
- Test vědomostí
Bojový řád 6/O: Průzkum
Průzkum je činnost, kterou se zjišťují poznatky o situaci potřebné pro rozhodování o způsobu vedení zásahu. V Bojovém řádu JPO řeší průzkum metodický list O/6, který je,…
Průzkum je činnost, kterou se zjišťují poznatky o situaci potřebné pro rozhodování o způsobu vedení zásahu. V Bojovém řádu JPO řeší průzkum metodický list O/6, který je,…
Příjezd na místo zásahu je činnost, jejíž cílem je zaujetí optimálního postavení sil a prostředků jednotky s ohledem na její bezpečnost a další předpokládané nasazení v…
Doprava na místo zásahu je činnost, jejímž cílem je, aby se jednotka bezpečně dostavila na místo zásahu. Tento úkol řeší Bojový řád JPO – metodický list 4/O, který je…
Cílem výjezdu je odjezd jednotky z místa její dislokace nebo z místa, kde se v daném čase nachází se stanovenými silami a prostředky, na určené místo zásahu dle pokynu…
Vyhlášení poplachu jednotce je činnost, jejímž cílem je vyrozumět jednotku určenou pro zásah a předat ji informace o události. Vyhlášením poplachu začíná pro jednotku…
Přijetí zprávy o události je činnost sloužící k přijetí zprávy o požáru, živelní pohromě nebo jiné mimořádné události a její zpracování tak, aby mohla být předána…
Dekontaminace radioaktivních látek, nazývaná též dezaktivace, je soubor metod, postupů a prostředků ke snížení rizika ozáření osob z povrchové kontaminace, omezení…
Choroboplodné biologické látky nazývané B-agens jsou živé mikroorganismy nebo toxiny, získané ze živých organismů k vyvolání onemocnění nebo úmrtí osob, zvířat nebo…
Dekontaminace je soubor metod, postupů, organizačního zabezpečení a prostředků k účinnému odstranění nebezpečné látky (dále jen „kontaminant“).
Dekontaminační prostor se zřizuje pro dekontaminaci zasahujících hasičů a prostředků po návratu z nebezpečné zóny. Je umístěn na návětrné straně ve vnější zóně a vždy…
Komunikace spočívá v předávání informací majících vliv na provedení činnosti v nebezpečné zóně a zajištění bezpečnosti nasazených hasičů.
Úkolem jistící skupiny je poskytnutí neodkladné pomoci hasičům nasazeným v nebezpečné zóně při jejich ohrožení. Jistící skupinu může také tvořit i skupina hasičů…
Nebezpečná zóna je vymezený prostor bezprostředního ohrožení života a zdraví účinky mimořádné události. Prostor této zóny ohraničuje hranice nebezpečné zóny, vymezuje se…
Místo zásahu je místo nasazení jednotek a dalších složek IZS a prostor předpokládaných účinků mimořádné události. Organizace místa zásahu spočívá ve vymezení…
Na místě zásahu jsou hasiči podřízení svým velitelům jednotek a jejich prostřednictvím veliteli úseku, veliteli sektoru a veliteli zásahu. Při nebezpečí z prodlení může…
Každá jednotka musí mít svého velitele, u skupiny musí být určen její velitel. Velitel jednotky řídí zásah jednotky a odpovídá za její činnost. Nemůže-li velitel…
Velitel zásahu řídí činnost jednotek a dalších subjektů jejichž součinnost si vyžádal na místě zásahu. Stanoví strukturu řízení na místě zásahu. Velitel zásahu je…
Udušením se rozumí nedostatečný přísun kyslíku potřebného k chodu základních životních funkcí lidského organizmu ústy, nosem nebo průdušnicí.
Výkonnost hasiče je úzce spojena s problematikou zátěže včetně zátěže, psychické. Člověka chápeme v souvislosti působení řetězce aktivit, tzn. základních prvků stimulů a…
Vzdělávání pokračuje dalším dílem Bojového řádu JPO, tentokráte se zaměřením na zásahy na silnicích a nebezpečích s tím spojených. Kompletní metodický list je – jak jste…