Neděle 29. září 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči stabilizují budovy poškozené velkou vodou, pomáhá i těžká technika včetně vyprošťovacích tan­ků

Hasiči už od začátku povodňové situace vyjížděli přes 20 tisícům událostí. Je to desetkrát víc než obvykle. V naprosté většině jde o technické pomoci. V tisících případech šlo o evakuace a záchrany. Nejvíc práce měli hasiči podle statistik v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Většinu výjezdů tvoří odstranění spadlých stromů ze silnic, železničních tratí a toků řek, dále pak čerpání vody a výstavba protipovodňových zábran. Důležitou roli hraje i monitorování vodních toků.

Hasiči ze Záchranného útvaru dodali materiál na stavbu protipovodňových opatření. Jen v pátek se jednalo o 180 000 pytlů a 320 metrů protipovodňových zábran.

Hasiči v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v těchto dnech odstraňují následky po povodních a obnovují vodou zasažená území, zejména čerpají vodu ze zatopených prostor pomocí velkokapacitních čerpadel, odstraňují naplavený materiál, provádí demoliční práce, obnovují vodou zasaženou infrastrukturu. Do postižených oblastí dovážejí humanitární pomoc nebo také např. elektrocentrály, tak, aby byla pro obyvatele k dispozici elektrická energie. Ve spolupráci se SSHR distribuují vysoušeče a další potřebný materiál.

V nejpostiženějších regionech Moravskoslezského a Olomouckého kraje je v terénu každý den nasazeno přes tisíc profesionálních a dobrovolných hasičů a téměř pět set kusů hasičské techniky. Konkrétně v Moravskoslezském kraji jsou denně nasazeny téměř čtyři stovky hasičů, v Olomouckém kraji operuje téměř osm stovek hasičů.

V zasažených oblastech působí také dobrovolníci, kteří se na místo sjíždějí z celé republiky. Ke včerejšímu dni jich na místě pomáhá čtyři sta.

Velice důležitou úlohu na místě zastávají psychologové HZS ČR, kteří koordinují psychosociální pomoc obyvatelům Moravskoslezského a Olomouckého kraje. První psychická pomoc byla poskytnuta v 859 případech a krizová intervence ve 383 případech. Toto číslo ukazuje, jak moc potřebná je psychosociální pomoc a krizová intervence v zasažených oblastech.

V obou krajích stále působí odřady HZS ČR, kteří jsou cennou posilou pro tamní jednotky. Ke včerejšímu dni bylo v rámci odřadů nasazeno 478 hasičů s 274 kusy hasičské techniky. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji mají hasiči kromě běžné hasičské techniky nasazenou také techniku Záchranného útvaru HZS ČR, např. evakuační nákladní vozy, vyprošťovací automobil VYA 30, plovoucí transportér PTS10, tahače s podvalníky, zemní stroje, sklopné nákladní automobily, tankovací kontejner, nosiče kontejnerů atd.

Během povodní bylo k dispozici 15 vrtulníků. S jejich pomocí bylo zachráněno celkem 147 osob a 15 domácích zvířat. Vrtulníky byla transportována také humanitární pomoc. Ke včerejšímu dni bylo přepraveno 59,4 tun materiálu.

44 evakuovaných na Bruntálsku a Ostravsku

Hasiči Moravskoslezského kraje v noci evakuovali 44 osob. Nejvíce v obci Široká Niva několik kilometrů od Bruntálu – 32 lidí. Ostatní potřebovali pomoc v Ostravě a Hlučíně. Ve všech případech hrozilo, že jim domy zaplaví voda.

Voda komplikuje provoz i na železnici, drážní hasiči jsou v terénu

V tuto chvíli je uzavřený provoz asi na 15 místech v republice. Buď z důvodu pádu stromu do prostoru dráhy nebo z preventivních důvodů s ohledem na extrémní povětrnostní situaci.

Během večera a noci zasahovali hasiči Správy železnic u 28 událostí (5× najetí vlaku do stromu, 18× likvidace padlých či nahnutých stromů, 2× čerpání vody a 3× výpomoc složkám IZS s likvidací následků počasí). Události jsou bez zranění. Nejvíce jich bylo v Libereckém a Královehradec­kém kraji.

V Antošovicích už je připravené čerpadlo na hrázi Odry, čeká se na vyšší průtok

Hasiči Moravskslezského kraje ustavili velkokapacitní čerpadlo na Antošovické hrázi. Předpokládá se, že průtok Odry vystoupá na 660 metrů krychlových za sekundu. Až se to stane, dvojice hasičů, která čerpadlo obsluhuje, hráz uzavře a začne čerpat vodu z potoka do koryta Odry.

Pátek třináctého: Během osmnácti hodin zasahovali hasiči v celé republice u 1736 zásahů

Za pátek 13. září evidují hasiči v celé České republice od půlnoci do 18 hodin celkem 1736 událostí, z toho 1398 technických pomocí.

Nejvíce zásahů hasiči evidují u odstranění spadlých stromů a větví z vozovek a koryt potoků, dále u rozvoz pytlů s pískem na žádost místních samospráv a samozřejmě u čerpání vody.

Společně s dobrovolnými hasiči pokračují profesionální hasiči ve stavbě protipovodňových bariér. Dále odstraňují některé lávky a mostky, které by mohly působit jako překážka rozvodněným tokům a způsobit tak jejich rozlití do okolí.

Hasiči zajišťují také evakuaci osob – prozatím největší zaznamenali hasiči HZS Jihomoravského kraje. Z chatové oblasti Biskoupky na Brněnsku evakuovali 120 studentů a 5 pedagogů. Za pomoci vodícího lana jim umožnili přechod přes jedinou přístupovou cestu po mostě, který částečně zatopila řeka Jihlava.

Roste i počet dopravních nehod, způsobených především vlivem deště a silného větru.

Sdílet