Hasičům v Dubaji stojí v garážích moderní technika, stanic je devatenáct
Požární ochrana v emirátu Dubaj spadá pod Civilní obranu Dubaj (Dubai Civil Defence) a je součástí organizace krizového řízení obdobně jako v dalších 6 emirátech, které tvoří autonomní oblasti Spojených arabských emirátů.
Civilní obrana má za cíl ochranu životů, majetku a životního prostředí a poskytuje rychlé a profesionální služby svým občanů i návštěvníkům emirátů. Při tom efektivně využívá svěřené lidské a materiální zdroje, aby v rámci svých úkolů CO dosáhla co nejlepších výsledků. Jednotky dubajské civilní obrany jsou povolány v případě nouze vytočením tísňové linky 997.
Kromě klasických úkolů jednotek PO jako je hašení a záchrana osob má dubajská CO na starosti také pyrotechnický průzkum, zneškodňování výbušnin, kontrolu a údržbu požárního vybavení a zařízení ve veřejných budovách a organizování dobrovolnické pomoci v případech potřeby.
Dále také vzdělává a informuje veřejnost v oblasti PO, CO a v případech s tím souvisejících mimořádných událostí. V rámci této aktivity také zajišťuje preventivní opatření, tak jak ho známe u nás. Podobně jako u nás se jednotky účastní obnovy postižených oblastí a zajišťují obnovení občanské vybavenosti a služeb po živelních pohromách.
V neposlední řadě oddělení dubajské civilní obrany dohlíží na provádění průmyslové bezpečnosti jak v průmyslových, tak komerčních zařízeních k zajištění požárně-preventivních opatření v rámci soukromých i veřejných služeb.
Osobně jsem navštívil stanici dubajské civilní obrany AL RAS nedaleko ústí Dubai Creeku do moře. Stanice je nově vybudovaná a na všem zde je vidět dostatek finančních prostředků. Kromě ní je ve městě další 18 stanic, včetně námořní záchranné jednotky.
Záchranná služba a sanitky jsou sice dislokovány také na těchto stanicích, ale organizačně jsou samostatnou složkou, která spadá pod Dubajskou společnost pro záchranné služby (dříve to bylo nesmyslně rozděleno mezi dubajskou policií a Ministerstvem zdravotnictví.
Hasiči slouží stejně jako u nás 3 směny na 24 hodin, avšak v sousedním Ománu prý slouží systém 2 směny na 24 hod, takže po odsloužené směně mají hasiči pouze jeden den volna. Technika je na výborné úrovni, jak je ostatně vidět na fotografiích.
V garáži stojí pouze nové vozy zahraniční výroby (Chevrolet, Mercedes-Benz) s těmi nejdražšími nástavbami (Rosenbauer). Zajímavostí je velká reklamní kampaň s hasiči, kterou lze vidět na reklamních plochách ve městech, podél dálnic, v metru apod. Na stanici jsem při odchodu nafasoval hromadu letáků, ročenku, brožury a služební triko.
Jakub Morávek
Chrudim
Zdroj:
www.dcd.gov.ae/aboutus.php
www.ambulance.gov.ae/…bout-us.aspx
Seriál: Jakub Morávek představuje světové hasiče
- Exkluzivně
Hasiči na Severním Kypru převáží nebožtíky na pitvu, na jihu zase jezdí na majáky i zpátky na základnu
Stejně jako zbytek ostrova jsou i hasiči na Kypru rozděleni na dvě organizace, které vzájemně nespolupracují. Severní část ostrova, která je de facto řízena Tureckem má…
- Exkluzivně
Kapverdský ostrov Sal má k dispozici pouze jednu malou cisternu, dobrovolníci mohou pomáhat i bez výcviku
Ne všech deset ostrovů v Atlantském oceánu, které společně tvoří Kapverdskou republiku má svoje hasiče. Pokud je potřeba poskytnou pomoc na jiném ostrově, hasiči musí…
Největším hasičským autem na světě je rakouská hasičárna, stojí v obci Bairisch Kölldorf
Bairisch Kölldorf je obec se zhruba 1000 obyvateli ve spolkové zemi Štýrsko. Až do roku 2002 bychom tu těžko hledali nějakou velkou památku, která by stála za návštěvu.…
- ▶ Video
Hasiči v největším městě za severním polárním kruhem – Murmansku – mají několik stanic
Murmansk je největší město v Arktickém kruhu a právě díky své poloze a klimatickým podmínkám mají i zdejší hasiči a záchranáři svá specifika. Až 3 odlišné jednotky Vám…
- ▶ Video
První hasičský žebřík vymyslel Conrad Magirus z Ulmu už v roce 1864, nyní firma poskytuje kompletní servis
Před 154 lety měl hasič Conrad Dietrich Magirus z německého Ulmu jediný cíl: Zjednodušit život sobě a svým kolegům a zásahy při požárech udělat bezpečnější.
Jedna z ghanských hasičských základen se nachází uprostřed autobusové stanice, technika je ale na ucházející úrovni
Ghanská národní hasičská a záchranná služba (Ghana National Fire and Rescue Service – GNFRS) je součástí ghanského ministerstva vnitra a byla zřízena v roce 1997 s cílem…
U hasičů v Senegalu najdeme i stanici bez jediného auta, mnoho věcí je stejných jako ve Francii
Národní hasičská brigáda Senegalu je formována na vojenském základě a organizačně spadá pod ministerstvo vnitra. Hasiči i jejich velitelé tak podléhají vojenským právním…
- ▶ Video
Hasiči v anglickém hrabství Tyne & Wear musí již několik let čelit významným finačním škrtům
Stejně jako většina ostatních částí veřejného sektoru jsou také hasiči a záchranáři ve Velké Británii předmětem rozsáhlých rozpočtových škrtů v rámci snahy o snížení…
- ▶ Video
Ve Švédsku zřizují obce také profesionální hasiče, na letní sezónu berou brigádníky
Ve Švédsku existují, podobně jako i jinde, 2 typy hasičů. První – menší – skupinou jsou hasiči profesionální, kteří absolvovali základní kurz v jednom ze 4 výcvikových…
- ▶ Video
Překvapivě velmi pohostinní jsou hasiči v Íránu, na jedné ze stanic jezdí na výjezdy v posteli
Jen málokde se setkáte s tak přátelským přijetím, jako u íránských hasičů. Ačkoli jsem se původně domníval, že návštěva kolegů v této islámské republice bude složitá či…