
Cvičební řád 6/OBEC: Pracovní uzly
Pracovní uzly se využívají například při uvazování věcných prostředků, břemen a nářadí, nepoužívají se v situacích přímo souvisejících se záchranou života.
Pracovní uzly se využívají například při uvazování věcných prostředků, břemen a nářadí, nepoužívají se v situacích přímo souvisejících se záchranou života.
Ve výchozím postavení stojí hasič půl kroku za hadicí, která je svinuta v kotouči. Hadice C se při rozvíjení z ponosu v pravé nebo levé ruce otočí nahoru, půlspojkami…
Při znázornění bojových rozvinutí se používá grafické značení.
Povely a signály slouží k dorozumívání hasičů při činnostech v rámci operačního řízení. Musí být dostatečně hlasité, srozumitelné a stručné.
Velitel družstva řídí činnost družstva a hasičů pomocí povelů. Povel musí být dostatečně hlasitý, zřetelný, jasný i stručný a především srozumitelný. Musí také obsahovat…
Jednotky požární ochrany provádějí při požárním útoku nebo obraně bojová rozvinutí. Každé bojové rozvinutí představuje maximální objem rozsahu práce jednoho požárního…
Místo (prostor) nástupu k soutěži určí velitel soutěže. Prostor je možno vyznačit praporky, pásy, čarami apod., případně předem určenými osobami – směrníky.
Slavnostní nástupy jednotek se zpravidla konají při různých příležitostech (výročí), kterých se zúčastní dostatečný počet hasičů.
Čestná jednotka se určuje ke vzdávání pocty při odhalování pomníků a památníků, při pohřbech, odhalování pamětních desek, pietních aktech a dalších společenských…
Vyvěšená státní vlajka musí být umístěna před budovou nebo na čelní straně budovy na důstojném a viditelném místě, dostupném pro případ její obměny. Při svislém umístění…
Ve tvaru má každý hasič i velitel přesně stanovené úkoly. Velitel například musí určit místo, čas, pořadí a tvar nástupu, druh výstroje a vybavení věcnými prostředky,…
Při služebním styku nadřízeného s podřízenými záleží především na chování a jednání nadřízeného, který služební styk s podřízenými může podstatně ovlivňovat.
Hasiči a jednotka vzdávají poctu zdravením rukou státní vlajce nesené v čele tvaru nebo slavnostně vztyčované nebo snímané, standartě prezidenta České republiky, při…
V tvaru zdraví rukou jen velitel tvaru. Pozdrav velitele tvaru rukou se provádí tak, že pravou ruku přiloží nejkratší cestou k hlavě do výše horní třetiny čela, přičemž…
Nástupovým tvarem čety může být řad, dvojřad, trojřad, podle počtu družstev v četě. Pochodovým tvarem čety může být zástup, dvojstup, trojstup.
Pochodovým tvarem družstva je zástup nebo dvojstup. Rozchod z pochodového tvaru družstva se nevelí. Tento povel se velí pouze z nástupového tvaru, do kterého je tedy…
Nástupovým tvarem družstva může být řad nebo dvojřad. V dvojřad nastupuje družstvo tak, že dva kroky za velitele se postaví první hasič.
Pohybem se rozumí pochod nebo poklus. Pochod se uskutečňuje pochodovým nebo pořadovým krokem.
Základní postoj na místě zaujímá hasič při svém oslovení nebo při oslovení celé jednotky v rozchodu, před povelem k nástupu a po zaujmutí místa v tvaru. Základní postoj…
Velitel ovládá činnost jednotky a hasičů při pořadovém výcviku pomocí povelů. Povel musí být dostatečně hlasitý, zřetelný, jasný i stručný a především srozumitelný.