci“ ve Španělsku přinášíme dva pohledy na principy rozkazů a jejich plnění. Kam až má sahat lidskost a morálka při výkonu služby a kam až nechat zajít…