Po několika náročných dnech se vrátil z mise v Srbsku nprap. Ing. Jiří Glabazňa
V úterý 3. června 2014, poprvé od nasazení při povodních v Republice Srbsko, slouží na své domovské požární stanici v Olomouci nprap. Ing. Jiří Glabazňa, velitel družstva směny C.
Třináct dní nepřetržité čtyřiadvacetihodinové práce, všude spousta vody a vlhko, to byla zahraniční mise jednoho příslušníka Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Spolu s osmičlenným týmem hasičů Záchranného útvaru ČR, 3. záchranné roty Zbiroh pomáhali obyvatelům povodněmi postižené Republiky Srbsko.
Jiří Glabazňa odjel do Srbska v pátek 16. května 2014 jako styčný důstojník záchranné jednotky MV-generálního ředitelství HZS ČR jako jediný z HZS Olomouckého kraje. Jednotka sebou vezla velkoobjemové čerpadlo MČS 400 s příslušenstvím. Čerpací odřad je schopný sám bez pomoci fungovat 4 dny, pohonné hmoty na provoz čerpadla vezli hasiči na 2 dny.
První místo určení jednotky byl okres Lazarevac, které je vzdáleno tisíc kilometrů od Olomouce. Hasiči začali odčerpávat vodu z místní elektrárny. Zatopeny byly jak povrchové, tak i hlubinné doly. Hasiči vodu ze zatopených suterénních dopravníkových pásů pomocí velkoobjemového čerpadla vyčerpali dříve, než se předpokládalo, a proto se ještě týž den večer přesunuli na nové místo čerpání.
Tím byla další elektrárna u Veliki Crljeni. Zde strávili hasiči několik dní, odčerpávali a zprovozňovali suterén a chladicí jímky. Tuto práci však ani nestihli dodělat, protože se museli urgentně přesouvat k elektrárně u obce Kostolac, která se nachází asi 80 km východně od Bělehradu. Tato elektrárna je velmi důležitá, protože vyrábí a dodává elektrickou energii pro polovinu Bělehradu (asi 1 milion osob).
Jednotka měla za úkol čerpat vodu ze sekundárních vodních zdrojů, aby zabránila zaplavení důležitých provozů v elektrárně.
Čerpadlo je primárně určeno k likvidaci následků povodní, nám se však spolu s německým a francouzským týmem povedlo něco neuvěřitelného. Pomocí čerpadla jsme provedli záchrannou akci. Zachytili jsme kulminaci, s velkou vodou jsme válčili o přístupovou cestu do elektrárny a do přilehlých vesnic. Cestu jsme nakonec úspěšně vybojovali.
popsal jeden z náročných dnů Jiří Glabazňa
Odřad v Srbsku strávil třináct dní. Jejich věrným pomocníkem bylo velkokapacitní čerpadlo MSČ 400, které je schopno odčerpat až 650 litrů vody za sekundu, v Srbsku bylo používáno jako plovoucí na vodě, tak také ze souše. I na vodní hladině je jeho hmotnost větší než 4 tuny. Člun, který si sebou hasiči vezli, jim sloužil ke kontrole čerpadla, rovnání hadic nebo doplnění pohonných hmot do čerpadla.
Nprap. Ing. Jiří Glabazňa, velitel družstva na olomoucké požární stanici, působil v odřadu jako styčný důstojník. Jeho základní činností bylo zajišťovat zázemí pro jednotku, komunikovat s místními orgány a zajišťovat efektivní nasazení čerpadla. Srbská strana české hasiče vnímala jako záchranáře, kteří jim přijeli zachránit důležité provozní kapacity v zemi a věnovala jim obrovskou pozornost. Termín zahraniční mise hasičů v Srbsku: 16. května – 29. května 2014.
Nprap. Ing. Jiří Glabazňa je součástí skupiny styčných důstojníků HZS ČR předurčených k zapojování do mezinárodních záchranných operací. V Srbsku to nebyla jeho první zahraniční mise, byl nasazen spolu s olomouckou jednotkou hasičů, která je součástí modulu HCP v rámci Mechanismů civilní ochrany Evropské unie, na likvidaci následků povodní v Polsku v roce 2010.
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Seriál: 2014: Pomoc Srbsku po povodních
„Medaili Olomouckého kraje“ obdržel olomoucký hasič. Pomáhal v Srbsku, které zasáhly ničivé povodně
Před začátkem zastupitelstva Olomouckého kraje, které se v Olomouci konalo v pátek 19. září 2014 od 10 hodin, ocenil hejtman Olomouckého kraje Ing. Jiří Rozbořil…
Hasiči večer odvezou do Sarajeva a Bělehradu další humanitární pomoc, organizuje ji Český červený kříž s krajanským sdružením Lastavica
Hasičský záchranný sbor ČR, konkrétně Záchranný útvar HZS ČR, zajišťuje přepravu humanitární pomoci, kterou Česká republika poskytuje nedávno povodněmi postiženým zemím…
Ostravští hasiči se vrátili z Bosny a Hercegoviny domů, střídání nebylo potřeba
Z úspěšné jedenáctidenní mise v Bosně a Hercegovině se vrátili dnes (v neděli 1. 6. 2014) domů do Ostravy odřad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS…
- Seriál
Jihomoravský hasič-specialista se vrátil s odřadem ze Srbska zpět do České republiky
Ze Srbska se po deseti dnech vrátil záchranný odřad, jehož členem byl také příslušník HZS Jihomoravského kraje. Specialista na místě komunikoval se zástupci Srbska a v…
Čeští hasiči pokračují v Obrenovaci a Tolise v čerpání, odřad HZS MSK o víkendu vystřídají čerstvé síly
V Bělehradu, v Sarajevu a Pale byla včera a předevčírem předána humanitární pomoc v hodnotě cca 3.500.000 Kč, kterou zorganizoval Český červený kříž (hygienické a…
Český červený kříž poskytl humanitární pomoc, hasiči jí vyložili v Sarajevu a Pale
Pomoc zorganizoval Český červený kříž. Jedná se především o hygienické balíčky a hygienické potřeby, čisticí prostředky, zdravotnický materiál, trvanlivé potraviny,…
Část humanitární pomoci odeslané do Srbska a Bosny a Hercegoviny je v cíli
Do Srbska a Bosny a Hercegoviny byl včera večer vyslán 2. odřad s humanitární pomocí pro tyto dva povodní postižené státy. Dnes před 16. hodinou začala vykládka…
Celkem tři české odřady pomáhají v tuto chvíli v povodněmi postižených oblastech na Balkáně
Dva odřady jsou nasazeny v Srbsku, jeden v Bosně a Hercegovině.
Další pomoc do povodněmi postižených zemí je na cestě, kamiony vezou materiál za 3 a půl milionu
Dnes ve 20,00 hodin vyrazily z Brna tři nákladní automobily ze Základny logistiky Hasičského záchranného sboru ČR, které převážejí do povodněmi postiženého Srbska a…
Na povodněmi postiženém Balkáně pomáhají již tři české odřady, čerpají vodní laguny
První odřad, čítající devět příslušníků HZS ČR je na místě již od soboty 17. května, a aktuálně je nasazen v blízkosti elektrárny u města Kostolac.