V Teplárně Vítkovice unikla nebezpečná kyselina, naštěstí jen v rámci havarijního cvičení
V areálu Teplárny Vítkovice došlo 16. září 2014 vlivem netěsnosti spojovacího potrubí ze zásobních nádrží kyseliny chlorovodíkové k jejímu úniku. V souvislosti s touto událostí byl zraněn jeden ze zaměstnanců provozu. O vzniku mimořádné události bylo neprodleně informováno operační středisko Hasičského záchranného sboru města Ostravy, vzápětí následoval výjezd hasičů k místu ekologické havárie.
Všichni zaměstnanci teplárny byli informováni prostřednictvím megafonů, že se jedná o havarijní cvičení, jehož účelem je ověřit připravenost a koordinaci všech dotčených složek, které by se podílely na záchranných a likvidačních pracích v případě havárie, včetně ověření funkčnosti techniky.
Únik kyseliny simuloval kouřový doutnák, roli zraněného zaměstnance teplárny zastala figurína. Zaměstnanci Teplárny Vítkovice i členové Hasičského záchranného sboru během fingované havárie obstáli a předvedli bezchybnou práci. Cvičení potvrdilo připravenost zapojených složek teplárny řešit podobné události tak, aby byly minimalizovány dopady nehod na životy a okolní prostředí.
Cílem dnešního havarijního cvičení v teplárně Vítkovice bylo jednak ověření reakce směnového inženýra na vznik mimořádné události v souvislosti s únikem kyseliny chlorovodíkové a dále ověření činností a spolupráce pracovníků obsluhy se zasahující jednotkou Hasičského záchranného sboru při řešení mimořádné události s dopadem do ekologie.
Samozřejmostí bylo i prověření aktivace havarijního štábu teplárny. Při havarijním cvičení byla ověřena funkčnost technických prostředků určených pro varování a vyrozumění zaměstnanců a osob pohybujících se v areálu teplárny a byly ověřeny telefonní kontakty v rámci ohlašovací povinnosti vnějším orgánům.
shrnul cvičení Josef Tisoň, specialista havarijní připravenosti elektráren Skupiny ČEZ
Havarijní cvičení se v elektrárnách Skupiny ČEZ konají každoročně. Letos již proběhlo 11 havarijních cvičení, z toho 8 v klasických a 3 ve vodních elektrárnách. Do konce roku proběhne ještě dalších 12 havarijních cvičení, 6 v klasických a 6 ve vodních elektrárnách.
Teplárna Vítkovice vyrábí takzvaným teplárenským způsobem teplo i elektrickou energii z černého uhlí. Její tři kotle disponují celkovým výkonem 342 MWt. Čtyři instalované turbíny disponují výkonem 79 MWe. Roční produkce elektřiny činí cca 100 tisíc MWh a roční produkce tepla činí cca 1 mil.GJ.