V Libereckém kraji předali hasiči prvního dráčka Záchranáčka
V úterý 6. listopadu 2007 našel poprvé uplatnění maskot hasičů, plyšový dráček Záchranáček, při řešení následků dopravní nehody v Libereckém kraji. Krátce před polednem došlo na komunikaci č. I/35 v části Borek obce Hrubá Skála k dopravní nehodě osobního vozu Ford Focus.
Řidič při předjíždění nezvládl na mokré vozovce své vozidlo a spadnul s vozem do příkopu na protilehlé straně. Auto zůstalo ležet z části na levém boku asi metr pod úrovní komunikace. Řidič utrpěl lehké zranění a již v době příjezdu hasičů z požární stanice Turnov byl ošetřován záchranáři zdravotnické služby.Ve vozidle byla také žena s asi osmnáctiměsíční dcerou. Holčička byla připoutána v sedačce a neutrpěla žádné zranění. Pouze byla v šoku a odmítala opustit maminku a vozidlo. Hasiči dali holčičce plyšového dráčka Záchranáčka, jenž jezdí již od října ve všech rychlých zásahových vozech profesionálních hasičů v Libereckém kraji, které jsou určeny především pro řešení následků dopravních nehod. Velitel zásahu nprap. Petr Drešer z požární stanice Turnov uvedl: „Holčička se s plyšákem v ruce rychle uklidnila a bylo o hodně jednodušší ji ve spolupráci s tatínkem bez velkého stresu dostat ven z nabouraného vozu.“
Dráček Záchranáček slouží hasičům v celé ČR nejen jako propagační předmět, ale také jako prostředek k navázání kontaktu s dětmi ve stresových situacích. Psycholožka HZS Libereckého kraje kpt. Mgr. Marcela Švandová k tomu dodává: „Plyšová hračka je pro děti něčím důvěrně známým. Může být ostrůvkem bezpečí v situacích, které jsou pro děti neznámé a velmi ohrožující. Záchranáři se v takových chvílích potřebují k dětem přiblížit z důvodu ošetření, uklidnění či zjištění, co se stalo. Děti jsou často vystrašené a nechtějí mluvit s cizími lidmi, ale plyšové hračky se většinou nebojí. Mohou s ní hovořit, nebo ji k sobě pevně přivinout, zvláště pokud se nemohou schoulit do bezpečné máminy náruče.“
por. Mgr. Iva Michalíčková
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
-wap-