Ojedinělý výcvik si připravili vyšetřovatelé požárů v Citicích na Sokolovsku, různými způsoby zapálili připravené prostory a následně zjišťovali, kde začalo hořet a jak se oheň šířil
Celkem sedm místností si připravili pro zapálení vyšetřovatelé požárů z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. V opuštěném objektu v Citicích s použitím starého nábytku, oblečení a dalšího vybavení přeměnili jednotlivé prázdné místnosti na kuchyň, ložnici, dětský pokoj, obývací pokoj či kancelář.
Všech sedm místností poté postupně zapálili a to každý jinak. Simulovali tak vnik požáru například úmyslným zapálením s použitím hořlavé látky jako akcelerantu (látky podporující hoření) nebo požár způsobený špatnou manipulací tepelných zdrojů v těsné blízkosti hořlavých látek či různé technické závady například u elektrospotřebičů.
Po zapálení zkoumali vyšetřovatelé samotné šíření požáru a další faktory ovlivňující rozvoj požáru. Připravena na místě byla jednotka hasičů ze stanice Sokolov, která požáry následně uhasila. Během dalších dvou dní tohoto výcviku pak vyšetřovatelé běžnými postupy zjišťovali příčinu požárů v jednotlivých místnostech, podle stop požárů určovali jeho šíření a vzniklé škody.
Porovnávali tak svá zjištění z běžné vyšetřovací praxe s předchozími záznamy a poznatky při vzniku jednotlivých požárů během výcviku. Praktický výcvik byl určený pro všechny vyšetřovatele požárů v kraji.
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Seriál: Zjišťování příčin požárů
- ▶ Video
VIDEO: Zjišťování příčin vzniku požárů u HZS ČR
Zjišťování příčin vzniku požárů patří k významným složitým technickým disciplínám v rámci činností dotýkajících se oboru požární ochrany.
Rok 2011 byl na pražské vyšetřovačce úspěšný, říká její bývalý ředitel Jiří Hošek
Proč mají hasiči své vyšetřovatele? Není to duplicita policejní práce? Takové otázky si může klást člověk, který si prohlíží organizační strukturu Hasičského záchranného…
„Hasičští detektivové“ zjišťují příčiny vzniku požárů a také se jim kontrolami snaží předcházet
Jednou z nezbytných činností na úseku požární prevence je výkon státního požárního dozoru. Co si pod tímto pojmem představit? Jaké konkrétní činnosti se pod tímto…
- ▶ Video
Kurz vyšetřování příčin požárů
Zjišťování příčin vzniku požárů patří k významným složitým technickým disciplínám v rámci činností dotýkajících se oboru požární ochrany. Plnění tohoto úkolu nelze…
Zjišťování příčin vzniku požárů je specializovaný obor
Když slyšíme jak houkají sirény a vzápětí se okolo nás přeženou hasičské vozy, každého hned napadne, kdepak nám zase co hoří.
Zjišťování příčin požárů. IV. část – Spolupráce vyšetřovatele s jednotkou a dalšími složkami
Tato spolupráce je pro vyšetřovatele zásadní a hodně důležitá. Prvotní poznatky zasahujících hasičů jsou pro porovnání dalšího zjištění, které vyšetřovatel získá,…
Zjišťování příčin požárů. III. část – nasazení specialistů
Speciální složky jsou již dnes nedílnou součástí vyšetřování velkých požárů. Využívají se speciální kynologové, soudní znalci v příslušných oborech s ohledem na příčinu…
Zjišťování příčin požárů. II. část – úkoly vyšetřovatele
Vyšetřování rozsáhlých požárů například výrobních hal nebo technologických provozů vyžaduje speciální postupy se zaměřením na činnost stav bezprostředně před vznikem…
Zjišťování příčin požárů – I. část
Zjišťování příčin vzniku požárů patří k významným složitým technickým disciplínám v rámci činností dotýkajících se oboru požární ochrany. Plnění tohoto úkolu nelze…